Artystyczna oprawa obrazów

Oprawa obrazów
Ramiarstwo jest dziedziną sztuki niemal tak starą, jak samo malarstwo. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Ramiarstwo jest dziedziną sztuki niemal tak starą, jak samo malarstwo. Oprawa potrafi kompletnie odmienić pracę – nadać jej klasycznego lub nowoczesnego charakteru. Jednak dobranie oprawy do obrazu nie jest prostym zadaniem. Podejmując decyzję, należy wziąć pod uwagę wystrój i oświetlenie wnętrza, w którym dzieło zostanie wyeksponowane, stylistykę obrazu oraz (o ile jest to możliwe) opinię twórcy. Rama drewniana, a może współczesne passe-partout? Z tego artykułu dowiesz się jakie rozwiązania oferują mistrzowie oprawy obrazów z Warszawy.

Ramy drewniane – zdobione czy minimalistyczne?

Słysząc o oprawach wykonanych z drewna, przed oczami pojawia się najczęściej wizja starej ramy drewnianej przyozdobionej misterną ornamentacją, snycerką, a nawet złoceniem. Choć nie brakuje zwolenników średniowiecznej, renesansowej i barokowej szkoły ramiarstwa, niewiele jest miejsc, gdzie obramowanie tego typu odpowiednio komponuje się z wnętrzem. Zarówno oryginalne obrazy, jak i same ramy tego typu widuje się nieczęsto, zazwyczaj w prywatnych kolekcjach, jednak wielu właścicieli współczesnych dzieł stylizowanych decyduje się na ten rodzaj oprawy obrazów w Warszawie. Najczęściej spotykane w muzeach, kościołach, pałacach i dworkach, zdobione ramy drewniane są kunsztownym dodatkiem, który najlepiej komponuje się ze scenami batalistycznymi, religijnymi oraz świeckimi portretami władców i szlachty.

Ramy drewniane nie ograniczają się jednak wyłącznie do rzeźbionych dzieł sztuki, których wartość zbliżona jest nieraz do obramowanej weń pracy. Współcześnie, oprawa obrazów w Warszawie znacznie częściej opiera się na wykorzystaniu minimalistycznego wzornictwa skandynawskiego i surowego drewna. Szczególną popularnością cieszą się jasne ramy prostokątne z drewna sosnowego. Ich uniwersalny wygląd doskonale komponuje się z większością nowoczesnych wnętrz. Jest to rozwiązanie używane powszechnie do oprawy obrazów w Warszawie, ale świetnie sprawdza się również jako obramowanie do fotografii.

Moda na passe-partout

Jednym z najbardziej niespodziewanych trendów w oprawie obrazów jest powszechne wykorzystywanie francuskiej ramy passe-partout w Warszawie. Intuicyjny tok myślenia nasuwa często mylące skojarzenia – przecież oprawienie dzieła w kartonową ramę powinno ujmować jego wadze. Warto jednak zwrócić uwagę na obecnie panujący w sztuce nurt, czyli postmodernizm. Wbrew powszechnemu przekonaniu, postmodernizm nie wyśmiewa konwencjonalnych kanonów sztuki. Odrzuca jedynie absolutyzm ogólnie przyjętych norm, ponieważ sztuka jest rzeczą obiektywną. Stąd też bierze się popularność passe-partout w Warszawie – zarówno przy oprawie sztuki współczesnej, jak i obrazów klasycznych oraz zdjęć.

Ostatecznie, decyzja o oprawie obrazu lub zdjęcia jest, podobnie jak sztuka w ogóle, kwestią gustu. Zarówno zastosowanie ramy drewnianej, jak i ciekawie zaaranżowanego trójwymiarowego passe-partout powinno przede wszystkim nadać dziełu atrakcyjnego wyglądu. Niemniej jednak, trendy nie biorą się znikąd, a powszechne wykorzystywanie passe-partout w Warszawie jest swego rodzaju znakiem czasów, dlatego też warto wziąć je pod uwagę podczas wyboru ram.


Materiał partnera zewnętrznego