5 rzeczy, które warto zobaczyć podczas rejsu do Norwegii

atrakcje Norwegi Oslo
Wystarczy zaledwie weekend, by zobaczyć najciekawsze miejsca w Oslo i porozkoszować się malowniczym krajobrazem miasta usytuowanego wzdłuż fiordu i niewysokich gór | fot.: Fotolia

Podróż promem do Norwegii to świetny pomysł na spędzenie urlopu. Wystarczy zaledwie weekend, by zobaczyć najciekawsze miejsca w Oslo i porozkoszować się malowniczym krajobrazem miasta usytuowanego wzdłuż fiordu i niewysokich gór. Które miejsca w Oslo zasługują na szczególną uwagę turystów? Co warto zobaczyć w jednej z najważniejszych skandynawskich stolic? Wybraliśmy pięć rzeczy, które stanowią obowiązkowe minimum dla zwiedzających, podczas rejsu do Norwegii.

Półwysep Bygdøy

Półwysep Bygdøy to jedna z najzamożniejszych części Oslo. Warto wybrać się na spacer po tej części stolicy, by zobaczyć imponujące, drewniane wille otoczone zielenią. W upalne dni można również zrelaksować się na plaży i wykąpać w przejrzystych wodach Oslofjorden. Rejs do Norwegii jest świetną okazją do odwiedzenia tamtejszych muzeów, których na półwyspie Bygdøy nie brakuje. To właśnie tam, wzdłuż fiordów, zostały ulokowane najznamienitsze muzea: Kon-Tiki, Statku Fram, Morskie, Ludowe czy Łodzi Wikingów. Wszystkie są tak samo godne uwagi. Wizyta w Muzeum Kon-Tiki umożliwia prześledzenie wszystkich podróży znakomitego obieżyświata Thora Heyerdahla, zaś w trakcie odwiedzin Muzeum Wikingów można zobaczyć autentyczne łodzie, których używali Wikingowie.

Park Rzeźb Vigelanda

To park, który znajduje się w północno-wschodniej części miasta i stanowi element jednego z najchętniej odwiedzanych przez Norwegów kompleksów rekreacyjno-wypoczynkowych – Frogner Parken. W Parku Rzeźb Vigelanda można podziwiać ponad 200 rzeźb. Eksponaty wykonane są z brązu, żelaza i granitu, a w dużej części przedstawiają ludzi będących na różnych etapach życia. Najpopularniejsza rzeźba to Koło Życia, znana również jako Monolit, która ilustruje nieustanną rywalizację ludzi w wyścigu na sam szczyt.

Oslofjord

Decydując się na podróż promem do Norwegii, obowiązkowo należy zwrócić uwagę na piąty co do wielkości norweski fiord – Oslofjord. To urokliwe miejsce, usytuowane wzdłuż niewielkich gór, na którym pełno jest kolorowych domków. Najkorzystniej podziwiać je ze statku. Ten optymalny sposób zwiedzania umożliwia dostrzeżenie nawet najmniejszych wysepek, które pełnią różne role – niektóre są zamieszkane, na innych nie znajduje się nic więcej oprócz latarni, a jeszcze inne są zupełnie puste. Podziwiając Oslofjord można dostrzec, jak w umiejętny sposób tereny stoczniowe zostały przekształcone w tętniące życiem ośrodki, z całą masą klimatycznych restauracji, małych sklepików i ekskluzywnych apartamentów.

Zamek i twierdza Akershus

Rejs do Norwegii to możliwość zwiedzenia zabytkowego zamku i twierdzy Akershus, które zostały wzniesione w celu obrony miasta przed atakiem wroga. Ten średniowieczny kompleks zamkowy znajduje się niemal w samym centrum Oslo. Mimo tego, że przez stulecia Akershus był oblegany blisko dziesięć razy, do dziś pozostał niezdobyty. Obecnie, na terenie fortecy organizowane są najważniejsze uroczystości państwowe, a także koncerty i imprezy. Na terenie Akershus znajdują się muzea, a także makiety ilustrujące Oslo w różnych okresach historycznych. Wnętrze zamku, który został wzniesiony w XIV wieku, a następnie kilkakrotnie przebudowywany, to nie lada atrakcja dla zwiedzających. Można tam zobaczyć królewskie mauzoleum, sale bankietowe, kościół czy wystawy historyczne.

Nordmarka

Wizyta w znajdującym się na północy Oslo kompleksie leśnym Nordmarka, powinna być punktem obowiązkowym każdej wycieczki promem do Norwegii. To miejsce, gdzie usytuowane są liczne szlaki – zarówno piesze, jak i narciarskie, a także drewniane chatki, w których można skosztować lokalnych przekąsek i napojów. Do Nordmarki najłatwiej dostać się metrem, w tamtym kierunku jadą linie 1 i 6, a cały kompleks zaczyna się w okolicy ostatnich stacji. To okazja do zobaczenia jeziora Sognsvann, największego w całej Skandynawii parku wspinaczkowo-linowego Oslo Summer Park oraz zlokalizowanego nad jeziorem Tryvannsvannet resortu narciarskiego Oslo Winter Park.

Skandynawia to wyjątkowe miejsce, które warto odkrywać. Rejs do Norwegii jest do tego świetną okazją. Oferty interesujących wycieczek promem do Oslo, można znaleźć na tej stronie: http://www.stenaline.pl/inne-linie. To możliwość przyjrzenia się z bliska tamtejszej przyrodzie, skosztowania lokalnej kuchni czy też odwiedzenia najciekawszych muzeów, zamków i pałaców.


Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
, , , ,