5 faktów o karmieniu mieszanym, których nie znałaś

Kobieta, niemowle i butelka mleka
Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), wyłączne karmienie piersią powinno trwać przez pierwsze 6 miesięcy życia niemowlęcia. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Chociaż większość kobiet jeszcze w okresie ciąży planuje karmienie piersią, ich założenia weryfikuje rzeczywistość. Nie wszystkie panie mogą pozwolić sobie na wyłączne podawanie naturalnego pokarmu, dlatego decydują się na karmienie mieszane. Oto co musisz o nim wiedzieć.

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), wyłączne karmienie piersią powinno trwać przez pierwsze 6 miesięcy życia niemowlęcia. Chociaż nie zawsze jest to możliwe, zwykle nie oznacza podawania wyłącznie mleka modyfikowanego. Alternatywa to karmienie mieszane, którego istotą jest naprzemienne przystawianie do piersi i podawanie pokarmu w butelce.

1. Kobieta decyduje o częstotliwości karmień

Nie jest powiedziane, że karmienie mieszane obejmuje np. 3 razy karmienie piersią i 3 razy karmienie mlekiem modyfikowanym. Każda kobieta może ustalić własny schemat, m.in. w zależności od ilości produkowanego pokarmu. Ważne jest jednak to, aby podawanie naturalnego mleka przeważało nad mlekiem modyfikowanym.

2. Karmienie mieszane można wdrożyć nie tylko w przypadku małej ilości pokarmu

Karmienie mieszane kojarzy się najczęściej z sytuacją, w której organizm mamy nie produkuje pokarmu w ilości odpowiadającej na potrzeby żywieniowe niemowlęcia.

Warto jednak mieć świadomość, że taką formę karmienia można zastosować w kilku innych przypadkach. Zalicza się do nich m.in.:

  • dłuższa rozłąka mamy z dzieckiem,
  • powrót mamy do pracy,
  • choroba mamy.

Pediatra może zalecić karmienie mieszane także w sytuacji zbyt wolnego przyrostu masy ciała malucha.

3. Karmienie mieszane można wprowadzić dopiero po kilku tygodniach od narodzin

Nie jest prawdą, że karmienie mieszane można wprowadzić w dowolnym momencie. Eksperci rekomendują, aby przystawianie do piersi łączyć z podawaniem mleka modyfikowanego dopiero po ukończeniu przez niemowlę kilku tygodni. Wcześniej trudność w prawidłowym uchwyceniu piersi oraz głębokim ssaniu może wynikać ze stopniowego przystosowywania się malucha do nowej sytuacji.

4. W karmieniu mieszanym mleko modyfikowane możesz zastąpić własnym pokarmem

Jest to możliwe wtedy, gdy między karmieniami będziesz laktację stymulować laktatorem. Wyprodukowany w ten sposób pokarm możesz przechowywać w lodówce lub zamrozić, a następnie podgrzać, przelać do butelki i podać maluchowi.

Takie rozwiązanie sprawdzi się zarówno w przypadku zmniejszonej laktacji, jak i np. powrotu do pracy.

5. Powrót do wyłącznego karmienia piersią jest możliwy

Do wyłącznego karmienia piersią możesz wrócić w dowolnym momencie, jeśli tylko pojawia się taka sposobność. Będzie to jednak wymagać cierpliwości – szczególnie jeśli w butelce podawałaś do tej pory mleko modyfikowane.

Aby zwiększyć laktację, musisz jak najczęściej przystawiać dziecko do piersi, a w przerwach między karmieniami – korzystać z laktatora. Ponadto – już w momencie zakupu butelki – należy zaopatrzyć się w model niezaburzający naturalnego odruchu ssania.

Chcesz przejść na karmienie mieszane, ale masz wiele wątpliwości? Skorzystaj z pomocy pediatry albo umów się na konsultacje z doradcą laktacyjnym.


Materiał partnera zewnętrznego