Rozszerzanie diety to niezwykle ważny etap w życiu maluszka. Odkrywa on bogactwo smaków i nowe konsystencje. Zastanawiasz się, kiedy zacząć wprowadzanie nowych pokarmów, od czego rozpocząć rozszerzanie diety niemowlęcia i na co zwracać uwagę? Podpowiadamy!
Kiedy rozpocząć rozszerzanie diety dziecka?
Zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia niemowlęta przez pierwsze pół roku życia powinny być karmione wyłącznie mlekiem matki. To najbardziej wartościowy i łatwo przyswajany dla maluszka pokarm, dostarczający mu składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Działa jak naturalna tarcza obronna przed chorobami bakteryjnymi i wirusowymi oraz alergiami[1].
Po ukończeniu 6. miesiąca życia mleko nadal powinno być więc podstawą żywienia dziecka, należy jednak rozpocząć wprowadzanie posiłków uzupełniających[2]. Zwiększa się wówczas zapotrzebowanie organizmu maluszka na energię i składniki odżywcze.
Rozszerzanie diety dziecka należy rozpocząć nie wcześniej niż po ukończeniu 17. tygodnia życia i nie później niż po ukończeniu 26. tygodnia życia[3].
Zasady rozszerzania diety niemowląt
Jeżeli zastanawiasz się, kiedy rozpocząć rozszerzanie diety swojego maluszka, weź pod uwagę przede wszystkim jego możliwości fizyczne – powinien stabilnie siedzieć. Obserwuj także, jak Twoja pociecha się zachowuje, czy nie wykazuje oznak gotowości do przyjmowania nowych pokarmów, takich jak: sięganie po posiłki dorosłych, ssanie paluszków czy wkładanie różnych przedmiotów do buzi. Rozszerzanie diety najlepiej skonsultować z pediatrą[4].
Eksperci w dziedzinie żywienia rekomendują, aby rozszerzanie diety niemowlęcia rozpoczynać od warzyw. Ważne, aby nowe smaki wprowadzać pojedynczo i obserwować reakcje maluszka na nowe produkty. Na początek świetnie sprawdzą się przeciery warzywne, np. z marchewki czy brokuła, podawane między karmieniami. Nie zrażaj się, jeżeli dziecko od razu nie polubi jakiegoś smaku. Kilkukrotne podanie tego samego warzywa pozwoli maluchowi się z nim oswoić.
Dopiero po 2 tygodniach od podania pierwszego warzywa zacznij rozszerzać dietę Twojej pociechy o owoce. Aby mieć pewność, że dostarczasz małemu organizmowi niezbędnych witamin i minerałów, postaw na słoiczki. Zawarte w nich warzywa i owoce spełniają najwyższe normy bezpieczeństwa, pochodzą z kontrolowanych upraw, są wolne od pestycydów i chemicznych zanieczyszczeń.
Kolejno zaproponuj dziecku produkty zbożowe, np. kaszkę mannę bez dodatku cukru. Z czasem wprowadzaj posiłki mięsne i rybne, bogate m.in. w – potrzebne dla rozwoju małego organizmu – nienasycone kwasy tłuszczowe.
Rozszerzając dietę niemowlęcia, pamiętaj, aby podawać mu do picia czystą wodę. Dodatkowo zwracaj uwagę, aby nowe posiłki nie zawierały soli ani cukru. Kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych warto rozpocząć już od samego początku życia dziecka[5].
Rozszerzanie diety a produkty potencjalnie alergizujące
Pojedyncze wprowadzanie produktów do diety dziecka jest szczególnie istotne z punktu widzenia ewentualnych nietolerancji pokarmowych i alergii. Nie należy profilaktycznie rezygnować z produktów potencjalnie uczulających, takich jak np. gluten czy mleko krowie. Eliminowanie konkretnych pokarmów z jadłospisu dziecka powinno być konsultowane z lekarzem pediatrą.
[1] https://ncez.pl/ciaza-i-macierzynstwo/karmienie/mleko-kobiece——–zloty-standard—-w-zywieniu-niemowlat–skladniki-odzywcze-
[2] https://www.bobovita.pl/5-6-miesiecy/artykuly/rozszerzanie-diety-niemowlaka
[3] https://www.bobovita.pl/5-6-miesiecy/artykuly/rozszerzanie-diety-niemowlaka
[4] https://www.bobovita.pl/5-6-miesiecy/artykuly/rozszerzanie-diety-niemowlaka
[5] https://www.bobovita.pl/5-6-miesiecy/artykuly/rozszerzanie-diety-niemowlaka
Materiał partnera zewnętrznego