Kiedy alergiczny katar nie daje żyć…

Katar
Stan zapalny błony śluzowej objawia się kichaniem, wodnistym katarem oraz swędzeniem nosa i koniec końców jego niedrożnością. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Alergiczny katar często też jest określany katarem siennym. Katar typowo alergiczny, to sezonowy nieżyt nosa. Dochodzi do zapalenia jego błony śluzowej. Występuje wtedy  najczęściej też gorączka sienna oraz alergia pyłkowa. Czy jest sposób, aby nie narazić się na wystąpienie  uciążliwych objawów? Jak sobie radzić wtedy, gdy jednak alergiczny nieżyt nosa już zaatakuje?

Stan zapalny błony śluzowej, jaki się wtedy tworzy, objawia się kichaniem, wodnistym katarem oraz swędzeniem nosa i koniec końców jego niedrożnością. Jeszcze inaczej na tę dolegliwość mówi się choroba atopowa lub pyłkowica. Jest ona wywoływana przez pyłki rośli, które są wydzielane przez pręciki kwiatowe roślin: traw, drzew lub ziół. Katar alergiczny to  choroba przewlekła, która wymaga podjęcia specjalistycznego leczenia w dłuższym czasie, które polega na łagodzeniu przykrych i uciążliwych objawów.

Jak rozpoznać alergeny?

Działają dwie grupy czynników. Po pierwsze dana osoba ze skłonnością do pyłkowicy może ją mieć zakodowaną genetycznie. Po drugie choroby tej nabawić się można, mając styczność z alergenem, który wywołuje niepożądane symptomy uczulenia. W grupie najważniejszych alergenów, jakie wywołują nieżyt nosa są m.in. pyłki roślinne – drzew, traw, krzewów, kwiatów, do tego jeszcze pleśń, roztocza, a także sierść zwierząt. Niektórych uczula też naturalne pierze.

Katar alergiczny zaczyna się wtedy, kiedy alergen w postaci pyłku roślin łączy się z wydzielanymi przez organizm alergika immunoglobulinami. Są to związki klasy IgE. Tworzą one kompleks, przyłączający się do komórek  magazynujących histaminę. Następuje uwolnienie histaminy i błona śluzowa nosa zostaje podrażniona.

Objawy pyłkowicy

Obfita, wodnista wydzielina z nosa połączona jest z wielokrotnym kichaniem. Do tego świąd i uczucie zatkania nosa. To nie wszystko, bo często boli głowa i występuje zapalenie spojówek, objawiające się łzawieniem, zaczerwienieniem i świądem oczu, a także światłowstrętem.

Objawy kataru alergicznego zazwyczaj pojawiają się podczas przebywania na łonie natury. Newralgiczny sezon pylenia roślin zaczyna się na początku wiosny. W leczeniu objawów alergii, by ustalić przyczynę niepożądanych symptomów alergii, warto zaznaczyć sobie w kalendarzu moment ich nasilenia, a potem porównać swoje spostrzeżenia z kalendarzem pylenia poszczególnych roślin. Każda roślina wywołująca reakcje alergiczne pyli bowiem w ściśle określonym czasie. Powikłania kataru siennego mogą doprowadzić do wystąpienia astmy oskrzelowej, ponieważ dochodzi do osłabienia odporności śluzówki nosa.

Diagnoza alergii

Diagnozę pyłkowicy może postawić prawidłowo lekarz laryngolog. Przy oględzinach jamy nosowej, stwierdza obecność obrzęku śluzówki nosa, ewentualnego zasinienia lub zaczerwienienia błony śluzowej. Gdy zachodzi podejrzenie nieżytu na tle alergicznym, lekarz zleca wykonanie badań, czyli testów skórnych, które wykonuje się w gabinecie alergologa.

Nie każdy wie, jak się takie testy przeprowadza. Otóż testy skórne polegają na umieszczeniu na skórze lub wprowadzeniu do niej różnych substancji, które powodują alergie. Jednak stężenie alergenów jest bardzo niskie. W następnej kolejności, za pomocą testów ocenia się reakcję na histaminę oraz wielkość zmian w miejscu aplikacji alergenu. Ustalenie przyczyny alergicznego nieżytu nosa należy do łatwiejszych rzeczy, bowiem po kontakcie z substancją wywołującą reakcję alergiczną, od razu prawie pojawia się zaczerwienienie lub bąbel.

Kiedy wynik testów jest niejednoznaczny, lekarz zleca czasami tomografię komputerową zatok obocznych nosa.

Co zrobić, by przetrwać alergię?

Leczenie alergii polega przede wszystkim na unikaniu alergenów. Poza tym ważne jest kontrolowanie lub całkowite wyeliminowanie objawów uczulenia. Leczenie objawowe jest skuteczne wtedy, gdy odpowiednio wcześnie zidentyfikowane zostaną alergeny odpowiedzialne za niepożądane objawy.

W leczeniu alergicznego nieżytu nosa stosuje się głównie leki przeciwhistaminowe, które mają za zadanie blokowanie mechanizmu alergii. Wśród nich jest m.in. Claritine Active – lek, który zmniejsza kichanie, uczucie zatkanego nosa, niweluje z czasem wodnistą wydzielinę z nosa, jego swędzenie oraz łzawienie, pieczenie i zaczerwienienie oczu. Dzięki temu lekowi, borykając się z alergią może odczuwać ulgę w najbardziej uciążliwym jej okresie.   Leki pomagające zwalczać objawy pyłkowicy, powodują obkurczenie naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa. Jednak lekarz zawsze uczula, że można je stosować jedynie przez tydzień.

Jednym z wariantów leczenia jest tzw. odczulanie, które polega na podawaniu coraz większych dawek alergenów, w celu podniesienia progu wrażliwości na te substancje. Odczulanie łagodzi objawy uczulenia.

Najlepiej zadbać o zminimalizowanie styczności z alergenami. Lepiej darować sobie dłuższe spacery w niedalekim sąsiedztwie pylących drzew i krzewów. Ewentualnie zażywać świeżego powietrza w deszczowe dni, gdy alergenów siłą rzeczy w nim jest mniej.


Materiał partnera zewnętrznego