Jak dbać o florę bakteryjną jelit u dzieci?

mikroflora jelitowa
Noworodek i niemowlę karmione mlekiem mamy mają świetną okazję do zbudowania silnej mikroflory jelitowej o dobrym składzie | fot.: materiał partnera

Mikroflora bakteryjna jelit kształtuje się w pierwszych latach życia dziecka. Pełni ona w organizmie malucha szereg ważnych funkcji, dlatego warto o nią szczególnie zadbać oraz nauczyć dziecko nawyków, które będą ją wspierały w przyszłości. Dowiedz się, jak to zrobić.

Czym jest flora bakteryjna jelit i dlaczego warto o nią dbać?

W jelitach dorosłego człowieka żyją miliardy drobnoustrojów. Niektóre z nich są neutralne dla naszego zdrowia, inne mogą nam szkodzić, a jeszcze inne są bardzo pożyteczne i wspierają organizm w szeregu ważnych kwestii. Te ostatnie, czyli dobroczynne bakterie probiotyczne, powinny stanowić zdecydowaną większość mikroorganizmów tworzących mikroflorę jelit. Mówimy wówczas, że ma ona dobry skład. Pożyteczne bakterie jelitowe wspierają pracę układu pokarmowego i pomagają oczyszczać jelita z resztek strawionych pokarmów.

To wszystko sprawia, że o dobry skład flory bakteryjnej jelit naprawdę warto dbać, i to już od pierwszych dni życia malucha. Pamiętajmy przy tym, że startujemy praktycznie od zera – noworodek otrzymuje „porcję” mikroflory od mamy podczas porodu, a następnie jej kształtowanie się zależy przede wszystkim od pokarmu, jaki otrzymuje.

Jak wspierać mikroflorę jelitową dziecka?

Noworodek i niemowlę karmione mlekiem mamy mają świetną okazję do zbudowania silnej mikroflory jelitowej o dobrym składzie. W tym celu karmiąca mama powinna szczególnie zadbać o własną dietę. W jej jadłospisie powinny znaleźć się warzywa i owoce, świeże oraz w postaci kiszonek, dobrej jakości nabiał, naturalne jogurty, kefir i maślanka, które są świetnym źródłem pożytecznych bakterii, pełnoziarniste pieczywo, makarony i kasze, oleje roślinne, orzechy i nasiona, a także ryby morskie.

Kiedy dziecko skończy 6 miesięcy, można zacząć rozszerzać jego dietę, stopniowo włączając do niej te właśnie produkty. Zaleca się natomiast unikanie podawania dziecku słodyczy, słodkich serków i jogurtów oraz dosładzanych soków i kolorowych napojów. Na florę bakteryjną jelit korzystny wpływ ma również styl życia, który określa się mianem zdrowego lub prawidłowego. Uczmy malucha jego zasad jak najwcześniej.

Dziecko powinno wiedzieć, jak ważne są zdrowy sen, odpoczynek i relaks oraz ruch na świeżym powietrzu. Wszystko to sprawi, że organizm dziecka się wzmocni, a flora bakteryjna jego jelit będzie miała optymalne warunki do rozwoju.

Suplementy diety na wsparcie mikroflory jelitowej dziecka

Na wsparcie flory bakteryjnej jelit dzieciom można dodatkowo podawać suplementy diety z żywymi kulturami pożytecznych bakterii, np. Multilac Baby* w postaci łatwych do zaaplikowania maluchowi kropli. Multilac krople jest odpowiedni dla dzieci od 2. miesiąca życia. W jego składzie znajduje się dobrze przebadany szczep dobroczynnych bakterii Lactobacillus rhamnosus GG oraz substancje prebiotyczne (źródło energii dla pożytecznych bakterii), czyli fruktooligosacharydy (FOS). Multilac Baby krople warto podawać w sezonie jesienno-zimowym. Multilac dla dzieci zaleca się podawać także po antybiotykoterapii.

* Kropli Multilac Baby nie należy stosować w przypadku alergii (nadwrażliwości) na którykolwiek ze składników preparatu. Nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Suplement diety nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety. Istotne jest prowadzenie zdrowego stylu życia stosowanie zróżnicowanej diety dostarczającej organizmowi wystarczającą ilość składników odżywczych. Osad jest naturalną właściwością produktu. Nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Przed użyciem Multilac krople należy wstrząsnąć do uzyskania jednorodnej zawiesiny.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Artykuł sponsorowany