Lady Pank powraca z nową/starą płytą. Co warto wiedzieć o zespole?

Panasewicz jest autorem tekstów piosenek na kilku płytach Lady Pank, w tym słów do takich utworów, jak: „Młode orły”, „Nie chcę litości”, „Na granicy”, „Znowu pada deszcz”, „Słońcem opętani” | fot.: By Itokyl [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons

„Znowu pada deszcz”, „Kryzysowa narzeczona” czy „Zawsze tam, gdzie ty”- to tylko niektóre z utworów znanych przez niemalże przez wszystkich. Są one autorstwa grupy rockowej Lady Pank, która od 1981 r. podbijała serca Polaków. Teraz wraca na scenę muzyczną z nową płytą. Czy jest lepsza okazja do poznania członków zespołu bliżej? 

Wszystko zaczęło się w parku

To był 14 sierpnia 1982 roku. Otwarcie studenckiego klubu „Park”. To wtedy Jan Borysiewicz, Edmund Stasiak, Paweł Mielarczek oraz Andrzej Polak zagrali pierwszy oficjalny koncert jako grupa pod nazwą Lady Pank. Dlaczego właśnie „Lady Pank”? Ta nazwa wzięła się z ich pierwszego nagrania, które nosiło tytuł „Mała Lady Punk”. Zespół szybko podbił serca widowni. W samym roku 1983. wykonali ponad 360 koncertów! To średnio jeden koncert dziennie.

W tym czasie Lady Pank konkurował z takimi zespołami jak Bajm, Perfect, Oddział Zamknięty, Lombard, Republika czy Mannam. W mediach zrobiło się o nich bardzo głośno, kiedy wyruszyli w trzytygodniową trasę koncertową po USA. Byli jednymi z nielicznych, którym udało się wtedy tego dokonać. także w USA wydali płytę „Drop Everything”, która była anglojęzycznym odpowiednikiem ich pierwszego albumu. Co ciekawe, muzycy nie znali wtedy wspomnianego języka, co było wynikiem tego, że szybko zrezygnowali z kariery za wielką wodą.

Jan Borysiewicz, lider zespołu, który jest jego członkiem od samego początku, poprzednio należał do Budki Sufflera. Warto dodać, że wraz z Pawłem Kukizem ma na swoim koncie nagranie ścieżki dźwiękowej do filmu „E=mc2″

 Nie zawsze było tak kolorowo

W początkowym składzie Lady Pank zagrał tylko 5 koncertów. Jego członkowie wielokrotnie się zmieniali. Tylko Jan Borysiewicz wytrwał tyle lat. W 1982 roku do zespołu Lady Pank, trafił Jan Panasewicz i jako wokalista występuje tam do dnia dzisiejszego. Wcześniej głównym wokalistą zespołu był Jan Borysewicz.

Niektórzy pamiętają jeszcze, że jeden incydent sprawił, że 1 czerwca 1986 roku na mocy decyzji władz działalność Lady Pank została zawieszona na rok. Borysewicz podczas koncertu we Wrocławiu, będąc pijanym, obnażył przyrodzenie na scenie widocznej dla ogromnej publiczności.

Nowa/stara płyta

Lady Pank przychodzi do nas ze specjalną płytą pod tytułem „LP1”. Ich debiutancki krążek obchodzi 35-lecie i z tego powodu takie znane przeboje jak „Mniej, niż zero”, „Kryzysowa Narzeczona”, „Fabryka Małp”, „Vademecum Skauta” czy „Zamki na piasku” wyszły w nowej odsłonie z zaproszonymi gośćmi specjalnymi. Należą do nich takie kultowe nazwiska jak Katarzyna Nosowska, Kasia Kowalska, Lech Janerka, Grzegorz Markowski, Maciej Maleńczuk, Artur Rojek, Krzysztof Zalewski, Piotr Rogucki, Tomasz Organek oraz Marcin Wyrostek. Premiera płyty odbyła się 15 czerwca. W związku z tym Lady Pank planuje trasę koncertową.

Lady Pank miał wiele wzlotów, ale także upadków. Pomimo tego jest jednym z najbardziej znanych polskich zespołów nawet dla współczesnych fanów muzyki tego typu. Nowa płyta jest podsumowaniem wszystkich lat działalności artystycznej zespołu. Wokalista Lady Pank stwierdził, że zaproszeni goście znali nagrywane utwory i podeszli do nich z szacunkiem. Z pewnością ciągle grają i jeszcze przez wiele lat będą grały w sercach fanów.

MKN