Dlaczego w czasie ciąży jesteśmy bardziej narażone na hemoroidy?

Kobieta w ciąży
Do powstawania żylaków odbytu dochodzi w momencie zbyt dużego ciśnienia krwi w żyłach zlokalizowanych w końcowym odcinku jelita grubego. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Hemoroidy to wstydliwa przypadłość, która – choć może dotknąć każdego – często spotykana jest u kobiet w ciąży. Dowiedz się, z czego to wynika. Sprawdź, jak postępować w przypadku wystąpienia tej dolegliwości.

Hemoroidy to tzw. żylaki odbytu. Są wstydliwym problemem, który jest przyczyną poważnego dyskomfortu. Wywołują spory ból, niekiedy dochodzi do ich krwawienia. Nic więc dziwnego, że tego rodzaju przypadłość spędza sen z powiek – szczególnie kobietom ciężarnym.

Przyczyny hemoroidów w ciąży

Do powstawania żylaków odbytu dochodzi w momencie zbyt dużego ciśnienia krwi w żyłach zlokalizowanych w końcowym odcinku jelita grubego. Sprzyja temu przede wszystkim niewłaściwa dieta oraz prowadzenie siedzącego trybu życia. Niemałe znaczenie mają także zaparcia, które mogą spowodować wypadanie guzków krwawniczych.

Ryzyko pojawienia się tej przypadłości w okresie oczekiwania na dziecko jest większe. Hemoroidy w ciąży to efekt stale powiększającego się brzucha, a co za tym idzie – uciskania na żyłę główną dolną. Skutkuje to utrudnionym odpływem krwi z żył nóg i miednicy.

Ponadto w tym okresie praca jelit jest znacznie wolniejsza, czego efektem są trudności z regularnym wypróżnianiem. Zaparcia zwiększają siłę parcia, co z kolei powoduje wzrost ciśnienia krwi w okolicy odbytu. Efektem tego może być pojawienie się bolesnych guzków krwawniczych.

Jak walczyć z hemoroidami?

Chociaż żylaki odbytu nie stanowią zagrożenia, nie można ich lekceważyć. Dlatego trzeba podjąć z nimi walkę – najpierw domowymi sposobami.

  • Odpowiednia dieta

Codzienny jadłospis bogaty w produkty będące źródłem błonnika pomagają uporać się ze wstydliwą przypadłością. Dzięki odpowiedniej diecie możliwa będzie poprawa pracy jelit, co przełoży się na mniejsze trudności z wypróżnianiem.

Menu warto wzbogacić przede wszystkim w produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce, kasze, orzechy i migdały.

  • Duża ilość płynów

Samo dostarczanie błonnika na niewiele się zda lub przyniesie nawet efekt odwrotny. Dlatego należy pamiętać o dostarczaniu odpowiedniej ilości płynów – co najmniej 2 l dziennie. Najlepiej, jeśli będzie to woda mineralna – może być gazowana lub niegazowana.

  • Aktywność fizyczna

Nie chodzi jednak o intensywny wysiłek, ale umiarkowany ruch – o ile ciąża rozwija się prawidłowo i nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych.

Warto ograniczyć czas spędzany w pozycji siedzącej na rzecz prostych ćwiczeń czy nawet spacerów na świeżym powietrzu.

  • Ziołowe nasiadówki

W walce z hemoroidami pomóc mogą ziołowe nasiadówki. Przyczyniają się do złagodzenia objawów, przyspieszając proces gojenia żylaków odbytu.

Pamiętaj, że hemoroidy mają tendencję do nawracania. Dlatego nawet po porodzie, warto trzymać prawidłową dietę oraz zapewnić sobie większą dawkę ruchu.


Materiał partnera zewnętrznego