Konektory – czym są i do czego służą?

konektory
Zaletą zastosowania konektorów jest nie tylko łatwa dostawa prądu pomiędzy układami elektrycznymi | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Czym są i jakie funkcje pełnią konektory w układach elektrycznych? W tym artykule dowiesz się, do czego służą, jaki jest ich podział oraz jakie zastosowanie mają w elektryce i elektronice.

Czym są konektory?

Nazwę tę nietrudno skojarzyć z angielskim czasownikiem connect, czyli łączyć. Konektory są bowiem specjalnymi końcówkami służącymi właśnie do łączenia różnych przewodów czy układów elektrycznych. W ten sposób powstają złącza elektryczne, a także przewody specjalnego przeznaczenia, np. uziemiające.

Złącze elektryczne składa się z dwóch elementów: wtyku oraz gniazda. Ich budowa bywa bardzo zróżnicowana, stąd w elektronice przyjęto dla nich odpowiednią klasyfikację. Idealne złącze cechuje się dwoma parametrami:

  • impedancją (zależnością między natężeniem a napięciem prądu w obwodach prądu przemiennego) zbliżoną do zera.
  • izolacją dążącą do nieskończoności.

Do czego służą konektory i końcówki kablowe?

Innym określeniem konektorów są przejściówki, ponieważ połączenia, które tworzą, umożliwiają przesyłanie energii elektrycznej z jednego rodzaju okablowania do drugiego. Niektóre konektory mogą także przenosić jeden lub więcej sygnałów z pól elektromagnetycznych. Co więcej, potrafią wykonywać oba te zadania jednocześnie.

Zaletą zastosowania konektorów jest nie tylko łatwa dostawa prądu pomiędzy układami elektrycznymi, ale także możliwość bezproblemowego ich rozłączenia w nagłej sytuacji. Takie ułatwienie nie tylko oszczędza czas, ale też zmniejsza ryzyko awarii. Dobierając poszczególne przejściówki, należy wziąć pod uwagę ich parametry, oznaczenia oraz rodzaj.

Rodzaje konektorów

Konektory dzieli się według kilku różnych kryteriów. Poszczególne zwykle się ze sobą łączą (np. konektor cylindryczny męski izolowany). Pierwszym z kryteriów jest podział ze względu na rodzaj izolacji, w którym wyróżniamy przejściówki:

  • izolowane,
  • nieizolowane.

Do pierwszy zaliczamy m.in. gniazda, wtyki, łączniki rurkowe czy konektory izolowane cylindryczne.

Inne kryterium stanowi podział konektorów ze względu na parametry fizyczne (konstrukcję, budowę). Stosuje się w nim analogię do budowy anatomicznej narządów płciowych, w której gniazda określa się jako żeńskie, a wtyki – jako męskie.

Końcówki konektorów

Konektory dzieli się również według kryterium łączenia, zwracając uwagę na końcówki przejściówek. Zgodnie z nim obowiązuje podział na:

  • oczkowe,
  • widełkowe,
  • igiełkowe,
  • płaskie,
  • tulejki zaciskowe.
  • końcówki lutownicze.

Konektory oczkowe charakteryzują się zamkniętym, a widełkowe otwartym kształtem. Konektory tulejkowy montuje się na odizolowaną końcówkę przewodu, aby trwale i estetycznie połączyć gniazda i złącza. Konektory płaskie i igiełkowe wykorzystuje się do zaciskania oraz izolacji przewodów elektrycznych

Wśród konektorów wyróżniamy również m.in. nasuwki, wsuwki, wsuwko-nasuwki, obudowy konektorowe, złączki kablowe czy opaski zaciskowe. Końcówki kablowe dostępne są także w formie podgiętych blaszek oraz końcówek lutowniczych.


Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story