5 szybkich sposobów na zaparcia

zaparcie
Zaparcia od czasu do czasu mogą dotknąć każdego | fot.: materiał partnera

Doskwierają Ci zaparcia i nie wiesz, jak pozbyć się tego kłopotu? Nie wpisuj w wyszukiwarce „co na zaparcia”, dowiedz się tego z naszego krótkiego poradnika!

Zaparcia – czym są i komu mogą uprzykrzyć życie?

Zaparcia od czasu do czasu mogą dotknąć każdego. Dotyczą małych dzieci i niemowląt, osób w średnim wieku czy osób starszych, nie ma też znaczenia to, jakiej jesteś płci. Oczywiście pewne grupy są bardziej zagrożone pojawieniem się zaparć, zasadniczo jednak ryzykiem ich wystąpienia jest obarczony każdy z nas.

Większość osób dorosłych wypróżnia się raz dziennie (lub częściej), normą jest jednak wypróżnianie się nawet raz na trzy dni. W przypadku braku defekacji powyżej 3 dni i mniej niż 2 razy w tygodniu, a do tego występują dolegliwości bólowe, stolec jest twardy i zbity oraz miewasz uczucie niepełnego wypróżnienia, najprawdopodobniej dolegają Ci zaparcia. Na szczęście w większości przypadków z zaparciami możesz się dość łatwo uporać. Poznaj nasze sposoby na zaparcia!

Jak uporać się z zaparciami? Domowe sposoby na zaparcia

Jednym z najpopularniejszych sposobów na zaparcia jest zniwelowanie najczęstszej ich przyczyny – czyli korekta codziennej diety. W dzisiejszych czasach często spożywamy nieodpowiednie produkty, przez co zaburzeniu ulegają mikroskładniki dostarczane organizmowi. Jeśli męczą Cię zaparcia, uzupełnij dietę o pokarmy bogate w błonnik pokarmowy, które wspierają pracę jelit. Polecane są również surowe owoce i warzywa czy siemię lniane. Dobrze też dzień rozpocząć od wypicia szklanki wody.

Skoro mowa o wodzie, to drugi sposób to zwiększenie nawodnienia organizmu. Aby błonnik pokarmowy zadziałał, potrzebuje wody. Dorosły człowiek powinien każdego dnia wypijać około 2–2,5 litra wody – nie można o tym zapominać.

Kolejne sposoby na zaparcia to np. uregulowanie trybu życia. Spożywaj odpowiednią ilość posiłków w równych odstępach czasowych, a każdego poranka znajdź choć kilka chwil na spokojne wypróżnienie. Nie rób tego w pośpiechu czy stresie, gdyż może to wywołać efekt zgoła odwrotny od oczekiwanego.

Oprócz tego nie zapomnij o systematycznej aktywności fizycznej – to świetny i szybki sposób na zaparcia. Nie musisz w tym celu zawodowo uprawiać sportu, z powodzeniem wystarczy nawet spacer czy przejażdżka na rowerze w gronie rodziny. Ruch i wysiłek fizyczny wspierają pracę jelit i sprawiają, że układ pokarmowy pracuje efektywniej.

Wspomniane domowe sposoby na zaparcia to nie wszystko. Niektóre sposoby na zaparcia wymagają jedynie skorzystania ze specjalnie przygotowanego preparatu, jak np. produkty Xenna. Zostały one dopasowane do potrzeb dzieci i dorosłych, w zależności od problemu każdy pacjent może dobrać terapie dostosowaną do swoich potrzeb. Takie sposoby na zaparcia z pewnością przypadną do gustu całej rodzinie i już wkrótce pozwolą Ci uporać się z tym kłopotliwym problemem.

Artykuł sponsorowany

Tags from the story