Wojas – marka zakochana w butach i galanterii

Różne modele obuwia
Buty Wojas były  modne, ale bez epatowania radykalizmem wzorów. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Marka Wojas powstała w Nowym Targu w Polsce. To w tym mieście, w czasach PRL wyprodukowano słynne Relaksy, produkowane w Nowotarskich Zakładach Przemysłu Skórzanego Podhale. Ich wygląd był, delikatnie mówiąc, kontrowersyjny, a jednak są symbolem lat 80. XX wieku. Na dłuższą metę olbrzymi kombinat nie wytrzymał wolnorynkowych przemian gospodarczych po 1989 roku. Wtedy w tym samym mieście Wiesław Wojas – przedstawiciel rodu związanego od wielu pokoleń z produkcją obuwia, podjął decyzję o szyciu butów pod marką Wojas, dając swoim nazwiskiem komunikat o wysokim poziomie jakości. W roku 1990 roku, zatrudniając zaledwie kilka osób, otworzył pierwszy salon firmowy. W pierwszym roku istnienia firmy Wojas, na rynek trafiło kilkadziesiąt tysięcy par butów.

Odważne początki w latach 90-tych XX wieku

Czym wyróżniała się marka Wojas na rynku oprócz solidnej jakości? Zdecydowanie jedynym w swoim rodzaju, szykownym i… stonowanym wzornictwem. Buty Wojas były  modne, ale bez epatowania radykalizmem wzorów. Raczej stonowanie i klasyka. To nie były buty dla wszystkich. Solidne materiały – prawdziwa skóra – z jakich były i są wykonywane buty tej marki mogły podobać się tradycjonalistom  w ubiorze, ceniącym sobie wyważoną elegancję. Z czasem dopiero marka odważyła się pójść bardziej radykalnym torem.

Przyszedł czas, by zwrócić baczną uwagę na modne wzornictwo i wprowadzić do kolekcji odrobinę szaleństwa. Doświadczenie i pasja Wiesława Wojasa pozwoliły mu na świadome odczytywanie zmieniających się preferencji klientów i szybkiego reagowania na zmiany rynkowe.

Najwyższa jakość produkowanego obuwia spowodowała błyskawiczny rozwój przedsiębiorstwa Wojas. W 1994 roku właściciel marki zdecydował się odkupić od syndyka masy upadłościowej NZPS Podhale część wydziałów likwidowanego kombinatu wraz z maszynami. To pozwoliło mu osiągnąć szybki wzrost mocy produkcyjnych. Poza tym podziękowali mu ludzie, za zachowanie setek zagrożonych miejsc pracy, bo w ciągu zaledwie jednego roku zatrudnienie w przedsiębiorstwie potroiło się. W 1996 roku powstała spółka Wojas Trade, która przejęła istniejące sklepy firmowe i rozpoczęła aktywną rozbudowę sieci.

Buty Wojas
Najwyższa jakość produkowanego obuwia spowodowała błyskawiczny rozwój przedsiębiorstwa Wojas. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Dynamiczny rozwój na początku XXI wieku

Zupełnie nowy etap w rozwoju przedsiębiorstwa nastąpił w okresie 2007-2008. ZPH Wojas przekształcono w spółkę akcyjną. Wiosną 2008 roku Wojas S.A. zadebiutował na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych i pozyskany kapitał przeznaczony został na rozbudowę i dokapitalizowanie sieci sprzedaży. W ciągu 3 lat liczba salonów niemal się podwoiła, osiągając liczbę 120. Nastąpiła rozbudowa zakładu produkcyjnego, a także rozwój działu wzorniczego. Nabyto 100% udziałów w Wojas Slovakia intensyfikując ekspansję na rynek naszego południowego sąsiada (obecnie siec słowacka liczy już 9 salonów).

W 2009 roku spółka rozpoczęła rozbudowę zakładu produkcyjnego. Zakupiono i wdrożono nowy wtryskowy system montażu obuwia oraz postawiono nowe maszyny szwalnicze i montażowe. Co znamienne, połowa kosztów inwestycji – 12 milionów złotych – została sfinansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Aktywna ekspansja rynkowa 2017

Na dzień dzisiejszy Wojas Spółka Akcyjna – to jeden z największych i najbardziej cenionych polskich producentów obuwia, który dysponuje siecią blisko 180 salonów firmowych w Polsce, na Słowacji, Czechach, Białorusi i Węgrzech. Firma ta produkuje rocznie kilkaset tysięcy par obuwia. W ofercie znajdują się zarówno eleganckie skórzane obuwie damskie i męskie, jak i dobrze przemyślane – modne i wygodne – modele młodzieżowe, w tym także obuwie trekkingowe.

Wojas ma do zaoferowania nie tylko buty. Galanteria skórzana, która w sklepach tej marki jest coraz bardziej obecna  – to wyszukane wzornictwo torebek, teczeki, portfeli i pasków.

Część produkcji Wojas kieruje na eksport i do służb specjalnych – od kilku lat firma Wojas dostarcza obuwie specjalistyczne dla wojska, straży pożarnej, straży granicznej, a także polskiej poczty, służb leśnych i transportowych. Wojas S.A. zatrudnia w całej Polsce już blisko 1500 osób.

Baleriny Wojas 2017
Niektóre kobiety i niektórzy mężczyźni dziś nie wyobrażają sobie dnia bez butów Wojas. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Modny głos Wojas 2017

Niektóre kobiety i niektórzy mężczyźni dziś nie wyobrażają sobie dnia bez butów Wojas. A że gusta są różne w zakresie kolorów, faktury materiału czy przeznaczenia, to Wojas musi oferować klasykę w nowoczesnym wydaniu. Obok klasycznych czółenek w czarnym kolorze i barwach naturalnej skóry są i buty na koturnie, na platformie – czerwone, szare albo niebieskie. Jeśli kozaki, to w tym sezonie z jednej strony też zamszowe kryjące wysoko łydkę, ale też buty trekkingowi tak dla pań jak i panów. Poza tym dużo miękkiego, szykownego zamszu i to w najmodniejszym kolorze ostatnich lat – szarym.

Magazyn marki Wojas

Podpowiedzi jak się ubrać, by było naprawdę modnie szukamy dzisiaj wszędzie. Korzystamy z rad stylistów, wzorujemy się na blogerach modowych, czytamy kolorowe magazyny. Nie inaczej wpisuje się w ten trend i marka Wojas. Stworzony przez sztab marketingowy tej firmy magazyn pokazuje nie tylko asortyment firmy, ale i, a może przede wszystkich – w jakich stylizacjach dane buty, torebki czy paski wypadną najlepiej.

A więc np. klasyczne długie kozaki w kolorze naturalnego średniego brązu dopasowane do jasno beżowego płaszcza, a czarne trapery skontrastowane z prześwitującą spódnicą w centki i dżinsową kataną. Grafitowa, prosta, bez żadnych ozdób torebka, do fikuśnego garnituru damskiego w szarą pepitkę. Albo buty w kolorze koniaku do długiej spódnicy z rozcięciem w tej samej barwie. W magazynie Wojas nie zabrakło propozycji street fashion dla młodych mężczyzn. Zarówno eleganckie buty, jak i sportowe modele zestawione są w stylizacjach nawiązujących do looku z Nowego Yorku, Mediolanu czy Paryża, wśród których są i ekstrawaganckie modele w kolorze ognisto czerwonym.

Widać, że Wojas kocha się w butach i galanterii – warto „skubnąć” coś z tej miłości dla siebie, albo czerpać pełnymi garściami, bo jakość zachwyca i choć cena czasem jest niemała, warto uzbierać na naprawdę dobry i solidny model. Żeby wybrać spokojnie i napatrzeć się na całą kolekcję, zamiast stać przy półce w sklepie, warto skorzystać z oferty m.in. butów w sklepie internetowymhttps://wojas.pl/.


Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
, , ,