Robot sprzątający w małym mieszkaniu: Poradnik zakupowy

Roomba Combo
W idealnych warunkach robot odkurzający zaczyna pracę, kiedy nikogo nie ma w domu, sprząta całe mieszkanie i wjeżdża do stacji dokującej | fot.: materiał partnera

Roboty sprzątające mają spore możliwości. Nie zawsze jednak wszystkie opcje będą równie ważne. Jeśli mieszka się w małym mieszkaniu, warto się dwa razy zastanowić się, jakie kryteria wyboru przyjąć. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie odkurzacza automatycznego, mając niewielką przestrzeń. 

Robot sprzątający – gwarancja skuteczności 

Czy małe, czy duże – mieszkanie musi być po prostu dokładnie wysprzątane. To zwykle oznacza konieczność odrzucenia ofert mniej znanych producentów, bo ich odkurzacze automatyczne, nawet jeśli działają dobrze, mogą nie mieć dostępnych szczotek na wymianę. To ważne, bo w małym mieszkaniu odkurzacz automatyczny często wcale nie pracuje wiele mniej, niż w dużym domu.

Czy z punktu widzenia skuteczności nie lepiej byłoby od razu postawić na robot sprzątający 2w1 z funkcją mopowania? To rozwiązanie ma sens przede wszystkim tam, gdzie dywanów jest niewiele. Jeśli w praktyce do mopowania zostałaby tylko 4-metrowa łazienka i niewiele większa kuchnia, to zastosowanie robota 2w1 może nie być koniecznością. Choć oczywiście, jeśli budżet na to pozwoli, robot odkurzacz z mopem może być doskonałym wyborem.

Doskonałe algorytmy prowadzenia w robotach sprzątających

Małe mieszkania mają to do siebie, że często są pełne zakamarków. Ciasne kąty, nisko ustawione meble, najazdy na dywan – to wszystko elementy, które mogą utrudniać prowadzenie prac, a nie zawsze są właściwie uwzględnione w algorytmach. Tutaj zresztą można się zdecydować na parę różnych rozwiązań związanych z samym sposobem prowadzenia sprzątania. Odkurzacz automatyczny może poruszać się zupełnie losowo, może sprzątać liniowo albo korzystać z inteligentnych systemów wykrywania brudu. Opinie na temat wyższości którejś z tych metod są mocno podzielone, dlatego często producenci dają możliwość wyboru każdej z nich, żeby stosować taki algorytm, który daje najlepsze warunki.

Robot sprzątający z zaawansowanymi harmonogramami sprzątania

W idealnych warunkach robot odkurzający zaczyna pracę, kiedy nikogo nie ma w domu, sprząta całe mieszkanie i wjeżdża do stacji dokującej. Ale w praktyce nie zawsze można ułożyć taki harmonogram. Dlatego opcja stworzenia bardziej skomplikowanych schematów będzie kluczowa. Robot sprzątający może na przykład zostać zaprogramowany w taki sposób, żeby nie sprzątał kuchni w porze przygotowania posiłków albo sypialni w czasie poobiedniej drzemki, a te pomieszczenia uwzględnia się wtedy w innych punktach planu. Takie możliwości są cenne, jeśli przestrzeń małego mieszkania trzeba na bieżąco „dzielić” z robotem.

Wbrew pozorom małe mieszkania są pod względem planowania całkiem sporym wyzwaniem, bo przecież chodzi o to, żeby robot działał bez konieczności uwalniania go co chwilę spod przeszkody czy ręcznego uruchamiania. Niezawodny harmonogram pozwoli na zupełne pozbycie się problemu z wygospodarowaniem czasu na odkurzanie.

Osiągnij maksymalną autonomię z nowoczesnym robotem sprzątającym

W małym mieszkaniu ponad wszystko liczy się wygoda. Nie wystarczy zatem, żeby robot pracował w określonych obszarach i godzinach. Najlepiej będzie, jeśli nie tylko wróci do ustawionej w odpowiednim miejscu stacji, ale też samodzielnie opróżni pojemnik na odpady. Wbrew pozorom jest to dość istotne, ponieważ małe mieszkania często stosunkowo szybko ponownie się brudzą i trzeba w nich sprzątać dość często.

Takie funkcje jak kontrola z poziomu aplikacji są już dziś oczywistością, więc to będzie stanowiło niezbędne minimum. Do tego należy dołożyć konstrukcję umożliwiającą sprzątanie w ciasnych zakamarkach, a zatem również w miarę kompaktowe rozmiary. To będą bardzo istotne czynniki, które zdecydują o przydatności robota w małym mieszkaniu.

Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story