Bezpieczeństwo Twojego dziecka jest dla Ciebie najważniejsze? O to powinieneś zadbać

bezpieczeństwo dziecka
Urządzając pokój dziecka warto sięgnąć po nowe wyposażenie, dedykowane właśnie dziecięcym pokojom | fot.: Materiał partnera zewnetrznego

Dbając o bezpieczeństwo swojej pociechy, dbamy między innymi o bezpieczne jej najbliższe otoczenie, w tym pokój, będący dziecięcą sypialnią i salą zabaw. Okazuje się, że wiele ryzykownych kwestii w tym zakresie możemy wyeliminować już na etapie urządzania pokoju dla dziecka. To właśnie w swoim pokoju maluch będzie spędzał najwięcej czasu przez pierwsze miesiące i lata swojego życia. Dlatego warto zadbać tutaj o kilka ważnych elementów.

Ściany, sufit i podłoga – wybieraj te z atestem

Przygotowując pokój na przyjście maluszka na świat lub po prostu odświeżając wnętrze dla nieco starszego dziecka, zapewne sięgniesz po farbę, w jakimś ciekawym, pastelowym odcieniu. Dla bezpieczeństwa swojego dziecka wybierz tę, która nie będzie zawierała substancji uczulających. Najlepiej, aby dana farba posiadała atest Państwowego Zakładu Higieny lub Instytutu Matki i Dziecka. Może to także być po prostu informacja, że dana farba jest bezpieczna dla dzieci, w tym alergików. Nawet jeśli Twoje dziecko nie ma alergii, warto sięgać po tego typu produkty – są po prostu łagodniejsze i z pewnością bardziej bezpieczne dla maluchów. Podobnie wygląda kwestia ta w doborze tapet lub wykładziny podłogowej.

Meble – postaw na bezpieczne, ale i estetyczne rozwiązania

Urządzając pokój dziecka warto sięgnąć po nowe wyposażenie, dedykowane właśnie dziecięcym pokojom. Tego typu rozwiązanie zagwarantuje Ci bezpieczeństwo zarówno w kwestii wykonania, jak i użytych do produkcji mebli materiałów. Takie bezpieczne, a zarazem piękne i funkcjonalne meble do dziecięcego pokoju znajdziesz między innymi na babydeco.eu/. Pamiętaj, że pokój dziecka to przestrzeń jego codziennej aktywności, a także snu i odpoczynku. Meble i wyposażenie dziecięcego pokoju powinny zatem być przede wszystkim bezpieczne, a także wygodne w użytkowaniu i znakomite w designie. Dlaczego estetyka mebli jest tak istotna? Otóż obcowanie z dobrymi estetycznymi wzorcami przekłada się na większą wrażliwość estetyczną dziecka, a ta z kolei pomaga w jego rozwoju intelektualnym.

Okna – zadbaj o to, aby były odpowiednio zabezpieczone

Okna w pokoju małego dziecka powinny być zaopatrzone w specjalne blokady, uniemożliwiające ich otwarcie. Warto tutaj także pamiętać o tym, aby w pobliżu okna nie znalazł się żaden mebel pozwalający dziecko na wdrapanie się na parapet. W tym wypadku warto także zrezygnować z kwiatów doniczkowych ustawianych najczęściej właśnie na parapecie. Wiele roślin zawiera bowiem substancje toksyczne, które mogą stanowić dla malucha zagrożenie. Poza tym już sam upadek doniczki z kwiatem z parapetu może być tutaj bardzo ryzykowny.

Kable i kontakty – najlepiej zrobisz je ukrywając

Wszelkie kable od urządzeń elektrycznych znajdujących się nie tylko w pokoju dziecka, ale i w całym mieszkaniu, powinny zostać schowane w specjalnych listwach ochronnych. Z kolei kontakty warto zabezpieczyć specjalnie do tego przeznaczonymi zaślepkami. W ten sposób zyskasz pewność, że dziecko nie włoży tam paluszków lub np. długopisu.


Materiał partnera zewnętrznego