Pandemia Covid-19 znów nabiera rozpędu. Dlaczego będąc zaszczepionym warto zrobić test antygenowy?

test covid
Test antygenowy to szybki test immunologiczny służący do wykrywania antygenu SARS-CoV-2 w organizmie człowieka | fot.: materiał partnera

Pandemia Sars-Cov-2 będzie nam towarzyszyła jeszcze przez co najmniej kilkanaście miesięcy. Wciąż za mało osób zaszczepiło się, byśmy jako naród mogli czuć się bezpiecznie i nie obawiać się koronawirusa. A skoro tak jest, nawet osoby zaszczepione powinny sięgać po test antygenowy, by mieć pewność, że nie zaraziły się. Szczepionki nie są wszak w 100 proc. skuteczne.

Kolejna fala koronawirusa nabiera rozpędu. Pomimo tego, że program bezpłatnych szczepień trwa od stycznia, skorzystało z niego tylko nieco ponad 50 proc. Polaków, wliczając w to młodzież. Niestety, z takim wynikiem nie możemy się spodziewać, że pandemia szybko się skończy.

Nikłe zainteresowanie szczepieniami nie jest jedynym niepokojącym zjawiskiem. Drugą kwestią jest to, że nawet pełne zaszczepienie nie gwarantuje stuprocentowej odporności na zakażenie koronawirusem. Żadna szczepionka nie ma stuprocentowej skuteczności, wobec czego około 5 proc. zaszczepionych musi liczyć się z zakażeniem.

Skoro zaszczepieni nie mają pewności, że ustrzegą się przez zakażeniem, w dalszym ciągu muszą zachowywać zasady bezpieczeństwa. Maseczki, dystans, w miarę możliwości również unikać zatłoczonych miejsc. Aby mieć pewność, że nie zakaziliśmy się, warto od czasu do czasu robić testy. Szczególnie polecany jest szybki test antygenowy, który już po kilkunastu minutach daje odpowiedź na pytanie o zakażenie.

Szczególnie warto zrobić test w sytuacji, gdy podejrzewamy, że mogliśmy się zarazić, a więc np. po spędzeniu czasu w tłumie obcych ludzi, a już koniecznie, jeśli dowiemy się, że osoba, z którą mieliśmy kontakt, ma pozytywny wynik testu na koronawirusa. O teście powinni również pamiętać rodzice dzieci, które są za małe, by się zaszczepić. O zakażenie łatwo w szkole, a maluchy z reguły przechodzą Covid-19 bezobjawowo. Dorośli mogą nie być świadomi, że dziecko “przyniosło” wirusa ze szkoły  i mogło doprowadzić do zakażenia któregoś z członków rodziny. 

Co to jest test antygenowy?

Test antygenowy to szybki test immunologiczny służący do wykrywania antygenu SARS-CoV-2 w organizmie człowieka. Jest przeznaczony do rozpoznania zakażenia u pacjentów we wczesnej fazie i u których widoczne są charakterystyczne objawy koronawirusa. Test posiada wysoką swoistość, dzięki czemu skuteczność wykrycia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 jest bardzo wysoka. Jego skuteczność wynosi 80 proc.

U pacjentów, u których objawy nie są widoczne, ale test antygenowy wskazał wynik pozytywny, rekomenduje się wykonanie wymazu z dróg oddechowych (testu RT-PRC). Osoby bezobjawowe, które otrzymają wynik ujemny, również powinny zrealizować wymaz RT-PCR, gdyż test antygenowy nie daje 100 proc. pewności, że są zdrowe. Wreszcie osoby bezobjawowe z ujemnym wynikiem, które podejrzewają, że choroba jest u nich we wczesnej fazie  mogą, a nawet powinny wykonać wymaz, gdyż pierwszy test antygenowy mógł jeszcze nie wykazać zakażenia wirusem SARS-CoV-2, ponieważ było po prostu za wcześnie.

Dla kogo test antygenowy na koronawirusa

Test antygenowy jest przeznaczony przede wszystkim dla:

  • Pacjentów z infekcją przebiegającą z objawami charakterystycznymi dla Covid-19
  • Osób bez objawów infekcji, które miały kontakt z osobą zakażoną
  • Dodatniego wyniku testu RT-PCR – w celu sprawdzenia fazy infekcji

Aby w czasie podróży zagranicznych uniknąć kwarantanny, podróżny musi przedstawić zaświadczenie o zaszczepieniu lub test na koronawirusa (w niektórych krajach test wymagany jest niezależnie od posiadanego paszportu covidowego). Negatywny wynik testu antygenowego może być podstawą dla zwolnienia  kwarantanny w niektórych krajach. Aktualne informacje na ten temat dostępne są na stronach instytucji tych krajów oraz ambasad RP w kraju docelowej podróży. Oczywiście wszystkie niezbędne kwestie i odpowiedzi na pytania można uzyskać również odwiedzając punkt pobrań czy laboratorium. 

Test antygenowy – jak przebiega pobranie materiału do badań?

Najważniejszy jest wymaz z nosogardzieli. Następnie próbkę z wymazem miesza się z roztworem, który „rozbija” wirusa i uwalnia jego białka. Mieszanka trafia na pasek, który w wypadku wyniku przybiera fluorescencyjny poblask.

Zalety testów antygenowych:

  • Na wynik czeka się kilkanaście do kilkudziesięciu minut.
  • Są też tańsze od testów PCR (test genetyczny) 
  • Do ich wykonania nie jest potrzebna żadna aparatura laboratoryjna, mogą być przeprowadzone nawet w domu.

Materiał partnera

Tags from the story