Co w jazzie piszczy? Perełki muzyki jazzowej

Jazz
Jazz to muzyka, która potrafi wchłonąć wszystko to, co najlepsze z innych gatunków, a przy tym nie zatracić swojej nietuzinkowej, czarującej osobowości. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jazz to muzyka, która potrafi wchłonąć wszystko to, co najlepsze z innych gatunków, a przy tym nie zatracić swojej nietuzinkowej, czarującej osobowości. Dekady mijają, a muzyka jazzowa nie traci na popularności – świadczą o tym liczne nowości muzyczne oraz wysoka frekwencja na festiwalach muzycznych. Wszyscy znają grane od lat standardy jazzowe, których słuchają kolejne pokolenia amatorów jazzu, ale niełatwo jest wyśledzić wszystkie nowości, które ostatnimi czasy zdobywają uznanie publiczności na całym świecie, czy chociażby być na bieżąco z dyskografią artystów, którzy mimo nieco dłuższego stażu odnoszą niesamowite triumfy na scenie. Oto kilka interesujących propozycji, które z pewnością zainteresują nie tylko wieloletnich fanów muzyki jazzowej.

Madeleine Peyroux

Ta amerykańska wokalistka jazzowa, która odniosła sukces nie tylko za sprawą swojego pięknego głosu, ale także umiejętności tekściarskich i kompozytorskich, bowiem czynnie uczestniczy w procesie tworzenia materiału muzycznego, którego mamy okazję posłuchać na jej płytach. Madeleine Peyroux odniosła pierwszy sukces na scenie muzyki jazzowej w 2004 roku, kiedy ukazała się płyta „Careless Love” – album szybko osiągnął status złotej płyty. Artystkę polecamy szczególnie słuchaczom, którzy lubią wokal w stylu Billie Holiday, Elli Fitzgerald i Edith Piaf, których to artystek utwory Madeleine Peyroux również ma w swoim repertuarze. Wśród płyt Madeleine Peyroux znajdują się tak ciekawe tytuły jak „Anthem”, „Dreamland” oraz „Bare Bones”.

Kandace Springs

Kandace Springs to pochodząca z Nashwille artystka jazzowa, która z rzadko spotykaną maestrią łączy klasyczny, melodyjny jazz z dynamicznymi i elektronicznymi rytmami współczesności. Kandace Springs ma na koncie dopiero dwie płyty – „Indigo” oraz „Soul Eyes”, lecz na swoich koncertach gromadzi coraz większe tłumy. Artystka spodoba się nie tylko rasowym miłośnikom jazzu, ale także tym, którzy na co dzień słuchają innej muzyki – utwory na płytach Kandace Springs łączą w sobie wszystko to, co w tych gatunkach najlepsze!

Mężczyzna wybiera płytę z jazzem
Wszyscy znają grane od lat standardy jazzowe, których słuchają kolejne pokolenia amatorów jazzu, ale niełatwo jest wyśledzić wszystkie nowości. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Kamasi Washington

Amerykański saksofonista, kompozytor oraz producent, znany w szczególności jaki wirtuoz jazzowego saksofonu tenorowego. Zanim Kamasi Washington zaczął karierę solową, grywał w towarzystwie takich muzyków jak jak Herbie Hancock, Wayne Shorter, Lauryn Hill, Chaka Khan czy Snoop Dogg, cały czas jednak skłaniał się najbardziej w stronę muzyki jazzowej. Jego debiutancka płyta solowa „The Epic” ukazała się w maju 2015 roku i zyskała wielkie uznanie słuchaczy oraz krytyków. Kolejne płyty Kamasi Washingtona odniosły równie wielki sukces – są to albumy „Harmony Of Difference”, „Heaven And Earth” oraz „The Choice”.

José James

Ten artysta określany jest mianem wokalisty jazzowego pokolenia hip-hopu – tworzone przez niego utwory łączą muzykę jazzową z soulem oraz drum’n’bassem, a wśród idoli José Jamesa znajdziemy Johna Coltrane’a, Marvina Gaye’a oraz Billie Holiday. Od 2008 roku José James święci triumfy na światowej scenie muzyki jazzowej – występował podczas takich imprez jak North Sea Jazz Festival, Billboard Live Tokyo oraz Victoria Jazz Festival. Najnowsza płyta José Jamesa „Lean On Me” już niedługo będzie miała swoją premierę w Polsce!

Melody Gardot

Melody Gardot to młoda amerykańska wokalistka, której styl muzyczny ukształtował się pod wpływem takich artystów jak Judy Garland, Janis Joplin, Miles Davis, Duke Ellington, Stan Getz oraz Caetano Veloso. Kariera Melody Gardot ruszyła wraz z wydaniem debiutanckiej płyty „Worrisome Heart”, od tego czasu artystka wiele koncertuje oraz wydaje kolejne płyty – jej twórczość spodoba się szczególnie amatorom melodyjnego jazzu, emocjonalnego bluesa i kołyszących rytmów latino. Z dyskografii Melody Gordot polecamy w szczególności płyty „My One And Only Thrill” oraz „The Currency Of Man”, a jeszcze większe wrażenie zrobią nagrania live, takie jak „Live In Europe” oraz „Live At The Olympia Paris”.


Materiał partnera zewnętrznego