Najważniejsze filmy we współczesnym kinie skandynawskim

kobieta oglądająca telewizję
Filmy skandynawskie są cenione jest zarówno za kryminały, horrory, jak i mocne filmy obyczajowe. Które filmy ostatnich lat ze Skandynawii były najważniejsze? | fot.: stock.adobe.com

Kino skandynawskie ma bardzo długą historię, a wielu reżyserów z regionu odniosło światowy sukces. Wystarczy wspomnieć o Ingmarze Bergmanie, Larsie von Trierze czy Thomasie Vinterbergu. Ten ostatni zresztą otrzymał Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny w 2020 roku. Współczesne kino skandynawskie również znane jest na całym świecie. Cenione jest zarówno za kryminały, horrory, jak i mocne filmy obyczajowe. Które filmy ostatnich lat ze Skandynawii były najważniejsze? 

Na rauszu 

Nikogo nie zaskoczył Oscar w 2020 roku w kategorii „film nieanglojęzyczny”. Dzieło Thomasa Vintnberga to kolejny mocny film reżysera, gdzie odnosi się on do aktualnych problemów w jego ojczystej Danii. Jednym z nich jest stale wzrastający alkoholizm. „Na rauszu” opowiada o grupie nauczycieli, którzy podejmują się nietypowego eksperymentu. Chcą sprawdzić czy utrzymywanie we krwi stałego stężenia alkoholu wpłynie na ich życie zawodowe. Początkowy próg wejścia na poziomie 0,5 promila nieznacznie poprawia ich życie towarzyskie a pozytywnie na zmianę reagują uczniowie. Z czasem jednak próg alkoholowy zaczyna się zwiększać, co prowadzi do coraz większych problemów z nałogiem. Jak zwykle świetną rolę zagrał jeden z najbardziej uznanych duńskich aktorów, czyli Mads Mikkelsen. 

22 lipca

Film produkcji norweskiej, czyli „22 lipca” stara się zmierzyć z ciężkim tematem masakry na wyspie Utøya. To właśnie tam odbyła się słynna strzelanina, w której brał udział Anders Breivik. Z rąk zamachowca zginęło wtedy aż 69 osób. Niedawno minęło okrągłe 10 lat od tej masakry. „22 lipca” stara się ukazać zarówno przerażający nacjonalizm Breivika, jak i dziury w systemie sądowniczym. Zamachowiec za swoją zbrodnię otrzymał jedynie karę pozbawienia wolności przez 21 lat.

Innym norweskim filmem, który porusza ten temat jest „Utøya. 22 Lipca”. Tutaj jednak film skupia się bardziej na samej akcji na wyspie, a nie samym zbrodniarzu. Film jest wiernym przestawieniem masakry od samego początku do końca, którą ukazano w czasie rzeczywistym. Film trwa dokładnie tyle ile cierpieli uczestnicy obozu młodzieżowego. 

Millenium. Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet 

Jednym z ważniejszych współczesnych filmów skandynawskich jest „Millenium”. Film został nawet zekranizowany przez Hollywood i otrzymał tytuł „Dziewczyna z Tatuażem”. W ostatnich latach światową sławę uzyskały skandynawskie kryminały. Dzieła Jo Nesbo czy Stiega Larrsona podbiły świat, co przełożyło się na liczne ekranizacje. Według wielu dzieło duńsko-norwesko-szwedzkie jest znacznie lepsze niż wersja Davida Finchera. Film przyniósł światową sławę Noomi Rapace, która wcieliła się w główną bohaterkę, czyli Lisbeth.

„Millenium” opowiada o losach pewnego śledzego oraz młodej hakerki, które muszą zbadać sprawę zaginięcia pewnej dziewczyny. Sprawa jest znacznie utrudniona z uwagi na fakt, że wszystko odbyło się 40 lat wcześniej. Film Nielsa Opleva zawiera mnóstwo mocnych i krwawych scen, dlatego powinni go zobaczyć jedynie ludzie o mocnych nerwach. Film doczekał się również kontynuacji, ale nie była ona już tak ciepło przyjęta przez fanów książki. 

MMI