Artyści – 3 biografie warte polecenia

ilustracja obrazująca kreatywne pisanie
Biografie to doskonała odskocznia, która pomoże nam w poznać wiele strategii badawczych oraz ciekawy obraz swoich czasów | fot.: stock.adobe.com

Wiele osób twierdzi, że nie ma nic piękniejszego niż życie przelane za pomocą słów na papier. W szczególności, jeśli historia danej osoby jest niezwykła i niepowtarzalna. Czyje biografie należą do grupy obowiązkowych lektur?

Beksińscy. Portret podwójny

Jest to książka autorstwa Magdaleny Grzebałkowskiej. Opowiada o życiu znanego malarza, jego jedynego syna oraz ich specyficznej relacji. Zdzisław Beksiński był wszechstronnym artystą, najbardziej znanym ze swoich kontrowersyjnych, monumentalnych dzieł malarskich. Interesował się również fotografią i rzeźbiarstwem oraz nowymi technologiami. Z kolei jego syn – Tomasz, pracował jako dziennikarz muzyczny oraz tłumacz. Cechowała go niezwykła charyzma, jednak od zawsze obsesyjnie interesował się tematem śmierci, co wpływało zarówno na jego życie osobiste, jak i zawodowe. W wieku 18 lat po rodzinnym mieście rozwiesił swoje własne nekrologi, potem wielokrotnie usiłował odebrać sobie życie. Finalnie udało mu się to w Wigilię 1999 roku. Można byłoby powiedzieć, że na pierwszy rzut oka Zdzisław i Tomek nie przejawiali podobieństw. Jednak książka pomoże nam dobrze zrozumieć kwestię, w której byli niemal identyczni. Chodzi o kreację własnego, indywidualnego punktu widzenia na świat, który byli w stanie pojąć jedynie oni sami. W biografii możemy znaleźć wiele zdjęć, a także reprodukcje słynnych obrazów Beksińskiego. Co ważne, Grzebałkowska nie podsyca plotek ani nie mnoży narastających latami opowieści o patologiach w domu Beksińskich. Jej opowieść jest wciągająca, ale i wyważona.

Miłosz. Biografia

Andrzej Franaszek nad zebraniem odpowiednich materiałów i napisaniem książki o życiu Czesława Miłosza spędził ponad dekadę. Miłosza uznaje się za jednego z najwybitniejszych poetów dwudziestego wieku, a książki, które wydał przetłumaczono na 44 języki. Przed drugą Wojną Światową jego wiersze przepełnione były katastrofizmem. W czasie wojny przebywał w Polsce, dlatego wiele jego twórczości z tamtego okresu często opisuje okupowaną Warszawę. Po wojnie postawił na intelektualizm. Wiersze opowiadały o odbudowie wartości, które zostały zburzone. Biografia sama w sobie jest barwną historią, zwierającą wiele osobistych informacji oraz dramatycznych przeżyć, a także opis tego, co działo się w całym dwudziestym wieku. Czasie aktywnej twórczości Miłosza, wieku zmian i kluczowych dla historii wydarzeń. Franaszek w swojej książce nie obciąża nas setką faktów i nadmiarem wiadomości, tym samym lektura jest lekka, a życiorys Czesława Miłosza przedstawiony niezwykle ciekawie i wciągająco.

Oskarżona. Wiera Gran

Książka Agaty Tuszyńskiej opisuje przeżycia słynnej piosenkarki splątane z wielką historią. W czasie drugiej Wojny Światowej Gran śpiewała w getcie znajdującym się w Warszawie. Po zakończeniu wojny zarzucono jej współpracę z nazistami, po oczyszczeniu z zarzutów wyjechała z Polski w 1950 roku. Karierę kontynuowała za granicą, gdzie często dopadała ją przeszłość. Tuszyńska kreśli wyczerpujący portret artystki, dociera do sekretów i nieujawnianych wcześniej wspomnień, w końcu pokazuje, jak wielka historia niszczy człowieka.

Biografie to doskonała odskocznia, która pomoże nam w poznać wiele strategii badawczych oraz ciekawy obraz swoich czasów. Każda na swój sposób dociera także do istoty opowieści o człowieku.

KBO