Praktyczne porady, dotyczące rzeczy, jakie warto zabrać na wyjazd do krajów tropikalnych

dziewczyna w tropikach
Podróżowanie po krajach europejskich nie jest związane z koniecznością dodatkowych szczepień, jednak sytuacja ta zmienia się w przypadku odbywania dłuższych wyjazdów do krajów tropikalnych | fot.: stock.adobe.com

Wyjazd w tropiki to nie tylko wspaniała okazja do odpoczynku, ale też większa ilość zobowiązań związanych z planowaniem podróży. Sprawdź, o czym warto pamiętać, planując wakacje w dalekich zagranicznych krajach!

Szczepienia na tropikalne choroby

Podróżowanie po krajach europejskich nie jest związane z koniecznością dodatkowych szczepień, jednak sytuacja ta zmienia się w przypadku odbywania dłuższych wyjazdów do krajów tropikalnych. Planując wakacje, na przykład w Indiach lub na Sri Lance, niezbędne jest poddanie się serii dodatkowych wakcynacji. Działania takie pozwolą uchronić podróżnych przed potencjalnym zarażeniem patogenem, który nie występuje naturalnie w europejskim klimacie. Na oficjalnych stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych turyści mogą znaleźć aktualne listy szczepień, którym należy się poddać przed wylotem z Polski. Część z nich jest niezbędna do przekroczenia granicy, natomiast pozostałe są bardzo często opisane jako „zalecane”. Warto jednak zdecydować się na pełen zestaw niezbędnych szczepionek, ponieważ ryzyko zarażenia się malarią lub żółtaczką to bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia każdego podróżnego.

Niezbędne dokumenty

Wyjazd w tropiki powinien być dokładne zaplanowany również pod względem logistycznym. Przeglądając oferty przewoźników bardzo często można natrafić na okazyjne ceny, które kuszą szybkim podjęciem decyzji o zakupie biletu lotniczego. Przed każdą podróżą należy sprawdzić ważność swoich dokumentów. Wyjeżdżając poza granicę strefy euro najważniejszym dokumentem staje się paszport. Jego posiadanie jest niezbędnym warunkiem do wejścia na pokład samolotu. Istotne znaczenie ma również ważność takiego dokumentu. Niektóre kraje wymagają, aby w momencie przekroczenia granicy paszport był ważny przynajmniej sześć miesięcy. Z tego powodu posiadanie paszportu nie jest jedynym warunkiem do odbycia takiej podróży – jeśli utraci on swoją wartość wcześniej, należy zgłosić się do odpowiedniego urzędu w celu wyrobienia nowego dokumentu.

Ubezpieczenie medyczne

Wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia podróżnego powinno być jedną z pierwszych czynności, na których należy się skupić po zarezerwowaniu biletu lotniczego. Nawet zwykła kontuzja może być związana z koniecznością hospitalizacji w obcym kraju, dlatego warto wybrać oferty, które będą gwarantowały pełen pakiet medyczny w trakcie trwania podróży. Zdrowie człowieka to ogromna wartość, dlatego podczas każdej wyprawy należy zadbać o możliwość pobierania świadczeń medycznych na terenie kraju, do którego się udajemy. Dotyczy to zwłaszcza osób, które decydują się na wyjazdy trwające kilka tygodni lub miesięcy. 

Odbycie dalekiej podróży zagranicznej to wspaniała przygoda. Warto jednak odpowiednio wcześniej przemyśleć każdy aspekt związany z nią. Szczepienia, ważne dokumenty i odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne – te trzy podstawowe elementy są gwarancją tego, że zbliżające się wakacje będą najlepszym czasem w całym roku i nie zmieni tego żaden z problemów, które potencjalnie pojawi się na naszej drodze!

PKU

Tags from the story
,