Zamszowe buty. Jak je czyścić, żeby nie zwariować?

jak czyścić buty zamszowe
Prawdziwym utrapieniem dla butów zamszowych jest chodzenie po deszczu | fot.: Fotolia

Zamszowe buty dla wielu z nas stanowią symbol niezaprzeczalnej elegancji oraz wysokiego poczucia smaku. Ich pielęgnacja w okresie zimy może się jednak kojarzyć w katorgą, ponieważ zamsz jako materiał jest niezwykle delikatny. Pozostają na nim nawet najdrobniejsze ślady zetknięcia z wybranymi materiami. Ci, którzy do tej pory nie poznali jeszcze naturalnych metod na pielęgnację butów z zamszu, często przeklinają, gdy po raz kolejny da się zauważyć nieestetyczne ślady na obuwiu, które teoretycznie nie powinny się pojawić.

Zaskakujące metody na czyszczenie zamszu

W naszym codziennym świecie istnieje wiele substancji oraz środków, dzięki którym można z łatwością oczyścić zamsz z wszelkich zanieczyszczeń. Prawdziwym utrapieniem dla butów zamszowych jest chodzenie po śniegu. Jeśli dodatkowo lód na chodnikach został posypany solą, albo inną substancją mającą wpłynąć na przyśpieszenie procesu topnienia, bądźmy pewni, że nie odejdzie się to bez wpływu dla naszych zamszowych butów. Charakterystyczne, białe zacieki na zamszowych butach spotkał chyba każdy z nas. W bardzo łatwy sposób można je usunąć czymś, czego w ogóle się nie spodziewaliśmy. Chodzi o suchą skórkę chleba. Nie trzeba używać wody, która też pozostawia ślady. Po prostu, przetarcie śladów zanieczyszczeń materiału skórką chleba sprawi, że plamy z zamszu samoistnie zaczną znikać i buty znowu będą wyglądały ładnie i elegancko. Czyszczenie butów suchym chlebem może się wydawać na pierwszy rzut oka nieco śmieszne, ale polecamy wypróbować ten sposób niezwłocznie!

Inne sposoby na czyszczenie zamszu

Sprawdzonym sposobem na wyczyszczenie zamszu z tłustych plam jest także ocet spirytusowy. Trzeba zwilżyć nim szmatkę lub małą szczoteczkę i delikatnie pocierać o zamszowy materiał. Ważne, aby podczas czyszczenia nie przyciskać nadmiernie szmatki lub szczoteczki do zamszu. Trzeba działać delikatnie i ostrożnie, by nie uszkodzić zamszowej struktury. Specjalistyczne szczoteczki do czyszczenia zamszu na sucho lub na mokro zakupić można w każdym profesjonalnym sklepie obuwniczym, a także w wybranych zakładach szewskich. Czasem zdarza się, że w rejonie palców w butach zamszowych istnieją nieestetyczne plamy. Można je usunąć także w prosty sposób za pomocą najzwyklejszej gumki do mazania, tej samej, którą używają dzieci podczas rysowania ołówkami na kartkach. Z gumką na materiale zamszowym także trzeba obchodzić się delikatnie. Pocieranie nie może być zbyt radykalne i intensywne. Każdy ruch wykonywany być musi z wyczuciem.

Zamsz łatwy w pielęgnacji

Jak widać, nie trzeba rozglądać się zbyt daleko, aby znaleźć skuteczne sposoby na czyszczenie zamszu. Jeśli plamy są naprawdę trudne do wywabienia, można jeszcze zakupić specjalne środki chemiczne do czyszczenia obuwia. Dużą ochronę dają także specjalne pasty czyszczące do zamszu. Mają bardzo przyjemny zapach i nakłada się ich bardzo cienkie warstwy, chroniące przed wilgocią. Zamsz warto pielęgnować o każdej porze roku, nie tylko w czasie zimy, gdy śnieg i mróz dają się we znaki.


AMO

Tags from the story
, ,