Creepy Pasty – czyli dlaczego lubimy straszne historie

Creepy pasty
Creepy pasty mogą mieć naprawdę przeróżną tematykę | fot.: stock.adobe.com

Creepy pasty cieszą się naprawdę dużym zainteresowaniem. Mimo to, nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, czym one właściwie są. Jeśli nie znaliśmy do tej pory tego pojęcia, dobrze byłoby dowiedzieć się, co takiego się pod nim kryje. Warto byłoby też zdawać sobie sprawę z tego, jaką tematykę mają one najczęściej.

Czym są creepy pasty?

Creepy pasty to pojęcie, które może brzmieć dosyć tajemniczo. Zostało ono zaczerpnięte z języka angielskiego. To nic innego jak tajemnicze, straszne opowieści. Zazwyczaj są one dostępne w formie pisanej, na przykład na różnego rodzaju blogach. Można odsłuchiwać je także w formie podcastów, zazwyczaj za darmo. Creepy pasty mogą mieć różną długość. Niektóre z nich są bardzo króciutkie, inne zaś trwają wyjątkowo długo. Ze względu na różny czas trwania historii, każdy może wysłuchać takiej, na jaką może sobie w danym momencie pozwolić. 

Jakie motywy przewijają się najczęściej w creepy pastach?

Creepy pasty mogą mieć naprawdę przeróżną tematykę. Wiele z nich to klasyczne opowieści o duchach. Przewijają się w nich motywy nawiedzonych domów, jak również opętań przez demony. Straszne historie mogą poruszać również tematykę porwań przez tajemniczych przybyszy z obcych planet. Bardzo często w creepy pastach przewija się także motyw znajomych, którzy wyjechali razem pod namiot na jakieś odludzie. Tam zaczyna prześladować ich psychopatyczny morderca. Za najbardziej intrygujące uchodzą creepy pasty oparte na faktach bądź inspirowane prawdziwymi wydarzeniami. Ciężko jednak udowodnić, że dana historia wydarzyła się naprawdę. Niewiele osób to jednak interesuje. Słuchacze bądź czytelnicy najczęściej pragną po prostu tego, aby historia była intrygująca i mrożąca krew w żyłach. Ma dostarczać rozrywki, a nie zwiększać naszą wiedzę na temat otaczającej nas rzeczywistości.

Dlaczego lubimy creepy pasty?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na postawione w ten sposób pytanie. Każdy z nas może mieć przecież zupełnie inny powód, dla którego słucha creepy pasty bądź je czyta. Być może chodzi po prostu o to, że lubimy się bać? Wsłuchiwanie się w perypetie głównych bohaterów creepy pasty możemy wraz z nimi przeżywać niepokoje oraz lęki. To z kolei może doprowadzić do podniesienia się poziomu adrenaliny. Wielu z nas lubi zaś poczuć dreszczyk emocji na swojej skórze. Jednocześnie, zdajemy sobie sprawę z tego, że bezpośredniego zagrożenia dla nas nie ma, a cała historia jest wytworem bujnej wyobraźni jej autora. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby nie słuchać zbyt brutalnych creepy past, jeżeli należymy do osób o wyjątkowo dużej wrażliwości. Wówczas zdecydowanie lepsze będą dla nas opowieści o duchach i nawiedzonych domach niż o sadystycznych mordercach. 

Creepy pasty to nic innego jak straszne opowieści. Zdecydowana większość z nich jest oczywiście fikcyjna. Wśród motywów, które przewijają się w nich najczęściej, wymienić można porwanie, atak psychopatycznego mordercy czy zgubienie się podczas wędrówki w lesie. Nie brakuje również opowieści o opętaniach przez złe duchy czy porwaniach przez obcych. 

AUB

Tags from the story