Bezpieczeństwo na drodze. Kiedy potrzebna jest podstawka dla dziecka?

podstawka do samochodu
Wybierz podstawkę, którą możesz łatwo zamontować w swoim samochodzie | fot.: materiał partnera

Transportowanie dziecka samochodem to poważna sprawa i jednym z najważniejszych aspektów jest zapewnienie mu bezpieczeństwa. Jednym z kluczowych elementów bezpieczeństwa w samochodzie dla dzieci jest odpowiednie siedzisko lub podstawka. W dzisiejszym artykule omówimy, od jakiego wieku i wzrostu wymagana jest podstawka dla dziecka, jakie są obowiązujące przepisy oraz kiedy można zrezygnować z jej użycia.

Co mówią przepisy o przewożeniu dzieci samochodem?

Zgodnie z przepisami zawartymi w Prawie o ruchu drogowym, dziecko musi jeździć w foteliku lub innym urządzeniu podtrzymującym. Nie określono typu fotelika, więc teoretycznie przewożenie dziecka na podstawce jest dozwolone. Urządzenie podtrzymujące powinno być: dostosowane do wagi dziecka, dopasowane do wzrostu dziecka, zgodne z wytycznymi Unii Europejskiej lub EKG ONZ.

Podczas zakupu podstawki dla dziecka, konieczne jest zwrócenie uwagi na to, czy produkt spełnia obowiązujące normy bezpieczeństwa. W Unii Europejskiej obowiązuje norma ECE R44/04 lub nowsza norma ECE R129 i siedziska spełniające te standardy zapewniają odpowiednią ochronę dziecka podczas podróży. Przydatne informacje znajdziesz m.in. pod adresem https://magazyn.ceneo.pl/artykuly/podstawka-do-samochodu-od-jakiego-wieku.

Podstawka do samochodu. Od jakiego wieku?

Zaleca się korzystanie z fotelika samochodowego od momentu, gdy dziecko osiągnie wagę 15 kg (około 3. roku życia) do momentu, gdy prawnie nie będzie musiało już z fotelika samochodowego korzystać, czyli powyżej 150 cm wzrostu lub 15 kilogramów.

Ostateczna decyzja o zaprzestaniu używania podstawki zależy od wzrostu i rozwoju dziecka. Kiedy osiągnie odpowiednią wysokość i będzie w stanie siedzieć wygodnie, korzystając tylko z pasów bezpieczeństwa samochodowego, można zrezygnować z podstawki. Pamiętaj jednak, że bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze, więc nie spieszy się z tą decyzją. Sprawdzaj, czy pasy chronią dziecko na odpowiedniej wysokości nad ramionami i na biodrach.

Dlaczego warto korzystać z fotelika samochodowego?

Stosowanie fotelika samochodowego przez jak najdłuższy okres ma wiele zalet, które przekładają się na bezpieczeństwo i komfort dziecka. Oto niektóre z tych zalet:

  • Dłuższe korzystanie z fotelika samochodowego zapewnia dziecku ciągłą ochronę i stabilność podczas podróży. Fotelik jest zaprojektowany tak, aby chronić dziecko w razie wypadku lub gwałtownego hamowania.
  • Im dłużej dziecko korzysta z fotelika, tym mniejsze ryzyko obrażeń w przypadku wypadku. Foteliki samochodowe są starannie przetestowane pod kątem bezpieczeństwa i spełniają rygorystyczne normy.
  • Wielu fotelików samochodowych oferuje opcję pozycji do spania. To wygodne rozwiązanie, zwłaszcza w dłuższych podróżach, które pozwala dziecku na komfortowy odpoczynek.
  • Fotelik samochodowy może pomóc w utrzymaniu dziecka na miejscu podczas podróży, co może ograniczyć rozpraszacze i zachowanie, które mogłyby być niebezpieczne podczas jazdy.
  • Dobrej jakości fotelik samochodowy może być wygodny i komfortowy dla dziecka, dzięki czemu podróże są mniej stresujące i bardziej przyjemne.
  • Dłuższe korzystanie z fotelika oznacza, że rodzice nie muszą kupować kolejnych siedzisk na przestrzeni kilku lat. To oszczędność finansowa.
  • Fotelik samochodowy jest przenośny, co oznacza, że można go używać w różnych pojazdach, co jest wygodne, gdy dziecko podróżuje z różnymi opiekunami.
  • Dłuższe korzystanie z fotelika samochodowego może chronić dziecko przed urazami spowodowanymi przez poduszki powietrzne w razie wypadku. Dziecko jest umieszczone w bezpiecznej odległości od panelu sterowniczego i poduszek powietrznych.

Jak wybrać dobra podstawkę do samochodu dla dziecka?

Wybierając podstawkę do samochodu dla dziecka, istnieje kilka kluczowych kwestii, na które warto zwrócić uwagę, aby zapewnić bezpieczeństwo i wygodę malucha. Oto kilka ważnych aspektów, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu.

Upewnij się, że wybrana podstawka jest odpowiednia dla wieku i wzrostu twojego dziecka. Nie wszystkie podstawki są przeznaczone dla maluchów o tym samym wieku. Sprawdź, czy produkt jest odpowiedni dla dziecka w danym zakresie wagowym i wzrostowym. Sprawdź, czy podstawka posiada odpowiednie certyfikaty i spełnia obowiązujące normy bezpieczeństwa, takie jak norma ECE R44/04 lub ECE R129 w Unii Europejskiej. Te normy gwarantują wysoki standard ochrony.

Wybierz podstawkę, którą możesz łatwo zamontować w swoim samochodzie. Ważne jest, aby prawidłowo zainstalować podstawkę i zapewnić, że jest ona stabilna i bezpieczna. Sięgnij po model z wygodną i łatwą do czyszczenia tapicerką. Dzieci często rozbryzgują i rozlewają napoje, dlatego warto, aby tapicerka była łatwa do utrzymania w czystości.

Koniecznie sprawdź, czy podstawka ma odpowiednio mocne i wygodne pasy bezpieczeństwa, które skutecznie zabezpieczą dziecko. Jeśli zamierzasz często przenosić podstawkę między różnymi samochodami, zwróć uwagę na jej wagę i przenośność.

Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story