Jon Fosse otrzymał literacką Nagrodę Nobla 2023

Nobel 23 Jon Fosse
Fosse zdobył międzynarodowe uznanie dzięki swoim innowacyjnym sztukom i prozie, które, jak podkreślono podczas wręczenia nagrody, "dają głos niewypowiedzianemu" | fot.: Tom A. Kolstad / Det Norske Samlaget, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Norweski pisarz Jon Fosse został ogłoszony laureatem tegorocznej Literackiej Nagrody Nobla. Akademia Szwedzka wyróżniła go za „nowatorskie sztuki i prozę, które dają wyraz temu, co niewypowiedziane”.

Nazwisko Jona Fosse nie jest obce w świecie literatury. Jego twórczość była już wcześniej wysoko oceniana przez krytyków i często pojawiała się wśród typowań bukmacherów na potencjalnego laureata tej prestiżowej nagrody. Sekretarz Szwedzkiej Akademii, Mats Malm, podkreślił, że Fosse został wyróżniony za jego unikalne podejście do literatury, które daje głos niewypowiedzianemu.

W laudacji na cześć Fosse, pisarz i profesor Anders Olsson zaznaczył, że twórczość Fosse jest głęboko zakorzeniona w języku i kulturze Norwegii. Jego prace, pisane w języku nynorsk, obejmują szeroki zakres – od sztuk teatralnych, przez powieści, poezję, eseje, aż po książki dla dzieci i tłumaczenia. Olsson podkreślił również, że chociaż Fosse jest obecnie jednym z najczęściej wystawianych dramaturgów na świecie, zdobywa coraz większe uznanie dzięki swojej prozie.

Akademia Szwedzka zwróciła uwagę na to, jak Fosse łączy tradycyjne norweskie korzenie z nowoczesnymi technikami artystycznymi. W jego twórczości można znaleźć ciepło, humor oraz wyjątkową wrażliwość na ludzkie doświadczenia.

Jon Fosse urodził się w 1959 roku w norweskim mieście Haugesund. Jego twórczość często odzwierciedla życie na zachodnim wybrzeżu Norwegii. Zadebiutował w 1983 roku powieścią „Raudt, svart”, a w ciągu lat stał się jednym z najważniejszych norweskich pisarzy. Jego książki zostały przetłumaczone na 50 języków, a sztuki są wystawiane na ponad 1000 scenach teatralnych na całym świecie.

Fosse jest czwartym norweskim pisarzem, który został uhonorowany Literacką Nagrodą Nobla. Wcześniejszymi laureatami byli Bjørnstjerne Bjørnson w 1903 roku, Knut Hamsun w 1920 roku oraz Sigrid Undset w 1928 roku.

Literacka Nagroda Nobla jest przyznawana od 1901 roku przez Akademię Szwedzką. W jej 122-letniej historii wielu polskich autorów również zostało wyróżnionych, w tym Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz, Wisława Szymborska i Olga Tokarczuk.

Redo

Tags from the story
,