Sitodruk czy druk DTG – co lepiej sprawdzi się dla bluz z nadrukiem?

nadruk na bluzie
Nie wiesz, która technika lepiej sprawdza się na bluzy z nadrukiem? Skontaktuj się z ekspertem, który pomoże rozwiać wątpliwości i podpowie najkorzystniejsze rozwiązanie | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Odzież z indywidualnym nadrukiem cieszy się dużym zainteresowaniem. Pozwala wyróżnić się w tłumie, pomagając zaprezentować swoje poglądy czy poczucie humoru. Zanim jednak zabierzesz się za projektowanie własnej bluzy sprawdź, jaka technika druku lepiej się sprawdzi. Pod lupę bierzemy sitodruk oraz druk DTG.

Istnieje wiele technik tworzenia grafik na odzieży. Jeśli chodzi o bluzy z nadrukiem, często mówi się o dwóch: sitodruku oraz druku cyfrowym DTG.

Na czym polega sitodruk?

Sitodruk uważa się za jedną z najbardziej trwałych metod znakowania. Wyróżnia się dużą wytrzymałością oraz odpornością. Nadruku dokonuje się za pomocą specjalnych sit, które bardzo małymi otworami przepuszczają farbę aplikowaną bezpośrednio na tkaninę. W projekcie można umieścić od 1 do 6 kolorów bez przejść tonalnych, zaś sam nadruk nie może być zbyt skomplikowany.

Na uwagę zasługuje fakt, że metodą sitodruku można oznakować właściwie wszystko – nie tylko koszulki, koszule, odzież roboczą, ale również bluzy z nadrukiem.

Jeśli chodzi o koszty, sitodruk opłaca się przy dużych nakładach – średnio powyżej 30 sztuk. Wynika to między innymi z kosztów przygotowania, w tym naświetlania sita.

Warto wspomnieć także o trwałości nadruku na bluzy sportowe i inne. Grafika utrzymuje się przez wiele lat – pod warunkiem, że jest solidnie wykonana przy użyciu wysokiej jakości farby. Koniecznością jest także właściwa pielęgnacja tj. pranie do 40oC oraz niestosowanie środków wybielających. Ponadto odzież należy prasować wyłącznie na lewej stronie. 

Druk cyfrowy DTG – co to jest?

Bluzy z nadrukiem mogą powstawać również przy wykorzystaniu druku cyfrowego DTG. Jest to bardzo nowoczesna technika, która pozwala na uzyskanie efektownych nadruków w intensywnych kolorach. Metoda polega na przetransferowaniu zdjęcia bezpośrednio ze specjalnej drukarki na tkaninę. Wykorzystywana drukarka nanosi na materiał farbę, która jest następnie utwardzana prasą do termotransferu. Tak powstała grafika charakteryzuje się efektem z niemal fotograficzną dokładnością. Bluzy z nadrukiem tego typu zamówisz na przykład pod tym adresem https://www.megakoszulki.pl/bluzy-c3.html.

Na korzyść tego rozwiązania przemawia możliwość wykonania nawet pojedynczej bluzy z nadrukiem. Dzięki temu można produkować nawet niewielkie serie takiej samej odzieży, np. jeśli chcesz otrzymać bluzy z kapturem nie tylko dla siebie, ale również dla kilku znajomych.

Jak jest z trwałością? Jeszcze kilka lat temu jakość nadruków wykonanych techniką DTG zostawiała wiele do życzenia. Obecnie jest znacznie lepiej – grafiki nie kruszą się tak szybko, ale… często zdarza się, że zdjęcia tracą swoje pierwotne nasycenie kolorów. Jak wyjaśnia pracownik sklepu MegaKoszulki.pl: trwałość nadruku wykonanego metodą DTG wynosi ok. 100 prań. 

Jaką technikę wybrać?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ wybór zależy od kilku czynników uwzględnianych indywidualnie. 

Sitodruk będzie lepszym rozwiązaniem, jeśli:

  • bluzy z nadrukiem mają powstać w wielu egzemplarzach, najlepiej powyżej 30 sztuk (im więcej, tym lepiej),
  • zależy Ci na wytrzymałej grafice – pod warunkiem odpowiedniego konserwowania odzieży.

Na nadruk cyfrowy DTG zdecyduj się, gdy czarna bluza z nadrukiem (lub w dowolnym innym kolorze):

  • ma powstać w pojedynczym egzemplarzu,
  • nie musi mieć bardzo trwałego nadruku, ponieważ często kupujesz nowe bluzy sportowe,
  • ma mieć różnorodne grafiki w bardzo wielu kolorach. 

Nie wiesz, która technika lepiej sprawdza się na bluzy z nadrukiem? Skontaktuj się z ekspertem, który pomoże rozwiać wątpliwości i podpowie najkorzystniejsze rozwiązanie.


Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
, ,