Unikalne malarstwo Teresy Pągowskiej

kobieta podziwiająca obraz
Nietypowy język artystyczny i własny styl sprawił, że dzieła Pągowskiej zwiększyły swoją wartość i stały się smacznym kąskiem dla europejskich kolekcjonerów sztuki | fot.: stock.adobe.com

Teresa Pągowska to malarka, która urodziła się w 1926 w Warszawie, zmarła 7 lutego 2007 roku. W 1951 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Przez wiele lat wykładała na polskich uczelniach, zdobyła tytuł profesora zwyczajnego. Skupiała się głównie na malarstwie sztalugowym, ale tworzyła również sztuką monumentalną. Dzisiaj jej prace zostały odkryte na nowo, zwiększając swoją wartość rynkową. Czym charakteryzuje się jej styl? Jaką formą malarstwa zasłynęła?

Sława i wzrost cen

Dynamiczny wzrost cen dzieł Teresy Pągowskiej sprawił, że zyskały duże zainteresowanie wśród kolekcjonerów sztuki. Największą sławą cieszą się obrazy z końca lat 60. i początku 70., które wprowadziły na salony malarstwa nowy nurt, zwany nurtem nowej figuracji. Obrazy Pągowskiej z okresu 1965-1974 uznawane są za bazę polskiego malarstwa nowofiguratywnego. Wyróżniają się ograniczoną gamą kolorów, które są ze sobą skontrastowane. Cechują się ponadto dużą intensywnością. Głównym tematem prac są przede wszystkim postacie ludzkie, głównie kobiet, które mają charakter szkicowy. Często mają zdeformowane kształty, które pełnią rolę znaków. Dzięki wprowadzeniu tak znaczących elementów, artystka stworzyła swój własny, unikalny styl artystyczny, bazujący na ciekawych efektach wizualnych.

Równie silną pozycję na rynku zdobyły obrazy z przełomu lat 50. i 60. Balansują one na granicy abstrakcji i figuracji, powstały w ciemnej kolorystyce, nie są jednak równie ciekawe jak jej młodsze dzieła. W związku z tym mają też niższą wartość rynkową. Najdroższy, wylicytowany obraz z tego okresu sprzedano za 70 000 zł. Na rynku znajduje się jednak niewiele dzieł właśnie z tych lat jej twórczości.

Charakterystyczny styl

Nietypowy język artystyczny i własny styl sprawił, że dzieła Pągowskiej zwiększyły swoją wartość i stały się smacznym kąskiem dla europejskich kolekcjonerów sztuki. Obrazy z okresu nowej figuracji zyskują wysokie ceny. Najbardziej dostępne są jej dzieła z lat 90. W tym czasie Pągowska porzuca malowanie postaci ludzkich na rzecz przedmiotów z życia codziennego. Powstające spod jej ręki obrazy mają bardzo schematyczną formę. Tworzy osobliwy zapis pojedynczych rzeczy dnia codziennego. Wielu krytyków i miłośników porównuje je do literackiej formy haiku. Prace te, zwykle niewielkich rozmiarów, dostępne były do niedawna za kwotę kilku tysięcy złotych. Dziś ich wartość zwiększyła się nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Trend ten wskazuje, że dzieła artystki zdobywają coraz większą popularność i uznanie, a tym samym wyższą wartość.

Charakterystyczny styl i minimalistyczna forma na stałe wpisały się w historię polskiego malarstwa. Pągowską wyróżnia prosta forma, rezygnacja z malarstwa wyrafinowanego, oszczędność środków. Specjaliści wskazują, że jej obrazy wyglądają, jakby zostały wykonane za pomocą kilku pociągnięć pędzlem. Wszystko to jednak sprawia, że dzieła artystki zyskują zawrotne kwoty na rynku aukcyjnym i stanowią pożądany obiekt dla wielu kolekcjonerów współczesnej sztuki. 

IIM

Tags from the story
,