Domek na drzewie, huśtawki lub basenik, czyli dziecięce atrakcje w Twoim ogrodzie

dziewczynka w namiocie w ogrodzie
Ruch na świeżym powietrzu jest dla nich nie tylko źródłem radości, ale też wspomaga ich prawidłowy rozwój | fot.: stock.adobe.com

Kiedy na zewnątrz robi się ciepło, dzieci mogą zacząć spędzać na dworze długie godziny. Ruch na świeżym powietrzu jest dla nich nie tylko źródłem radości, ale też wspomaga ich prawidłowy rozwój. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, w co warto się wyposażyć, żeby urozmaicić najmłodszym ogrodowe zabawy.

Dużo piachu, czyli raj dla malucha

Trudno wyobrazić sobie kilkulatka, który nie lubi zabaw w piaskownicy. Możemy zdecydować się na jej zakup nawet wtedy, kiedy nie dysponujemy dużym ogrodem. Na rynku dostępne są poręczne plastikowe piaskownice, które można szybko zakryć lub przenosić. Świetnie sprawdzą się, jeśli mieszkamy na parterze w bloku i mamy niewielki trawnik. W większym ogrodzie można znaleźć miejsce na duże piaskownice z ławeczkami i zadaszeniem chroniącym przed słońcem i deszczem. Wielu dzieciom do kreatywnej zabawy w piachu wystarczy patyk albo łyżka, ale przed nadchodzącym latem warto wyposażyć się w klasyczny „zestaw plażowicza”, czyli łopatkę, grabki, sitko, foremki i konewkę. Koszt tych zabawek jest naprawdę niewielki,  a możliwości ich wykorzystania są niemalże nieskończone.

Pomysłowe kryjówki

Świetną atrakcją dla dzieci są także ogrodowe domki, w których dziecko może „ukryć się”, choć na chwilę, przed czujnym okiem rodzica, i puścić wodze fantazji, wymyślając fantastyczne historie. Niewielkie domki zmieszczą się nawet w skromnych pod względem metrażu ogródkach. W większych zaś możemy postawić bardziej rozbudowane zestawy ze zjeżdżalnią lub drabinkami.

Choć domki dostępne na ryku są zróżnicowane pod względem wielkości, stylu, dodatków i materiałów, z których zostały wykonane, niektórzy rodzice decydują się na stworzenie od podstaw prawdziwego „domku na drzewie”. To rozwiązanie do rozważenia, jeśli dysponujemy odpowiednim drzewem, wolnym czasem i zacięciem do majsterkowania.

Wodne zabawy i huśtawki

Chyba nie ma dziecka, które nie lubiłoby huśtawek. Oprócz zwykłej frajdy, huśtanie ma także inną zaletę – znakomicie stymuluje układ przedsionkowy dziecka. Huśtawkę wybieramy, dostosowując ją do wieku dziecka (dla maluchów konieczne są te bardziej zabudowane, zapobiegające wypadnięciu z huśtawki) oraz do metrażu, jakim dysponujemy.

Świetnym rozwiązaniem na gorące dni są zabawki umożliwiające kontakt z wodą – dziecko z radością schłodzi się w baseniku lub pochlapie korzystając z toru lub stolika wodnego. Dużo radości daje także zwykła butelka z opcją spryskiwania, dzięki której maluch może pobawić się w małego ogrodnika.

Pamiętaj o bezpieczeństwie

Niezależnie od tego, jakie atrakcje zapewnimy najmłodszym, zawsze musimy pamiętać o ich bezpieczeństwie. Zwracajmy uwagę, czy kupowane przez nas zabawki mają odpowiednie atesty, a także na to, czy są adresowane do grupy wiekowej, w której znajdują się obecnie nasze pociechy.

Zadbajmy ponadto o to, by w szafie malucha pojawiły się zestawy ubraniowe na pogodę oraz niepogodę. Nawet jeżeli aura nie dopisze, dziecko nie będzie musiało rezygnować z zabawy, jeśli ubierzemy je w ciepłe kalosze, spodnie przeciwdeszczowe (najlepiej na szelkach) oraz nieprzemakalną kurtkę. W czasie upałów maluch koniecznie powinien mieć na głowie kapelusz lub czapkę. Pamiętajmy również o kremach przeciwsłonecznych oraz ochronie przed kleszczami i komarami.


AAU

Tags from the story
, ,