Jak zrobić własny wieniec świąteczny?

wieniec świąteczny
Własnoręcznie wykonany świąteczny wieniec dostarczy nam wiele satysfakcji i radości | fot.: stock.adobe.com

Świąteczne wieńce wprowadzają magiczny klimat w naszych wnętrzach. Bywają one jednak bardzo drogie, zwłaszcza te, wykonane z dobrej jakości materiałów i z dbałością o detale. Czy jednak wykonanie takiego wieńca jest trudne? Przekonaj się, że nie!

Od czego zacząć?

Wieńce świąteczne możemy podzielić na dwie grupy: stworzone z pędów żywych roślin oraz z produktów sztucznych np. bombek czy plastikowych gałązek. Różnorodność dekoracji, które możemy wybrać do wykonania stroika jest doprawdy przeogromna! Ogranicza nas jedynie nasza własna wyobraźnia! Jeśli już zdecydujemy, czy chcemy bazować na produktach naturalnych, których zapach wprawia nas w świąteczny nastrój, czy jednak zależy nam na wieńcu na lata, musimy wybrać bazę. Tutaj też mamy wiele możliwości do wyboru. Zaczynając od okręgu z gąbki florystycznej mokrej lub suchej, przez styropianowe, metalowe, po takie zrobione ze słomy, mchu, rattanu lub siana. Każde z nich ma swoje właściwości, inną trwałość i nada się do różnego rodzaju półproduktów. Przydadzą nam się jeszcze np. nożyczki, pistolet z klejem na gorąco, drucik.

Wieniec z naturalnych gałązek

Nic tak nie podkreśla magii świąt jak prawdziwe, pachnące, pięknie zielone gałązki jodły, świerka czy sosny. Do zrobienia wieńca z naturalnych gałązek przyda się nam gąbka florystyczna. Zarówno mokra jak i sucha świetnie sprawdzą się jako baza pod świąteczną dekorację. Potrzebne nam będą różnorodne pędy roślin iglastych. Im więcej odmian i gatunków będziemy mieć, tym bardziej zróżnicowany będzie nasz wieniec. Przydadzą się również różnego rodzaju naturalne, kolorowe owoce na gałązkach jak np. dzika róża, jarzębina, rokitnik, głóg. Uroku dodadzą także szyszki, żołędzie, kasztany, orzechy, suszone trawy, czerwone gałązki derenia, itp. Dodatkowo, jeśli chcemy dodać kolo można użyć suszonych cytrusów, słomkowych ozdób choinkowych, kolorowego łańcucha świątecznego. I tu zaczyna się cała zabawa, gdzie ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Do przygotowanej wcześniej gąbki florystycznej wkładamy gęsto iglaste gałązki. Po uzyskaniu krzaczastego okręgu dodajemy kolorowe owoce i pozostałe dekoracje, które stworzą nam pożądaną przez nas kompozycję. Całość można przyozdobić świecącymi lampkami LED na baterie. Gotowy stroik pięknie dopełni świąteczny wystrój stołu lub udekoruje frontowe drzwi.

wieniec świąteczny
Nic tak nie podkreśla magii świąt jak prawdziwe, pachnące, pięknie zielone gałązki jodły, świerka czy sosny | fot.: stock.adobe.com

Sztuczny wieniec

Do zrobienia świątecznego stroika z bombek lub plastikowych gałązek na pewno przyda się nam się pistolet z klejem na gorąco i styropianowa baza. Jeśli chodzi o wieniec przypominający wyglądem ten z żywych roślin, warto pamiętać o tym, żeby sztuczne imitacje były jak najwyższej jakości. Obecnie na rynku producenci starają się jak najbardziej upodobnić swoje produkty do ich naturalnie występujących odpowiedników. Warto wybrać te wykonane z dbałością o jakość i szczegóły. Przy robieniu takiego wieńca postępujemy podobnie, jak przy naturalnych gałązkach. Jednak sprawa się ma inaczej, jeśli chodzi o stroiki wykonane w 100% z bombek. Tutaj warto rozważyć, czy chcemy użyć bombek szklanych czy plastikowych. O ile te pierwsze zyskują dużo na wyglądzie, o tyle te drugie wykazują dużo większą odporność na zniszczenie i potłuczenie przy przechowywaniu. Do zrobienia takiej dekoracji potrzebujemy całkiem sporej ilości bombek w różnych rozmiarach. Od tych zupełnie maleńkich po te dość duże. I tu rozpoczyna się zabawa w wyklejanie gotowej obręczy kolorowymi bańkami. Klej na gorąco jest tutaj nieopisaną pomocą. Jedną po drugiej przyklejamy do przygotowanego okręgu, aż nie będzie ani jednego pustego pola. Jeśli ma to być wieniec na drzwi warto wcześniej pomyśleć o tasiemce lub druciku do zawieszenia gotowego stoika.

Nieważne, czy jesteśmy zwolennikami naturalnych dekoracji, czy wolimy te wieloletnie, które zostaną z nami na dłuższy okres czasu. Własnoręcznie wykonany świąteczny wieniec dostarczy nam wiele satysfakcji i radości. Zrobienie takiego stroika na pewno dostarczy dzieciom wiele zabawy, a przy okazji w znakomity sposób rozwinie zdolności manualne i koncentrację. Może być również świetnym sposobem na pozbycie się stresu po męczącym dniu pracy. Doda on magii i niepowtarzalnego uroku w każdym wnętrzu!

MSZ

Tags from the story
,