Jak dobrać zabawki do wieku dziecka i dlaczego zabawa odgrywa tak ważną rolę w rozwoju?

niemowlę w pościeli
Rodzice kupują dzieciom naprawdę wiele różnych rodzajów, zapominając, że nie ilość, lecz jakość się liczy | fot.: materiał partnera

Zabawa odgrywa bardzo ważną rolę w życiu każdego dziecka. Jest nie tylko formą rozrywki, ale też sprawia, że maluch czy starszak się rozwija, uczy kreatywności, ale i polepsza się jego psychomotoryka. Oczywiście zabawa zmniejsza wpływ stresujących bodźców. W tym przypadku ważne są odpowiednie zabawki i wybór w żadnym wypadku nie może być przypadkowy. Wspólna zabawa z dzieckiem nie tylko uczy, ale także wzmacnia więzi. Skoro już odpowiedzieliśmy na pytanie, dlaczego zabawa odgrywa tak ważną rolę w rozwoju, to w dalszej części doradzimy Wam, jak dobrać zabawki do wieku dziecka.

Zabawki dla noworodków – czy są niezbędne? 


Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej, a przez to nie zawsze zachowuje umiar. Tak jest choćby w przypadku zabawek. Rodzice kupują dzieciom naprawdę wiele różnych rodzajów, zapominając, że nie ilość, lecz jakość się liczy. Noworodek nie potrzebuje sensorycznych modeli, bo zwyczajnie jeszcze nie jest w stanie się nimi bawić. Pierwsza zabawka powinna mieć intensywne kolory, ale w jasnych odcieniach. Warto wybierać zabawki w kolorach podstawowych, tym bardziej że w pierwszy miesiącu życia maluszek nie rozpoznaje jeszcze wszystkich barw, stąd też zabawki powinny być w kontrastujących kolorach, bo wtedy najbardziej interesują dzieci. Może to być miękka kostka w duże czarne wzorki, którą rzecz jasna należy zawiesić nad łóżeczkiem. Gdy dziecko ma dwa miesiące zwraca uwagę na wyraziste kolory, zatem polecamy grzechotki w kolorze np. żółtym, które można zakupić w każdym dobrym sklepie niemowlęcym.


Zabawki dla dziecka w wieku od 4 do 7 miesiąca życia


W wieku od 4 do 7 miesiąca dziecko jeszcze bardziej zwraca uwagę na poruszające się przedmioty i zaczyna zwracać uwagę na związki przyczynowo-skutkowe. Zatem to idealny wiek na zakup pierwszej kolorowej karuzeli, która może się obracać, ale też grać melodyjki. Wtedy też maluszek zaczyna wyciągać rączki próbując chwytać przedmioty. Warto też pamiętać, że ząbkowanie u dzieci rozpoczyna się już po drugim miesiącu życia, choć pierwszy ząbek wyrzyna się dopiero około 6 miesiąca, a w tym wieku dziecko już bardzo dobrze chwyta przedmioty zatem to idealny czas, by kupić mu pierwszy gryzak. W sklepie niemowlęcym można znaleźć naprawdę ciekawe modele, które mają nieco chropowatą fakturą, ale też są lekkie, dzięki temu maluszek może trzymać je w rączce.


Zabawki po 7 miesiącu życia – co warto wiedzieć?  

dziecko z drewnianymi klockami
Gdy dziecko kończy roczek można wprowadzić pierwsze zabawki edukacyjne, które uczą, ale i bawią | fot.: materiał partnera

Po 7 miesiącu życia wybór zabawek dedykowanych dzieciom jest jeszcze większy. Wtedy można już wprowadzać do zabawy grzechotki, pluszaki, oczywiście z certyfikatami bezpieczeństwa. To także dobry moment na zwiększenie ilości zabawek szeleszczących. A gdy dziecko kończy roczek można wprowadzić pierwsze zabawki edukacyjne, które uczą, ale i bawią. To też dobry moment na zakupienie pchaczy czy uciekających zabawek, które wspierają naukę raczkowania czy chodzenia. Bardzo dobrze sprawdzają się zabawki interaktywne czy także maty. Kostki czy książeczki dźwiękowe wpływają na rozwój także bardzo dobrze. Gdy dziecko potrafi już dobrze utrzymać równowagę, to stolik edukacyjny będzie idealnym zakupem, gdyż jest bardzo wartościowy pod kątem rozwoju, ale i jest bardzo bezpieczną zabawką. Po roku można jeszcze wprowadzić zabawki drewniane.

Wybór ma znaczenie

Zabawki należy kupować w dobrym sklepie niemowlęcym, gdzie można znaleźć najlepsze modele, które posiadają wszelkie certyfikaty dotyczące bezpieczeństwa, ale również jakości. W żadnym wypadku nie należy kupować zabawek z elementami szklanymi, czy drewnianych, ale pozbawionych polerki. Zabawki muszą być też wolne od wszelkich szkodliwych substancji takich jak choćby Bisfenol A, formaldehyd, czy ftalany, ale również różnych metali ciężkich typu kadm czy nikiel. Pamiętajcie, że dzieci wkładają zabawki do buzi, dlatego i rodzaj zastosowanej farby jest ważny i musi ona być ekologiczna, ale też w żadnym wypadku nie może odpryskiwać. Zwróćcie jeszcze uwagę na dźwięki, jakie zabawka emituje, szczególnie w przypadku najmniejszych dzieciaków ich natężenie nie może być duże, bo może to skutkować uszkodzeniem słuchu.


Koniecznie skorzystajcie z naszych rad dotyczących wyboru zabawek i pamiętajcie, że nie ilość, lecz jakość się liczy.

Materiał partnera

Tags from the story
, ,