Jaki wpływ na rozwój dziecka ma przyjmowanie DHA w drugim trymestrze ciąży?

Kobieta w ciąży
Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, suplementację tej witaminy rozpoczętą w drugim trymestrze należy kontynuować również w kolejnych miesiącach oraz w trakcie karmienia piersią. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Chociaż to dieta jest podstawą prawidłowego funkcjonowania organizmu kobiety ciężarnej oraz właściwego rozwoju płodu, suplementacja niektórych składników odżywczych jest koniecznością. Dotyczy to między innymi wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym DHA. Tabletki zawierające tę substancję warto zacząć suplementować w drugim trymestrze ciąży. Sprawdź dlaczego.

DHA (kwas dokozaheksaenowy) należy do grupy wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3. W organizmie człowieka odgrywa niezwykle istotną rolę, odpowiadając za wiele ważnych funkcji. Wykazuje m.in. ochronne działanie na układ sercowo-naczyniowy, powoduje obniżenie stężenia frakcji LDL lipidów (tzw. „złego” cholesterolu) oraz trójglicerydów. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić organizmowi odpowiedni poziom tej substancji.

Suplementacja DHA w okresie ciąży – jest niezbędna?

Jak wynika z rekomendacji Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w zakresie stosowania kwasów omega-3 w położnictwie, spożywanie kwasu alfa-linolenowego (prekursora dla DHA) ma dużo mniejszą skuteczność w porównaniu z przyjmowaniem gotowego DHA (tabletki). Suplementacja odgrywa zatem ogromną rolę – szczególnie, że Polki spożywają średnio 15 g ryb dziennie. Jest to zdecydowanie za mało, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie organizmu na DHA każdej kobiety, a co dopiero ciężarnej, w przypadku której dochodzi do zwiększonego zapotrzebowania na ten składnik. Warto też podkreślić, że najwięcej DHA zawierają tłuste ryby morskie takie jak śledzie, łosoś, tuńczyk które niestety mogą kumulować szkodliwe substancje takie jak metale ciężkie i dioksyny. Dlatego kobiety ciężarne powinny wybierać dobre jakościowo ryby z pewnego źródła i/lub stosować suplementy diety z zalecaną dawką DHA.

Wpływ DHA na rozwój płodu

Przyjmowanie DHA w formie tabletek już od drugiego trymestru ciąży przynosi szereg korzyści. Nie tylko zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu czy depresji poporodowej, ale wpływa pozytywnie na rozwój płodu.

Suplementacja kwasu dokozaheksaenowego przez kobiety ciężarne:

  • poprawia rozwój umysłowy dzieci
  • poprawia rozwój funkcji motorycznych i poznawczych
  • zmniejsza ryzyko alergii
  • wpływa korzystnie na ostrość wzroku u dzieci
  • zmniejsza ryzyko cukrzycy typu I w dorosłym życiu
  • zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby nadciśnieniowej w dorosłym życiu.

DHA – tabletki nie tylko w drugim trymestrze

Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, suplementację tej witaminy rozpoczętą w drugim trymestrze należy kontynuować również w kolejnych miesiącach oraz w trakcie karmienia piersią. To ważne, ponieważ w trzecim trymestrze zachodzi szybki wzrost masy tkanki nerwowej ośrodkowego układu nerwowego (OUN) u płodu i jest kontynuowany aż do 2 r.ż. dziecka.

DHA w tabletkach – jaka dawka?

Suplementacja DHA zależy między innymi od niskiego spożycia ryb w Polsce oraz od przebiegu ciąży. I tak:

  • kobiety w ciąży o prawidłowym przebiegu, powinny przyjmować co najmniej 600 DHA mg dziennie
  • kobiety w ciąży o wysokim ryzyku przedwczesnego, powinny przyjmować co najmniej 1000 mg DHA każdego dnia.

Warto przy tym podkreślić, że nie wykazano istnienia żadnych skutków ubocznych – zarówno dla kobiet ciężarnych, jak i płodu – przy spożywaniu dawek wyższych niż 1000 mg DHA.


Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
, ,