Clint Eastwood- człowiek wielu talentów

clint eastwood
Mimo ogromnej popularności i sukcesów jako aktor Clint Eastwood nieustannie poszukiwał nowych wyzwań. W latach 70. zaczął samodzielnie reżyserować filmy, w których najczęściej sam grał główne role | fot.: Autorstwa Erin A. Kirk-Cuomo - J. Edgar Premier, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=66547524

Clint Eastwood to bez wątpienia ikona kina. Aktor ten należy do grona najbardziej aktywnych postaci Hollywood, ponieważ w swojej kilkudziesięcioletniej karierze zajmował się nie tylko aktorstwem. Zajął się także reżyserią oraz produkcją filmów. Jako młody chłopak marzył o tym, aby zostać znanym sportowcem, gdyż pasjonowała go szczególnie lekkoatletyka. W 1958 roku przyjął jednak jedną z głównych ról w serialu “Rawhide”, od którego rozpoczęła się jego błyskotliwa kariera aktorska. Jego oszczędny i nieco ubogi w emocje sposób gry zafascynował nie tylko widzów, ale również reżyserów.

Droga na szczyt sławy

Clint Eastwood przez pierwsza lata swojej kariery kojarzony był przede wszystkim z westernami, w których tak chętnie był obsadzany. Do dziś chętnie oglądana jest trylogia z jego udziałem “Za garść dolarów“, “Za kilka dolarów więcej” oraz “Dobry, zły i brzydki“, w której wykreował postać nieco brutalnego twardziela mówiącego przez zaciśnięte usta. Przez lata zagrał w wielu kasowych produkcjach, które stały się światowymi hitami i przyniosły mu jeszcze większą popularność. Do kultowych produkcji zaliczyć trzeba przede wszystkim “Tylko dla orłów” (1968), “Złoto dla zuchwałych” (1970), “Brudnego Harry’ego” (1971) czy “Ucieczkę z Alcatraz” (1979). Ma na swoim koncie jednak role, w których pokazuje prawdziwy kunszt aktorski i udowadnia, że świetnie sprawdza się także w zupełnie innych rolach. 

Po drugiej stronie kamery

Mimo ogromnej popularności i sukcesów jako aktor Clint Eastwood nieustannie poszukiwał nowych wyzwań. W latach 70. zaczął samodzielnie reżyserować filmy, w których najczęściej sam grał główne role. Pozostał wierny przede wszystkim westernom, które znał od podszewki. Jednymi z najbardziej znanych tytułów wyreżyserowanych przez Eastwooda są “Wyjęty spod prawa Josey Wales” (1976), “Bronco Billy” (1980). W 1992 roku do kin trafił film “Bez przebaczenia“, za który został uhonorowany Oscarem. W jego filmach widać ewidentnie zamiłowanie do tradycji oraz pielęgnowanie zanikających wartości, takich jak męstwo czy nieustanne poszukiwanie sprawiedliwości.

Od lat 90. jego filmy są jednak zdecydowanie łagodniejsze. Porusza w nich różnorodną tematykę i porusza trudne tematy. Do najlepszych filmów, których jest nie tylko reżyserem, ale także producentem można zaliczyć poruszające dramaty “”Co się wydarzyło w Madison County” (1995), “Rzeka tajemnic” (2003), “Za wszelką cenę” (2004) czy “Gran Torino” (2008). Ostatnie filmy twórcy to często gorzkie i przewrotne spojrzenie na współczesny świat.

Clint Eastwood to niewątpliwie postać ikoniczna. Grani przez niego bohaterowie na stałe zapisali się na kartach historii światowej kinematografii. O jego niesamowitej pozycji może świadczyć także fakt, że Amerykański Instytut Filmowy uznał go za “skarb narodowy”. Jego łagodny głos oraz minimalistyczny i nieco szorstki wygląd kojarzą bowiem praktycznie wszyscy. Jest także kompozytorem muzyki do większości swoich filmów, co czyni go jeszcze bardziej wszechstronną osobowością.

SKI

Tags from the story