„Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”, „Snowden” i inne premiery tygodnia

Premiera Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć
Eddie Redmayne jako Newt Scamander w filmie "Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć" | fot.: Warner Bros

Najbliższy weekend zapowiada się niezwykle emocjonująco dla wszystkich fanów kinematografii – zarówno dużych, jak i tych mniejszych. 18 listopada premiery mają zarówno pierwsza odsłona spin-offu z uniwersum Harry’ego Pottera, historia kontrowersyjnego ujawnienia tajnych dokumentów, wstrząsający polski obraz dotyczący zła, thriller i ekranizacja światowego bestsellera. Niemal we wszystkich zobaczymy gwiazdy z najwyższej półki.

Fantastyczne Zwierzęta i jak je znaleźć

 • reżyseria: David Yates
 • scenariusz: J.K. Rowling
 • obsada: Eddie Redmayne, Colin Farrell, Ron Perlman

To jedna z najbardziej oczekiwanych premier tego roku. Historia będąca spin-offem (czyli rozwiniętym wątkiem pobocznym) sagi o Harrym Potterze. J.K. Rowling – scenarzystka całości zapowiedziała już, że nowa opowieść będzie miała 5 części, a więc fani magii będą mogli przez długi czas cieszyć się bohaterami z tego uniwersum. Akcja Fantastycznych zwierząt… rozpoczyna się w 1926 roku. Grany przez laureata Oscara, Eddiego Redmaiyne’a, Newt Scamander wraca z wielkiej wyprawy, której celem było odnalezienie i opisanie szeregu fantastycznych zwierząt. Ucieczka kilku z nich zawiązuje akcję całości i zapowiada serię niezwykłych przygód.

Snowden

 • reżyseria: Oliver Stone
 • scenariusz: Oliver Stone, Kieran Fitzgerald
 • obsada: Joseph Gordon-Levitt, Shailene Woodley, Scott Eastwood

Inspirowana faktami historia największego w historii USA wycieku tajnych dokumentów, za którym stał pracownik służb specjalnych. Tym razem gwarantem jakości filmu jest stojący za kamerą sam Oliver Stone, trzykrotny zdobywca Oscara. Film akcji prezentuje pościg za jednym z najbardziej poszukiwanych ludzi w USA, Edwardem Snowdenem. To on zdecydował się na ujawnienie szokujących informacji dotyczących nielegalnego podsłuchiwania przez rząd Stanów Zjednoczonych milionów ludzi na całym świecie. Olbrzymi wyciek super tajnych, a przy tym kompromitujących danych, to wyzwanie dla wszystkich służb. W roli Snowdena zobaczymy Josepha Gordon-Levitt, partnerować mu będzie Shailene Woodley (znana m.in. z serii Niezgodna).

Plac zabaw

 • reżyseria: Bartosz M. Kowalski
 • scenariusz: Stanisław Warwas, Bartosz M. Kowalski
 • obsada: Michalina Świstuń, Nicolas Przygoda, Przemysław Baliński

Wstrząsający obraz dziejący się w pozornie sielskiej krainie dzieciństwa, zderzający niewinność z okrucieństwem i pytający o kondycję zła w ogóle. Mimo zarzutów o epatowanie okrucieństwem i szokującego zakończenia, podczas którego co wrażliwsi widzowie opuszczali salę projekcyjną, na film spadł deszcz nagród, m.in. 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni, Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastián oraz nominacji do Złotych Lwów. Więcej o Placu Zabaw przeczytać można w artykule na portalu Kreatywna.pl

Zwierzęta nocy

 • reżyseria: Tom Ford
 • scenariusz: Tom Ford
 • obsada: Amy Adams, Jake Gyllenhaal, Isla Fisher

To kolejny szokujący obraz, który przekracza granice intymności swoich bohaterów, a samego widza trzyma w nieustającym napięciu. Co ciekawe, jego reżyserem jest słynny projektand mody, który po kilku latach powraca ze swoim drugim filmem (pierwszy to Samotny mężczyzna). To istotne dla samej warstwy wizualnej – wysmakowanych kadrów i pięknych wnętrz oraz nie mniej intrygujących swym wyglądem postaci. Ale obraz to także niesamowita muzyka Abla Korzeniowskiego. Przede wszystkim jednak Zwierzęta nocy  to niebanalna historia i pytanie o współczesne modele męskości i kobiecości. Psychologiczny thriller w doborowej obsadzie – jak mówi sam reżyser: to opowieść ku przestrodze. Aby godzić się z wyborami, jakich dokonujemy w czasie naszego życia, i aby pamiętać, że pociągają one za sobą konsekwencje. W kulturze, w której wszystko jest tak bardzo jednorazowe, w której tak łatwo coś wyrzucić, pozbyć się czegoś, włączając w to relacje międzyludzkie, związki, ta historia opowiada o miłości, oddaniu, lojalności. To opowieść o izolacji, odosobnieniu, jakie czujemy wszyscy i docenieniu relacji międzyludzkich, które podtrzymują nas przy życiu. 

Światło między oceanami

 • reżyseria: Derek Cianfrance
 • scenariusz: Derek Cianfrance
 • obsada: Michael Fassbender, Alicia Vikander, Rachel Weisz

Nowozelandzka produkcja jest ekranizacją światowego bestsellera okrzykniętego literacką sensacją i przetłumaczonego na ponad 30 języków. To klimatyczny dramat opowiadający o dramacie małżeństwa, które po latach bezowocnych starań o dziecko przygarnia pod swój dach cudem ocalone niemowlę. Nie wiedzą, że ich decyzja zaważy nie tylko na ich własnym losie, a jej konsekwencje będą tragiczne. Siłą kameralnej opowieści jest nie tylko sama historia, ale i doskonała obsada aktorska. Cierpienie, demony przeszłości, rozpacz – Michael Fassbender, Alicia Vikander i Rachel Weisz oddają te emocje dając pokaz kunsztu aktorskiego. Mimo, że całość może być w odbiorze nieco melodramatyczna, miłośnicy książki M.L. Stedman mogą być usatysfakcjonowani.


plinq