Nowe pozycje książkowe na lato – co wybrać?

czytanie nad jeziorem
Tego lata również będziemy mieli co czytać. Co nowego na rynku czytelniczym? Po jakie pozycje warto sięgnąć? | fot.: stock.adobe.com

W ostatnim czasie niewiele jest premier filmowych, ale za to nadrabiają te książkowe. Tego lata również będziemy mieli co czytać. Co nowego na rynku czytelniczym? Po jakie pozycje warto sięgnąć? Joanna Chyłka tom 13 Remigiusza Mroza, a może „Wizjer” Magdaleny Witkiewicz? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Kolejna część serii o Joannie Chyłce

Remigiusz Mróz już dawno zyskał miano polskiego króla kryminału. Jego czytelnicy czekają na kolejne powieści niemalże z wypiekami na twarzy. Tego lata można natomiast przeczytać jego najnowszą powieść – „Afekt”. Joanna Chyłka tom 13 to pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy połknęli już poprzednie 12 tomów. „Połknęli” nie jest przypadkowym określeniem, bo powieści Remigiusza Mroza czyta się niemal jednym tchem. Akcja „Afektu” toczy się tuż po rozstaniu się Chyłki z dotychczasową kancelarią „Żelazny&McVay”. Przebojowa adwokat nawiązuje współpracę z inną kancelarią i dostaje swoją pierwszą sprawę. Jej nowy klient szantażowany jest oskarżeniami o pedofilię. Sprawę pogarsza fakt, iż jednocześnie jest bratem znanego i wpływowego polityka, który zamierza wystartować w wyborach prezydenckich. Gdyby tego było mało stronę przeciwną reprezentuje Żelazny, czyli były szef Chyłki.

„Wizjer” będzie trzymał w napięciu

Joanna Chyłka tom 13 to jednak nie jedyna godna uwagi pozycja książkowa na lato. Swoją nową powieść wydała niedawno również Magdalena Witkiewicz. To wszechstronna pisarka, która znana jest przede wszystkim z powieści, poruszających trudne tematy samotności, poszukiwania sensu życia, a także dokonywania niełatwych wyborów. Jej najnowsza książka – „Wizjer” – to trzymający w napięciu thriller. Jego główną bohaterką jest Laura – młoda, samotna matka. Nagle w jej życiu zaczynają dziać się dziwne i wręcz niewiarygodne rzeczy. Jej znajomi giną w tajemniczych okolicznościach, ulegają wypadkom, popełniają samobójstwa. Ta seria wydarzeń w jej życiu wydaje się natomiast zupełnie nieprawdopodobna i co najmniej podejrzana. W którymś momencie Laura stwierdza, że być może ktoś tym wszystkim steruje… Czy tak jest? Tego można dowiedzieć się sięgając po powieść „Wizjer” Magdaleny Witkiewicz.

A może coś z „innej bajki”?

A fanom innych gatunków niż kryminały i thrillery albo tym, sięgającym czasem po inne pozycje niż Joanna Chyłka tom 13 i „Wizjer” polecamy nową powieść Ottessy Moshfegh. Wiele osób określa ją jako jedną z najbardziej ekscytujących współczesnych pisarek. Już niejednokrotnie zaskakiwała swoich czytelników. Tym razem autorka wraca ze zbiorem opowiadań pt. „Tęsknota za innym światem”. Bohaterami tych opowiadań są osoby, które w pewien sposób przejaskrawiają ludzkie wady. Tych negatywnych cech mają tak dużo, że stają się wręcz groteskowe dla odbiorcy. Jednocześnie jednak pisarka kreuje swoje postacie w ten sposób, by budziły zrozumienie oraz pewnego rodzaju współczucie u czytelnika. W opowiadaniach „Tęsknota za innym światem chodzi bowiem o to, by pokazać towarzyszące nam na co dzień problemy i to, jak niejednokrotnie izolujemy się od społeczeństwa.

Materiał partnera