Jackie – od dziś w kinach

Natalie Portman Jackie
W roli Jackie zobaczymy fenomenalną Natalie Portman | fot.: materiały dystrybutora Kino Świat

Jackie – to nagrodzony na wielu festiwalach film przedstawiający kulisty jednego z najbardziej wstrząsających momentów w dziejach Ameryki – zabójstwa JFK, widzianego oczami Pierwszej Damy – Jacqueline Bouvier Kennedy. W tytułowej roli zobaczymy Natalie Portman.

Jacqueline Bouvier Kennedy została pierwszą damą USA w wieku zaledwie 31 lat, po spektakularnych wyborach prezydenckich w 1960 roku. Przez zaledwie 3 lata prezydentury męża stała się ikoną stylu – ubierali ją najlepsi projektanci, wiele z jej kreacji uważa się wciąż za kultowe (w tym różowy komplet z toczkiem w tym samym kolorze, który dla Amerykanów stał się symbolem zamachu). Ale Jackie interesowała się nie tylko modą. Do jej zasług należy m.in. odrestaurowanie Białego Domu. Odbywała także liczne podróże zagraniczne oraz organizowała spotkania towarzyskie, gromadząc w Białym domu elity zarówno polityczne, jak i kulturalne (do jej gości należeli np. Ernest Hemingway i John Steinbeck).

22 listopada 1963 roku podczas przejazdu pary prezydenckiej przez Dallas Kennedy został postrzelony. Uwieczniony na wielu fotografiach i filmach moment po zamachu to obraz Jackie, która w szoku próbuje zebrać fragmenty czaszki męża. Równie mocne było wystąpienie prezydentowej w kostiumie wciąż poplamionym krwią prezydenta. Film Pablo Larraína przedstawia czas kilku dni po śmierci Kennedy’ego, w czasie których jego żona pomogła ukonstytuować legendę amerykańskiego prezydenta. Postanowiła więc, że orszak pogrzebowy Johna F. Kennedy’ego będzie wzorowany na tym, który ruszył wiek wcześniej za trumną Abrahama Lincolna. Przy ciele prezydenta na cmentarzu Arlington zapłonął wieczny ogień, wzorowany na tym, który zobaczyła w młodości przy paryskim Grobie Nieznanego Żołnierza.

Natalie Portman jako Jackie
Natalie Portman jako Jackie | fot.: materiały dystrybutora Kino Świat

W roli głównej zobaczymy Natalie Portman. Choć fizycznie niezbyt podobną do legendarnej Pierwszej Damy Ameryki, to jednak na tyle charyzmatyczną i prawdziwą, że trudno oderwać od niej wzrok.

Na potwierdzenie tezy, że na Jackie do kina udać się warto wystarczy przytoczyć fakt, że produkcja jak do tej pory otrzymała 30 prestiżowych nagród i ponad 100 nominacji.


plinq