Najpiękniejsze szlaki piesze w Polsce

Hala Gąsienicowa - Tatry, Polska
Osobom mniej doświadczonym na szlakach zaleca się spróbowanie swoich sił przy podejściu na Kasprowy Wierch lub Halę Gąsienicową | fot.: stock.adobe.com

Polska to bardzo zróżnicowana kraina geograficzna. Posiada elementy krajobrazu takie jak góry, równiny, morze oraz jeziora. Dzięki takiemu ukształtowaniu terenu nasz kraj obfituje w wiele ciekawych szlaków pieszych.

Tatry

Najwyższe pasmo górskie w Polsce, to krajobraz, który nasuwa się pierwszy, kiedy myślimy o trekkingu. Nic dziwnego, tatrzańskie szlaki nie bez przyczyny uchodzą za najatrakcyjniejsze miejsce wędrówek. Jest to też teren bardzo zróżnicowany – odpowiednie trasy znajdą tu dla siebie zarówno doświadczeni wspinacze, jak i rodziny z dziećmi. Najtrudniejszym, ale jednocześnie najpiękniejszym tatrzańskim szlakiem jest Orla Perć. Dla osób mniej doświadczonych zaleca się spróbowanie swoich sił przy podejściu na Kasprowy Wierch lub Halę Gąsienicową. Natomiast do najłatwiejszych tras zaliczany jest spacer dolinami – Kościeliską oraz Chochołowską, czy asfaltowa droga do Morskiego Oka. Choć różnią się one poziomem trudności, każdy z tych szlaków pozwala na swój sposób zobaczyć prawdziwą, tatrzańską przyrodę.

Karkonosze

Śnieżka, Samotnia i Strzecha Akademicka
Śnieżka, Samotnia i Strzecha Akademicka | fot.: stock.adobe.com

Kolejnym, wartym odwiedzenia miejscem są Karkonosze. Są to góry nieco niższe i zwykle uważane za mniej wymagające. Jednak niektóre ze szlaków mają tam wysoką trudność. Do takich tras na pewno zalicza się podejście na Śnieżkę – najwyższy szczyt nie tylko Karkonoszy, ale i całych Sudetów. Zaczynająca się w Karpaczu trasa początkowo wydaje się prosta, jednak zbliżając się do celu, coraz szybciej nabieramy wysokości. Ostatnie, dość wymagające podejście wynagradza jednak piękna panorama, która roztacza się ze szczytu. Turystom, którzy poszukują bardziej kameralnych szlaków, na pewno przypadną do gustu trasy zaczynające się w Szklarskiej Porębie. Droga na Szrenicę jest mniej tłoczna niż najpopularniejsze szlaki, a podejście na Wysoką Kopę pozwala odpocząć od tłumów i w ciszy kontemplować otaczającą przyrodę.  

Szlak Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd - Zamek Tenczyn w Rudnie
Szlak Orlich Gniazd – Zamek Tenczyn w Rudnie | fot.: stock.adobe.com

Zlokalizowany na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej szklak łączy kilkanaście średniowiecznych zamków, budowli sakralnych oraz pomników przyrody. Jest to prawdziwa gratka nie tylko dla osób kochających piesze wędrówki, ale również dla pasjonatów historii. Podczas trekkingu można odwiedzić liczne muzea zawierające eksponaty z dawnych epok i prezentujące życie mieszkańców tych terenów. Zamki zlokalizowane na Szlaku Orlich Gniazd pełniły rolę warowni obronnych, dlatego zwykle położone są na wzniesieniach, jednak w większości, trasy te nie powinny sprawiać problemu nawet niedoświadczonym wędrowcom.

Pomorze

Ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym.
Ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym | fot.: stock.adobe.com

Polska posiada długą linię brzegową. Dlatego prawdziwym wyzwaniem dla długodystansowych piechurów może być przejście szlaku pieszego wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Trasa ta liczy ponad 200 km. Osoby, które nie czują się na siłach by przechodzić ją w całości, mogą wybrać krótsze wyprawy, jak np. spacer po Westerplatte, szlak Książąt Pomorskich, czy molo w Międzyzdrojach. Dla entuzjastów przyrody dobrym wyborem będzie także spacer po Słowińskim Parku Narodowym i podziwianie unikatowych wydm i wielu różnych gatunków ptaków, które chętnie przylatują w to miejsce.

Zarówno doświadczeni piechurzy, jak i amatorzy powinni przed każdą wędrówką sprawdzić prognozę pogody. Niezbędne jest również odpowiednie wyposażenie – wygodne buty, woda oraz przekąski. Na szlaku niezbędne okazać się mogą także mapy, latarka i naładowany telefon.

Lokalna turystyka jest ostatnio coraz popularniejsza i nie ma się czemu dziwić – Polska ma wiele do zaoferowania.

APR

Tags from the story
, , ,