Te seriale na zawsze zmieniły współczesną telewizję! Recenzujemy 3 najwybitniejsze seriale lat dwutysięcznych

kobieta na kanapie ogląda telewizję
Prezentujemy zestawienie trzech najwybitniejszych seriali wczesnych lat dwutysięcznych, z których każdy na zawsze zmienił telewizję! | fot.: stock.adobe.com

Gra o TronStranger Things czy The Walking Dead to jedynie kilka przykładów współczesnych seriali, które odniosły ogromny sukces komercyjny i artystyczny. Mało kto jednak wie, że jeszcze w XX wieku telewizja nie wyglądała tak samo jak dziś, a seriale był przede wszystkim traktowane jako mało wartościowe zapychacze czasu antenowego. Sytuacja ta zmieniła się na początku XXI wieku, kiedy na ekrany amerykańskich telewizorów wyszło kilka wybitnych produkcji, które powinien znać każdy szanujący się miłośnik seriali. Prezentujemy zestawienie trzech najwybitniejszych seriali wczesnych lat dwutysięcznych, z których każdy na zawsze zmienił telewizję!

24 godziny (8 sezonów)

Protoplasta współczesnych serialów sensacyjnych, a zarazem zdaniem wielu krytyków najbardziej uzależniający serial wszech czasów (potwierdzamy). 24 godziny okazały się prawdziwą artystyczną rewolucją, która wprowadziła w świat telewizji równoległy montaż kilku różnych wydarzeń (tzw. split screen), a także… specyficzną formę. Każdy sezon serialu podzielony jest na 24 odcinki rozgrywające się w czasie rzeczywistym (włącznie z przerwami na reklamy). Fabuła produkcji opowiada o agencie federalnym Jacku Bauerze, który w każdym sezonie musi powstrzymać ataki terrorystyczne na terytorium USA24 godziny stanowiły rewolucję nie tylko ze względu na formę, ale też treść – produkcja zasłynęła ze względu na liczne zwroty akcji (mające miejsce co odcinek-dwa), a także nietuzinkowe przedstawienie śledztw – ze względu na presję czasową Bauer oraz inni agenci regularnie sięgają do brutalnych tortur i zabójstw. Takie podejście do walki z terroryzmem, szczególnie po atakach na World Trade Center, wywołało w amerykańskim społeczeństwie ogromną dyskusję na temat granic etycznych działania służb specjalnych.

Prawo ulicy (5 sezonów)

Zgodnie z dziesiątkami zestawień Prawo ulicy jest najlepszym serialem wszech czasów. Nie dziwi nas taka opinia – produkcja ta jest realistyczną opowieścią o amerykańskim Baltimore. Bohaterami serialu są zarówno zwykli policjanci, którzy w dzień i noc walczą z przestępczością narkotykową, jak i lokalni dilerzy starający się zachować swoje wpływy w przestępczym półświatku. Główną zaletą produkcji jest wybitny scenariusz, stanowiący wielowymiarowe spojrzenie na przemoc, biedę i nienawiść, czyli prawdziwe problemy trapiące amerykańskie miasta na początku XXI wieku. Nieprzypadkowo zresztą Prawo ulicy jest ulubionym serialem Baracka Obamy, a socjolodzy z całego świata na podstawie produkcji uczą prawidłowego podejścia do badań społecznych. Ten serial po prostu trzeba zobaczyć!

Zagubieni (6 sezonów)

Zagubieni to doskonały przykład, że nie każdy świetny serial musi się świetnie kończyć. Pierwszy sezon produkcji okazał się ogromnym sukcesem, a miliony widzów z całego świata wciągnęły się w zagadkę katastrofy lotu 815 oraz starania grupy ocalałych o przeżycie na enigmatycznej wyspie. Główna zaleta Zagubionych, czyli zawarta w fabule tajemnica, okazała się paliwem wystarczającym do przyciągnięcia widzów na kolejne pięć sezonów, nawet jeśli ostatnie z nich zbierały bardzo krytyczne opinie. Nie ma jednak wątpliwości, że Zagubieni zmienili współczesną telewizję, a produkcja wciąż ma oddane grono fanów, którzy do dziś debatują nad prawdziwym przebiegiem wydarzeń pokazanych w serialu.


TBO

Tags from the story
, ,