Judo, karate, joga – na jakie zajęcia wysłać dziecko i dlaczego?

judo egzamin
Dodatkowe punkty dostaje od nas judo za cały system padów, przewrotów i najróżniejszych ćwiczeń wpływających na czucie swojego ciała | fot.: stock.adobe.com

Nie bez powodu mówi się, że sport to zdrowie. Regularne ćwiczenia wspierają rozwój tężyzny fizycznej oraz dbają o dobre samopoczucie psychiczne. Nic więc dziwnego w tym, że większość rodziców pragnie, aby ich pociechy uczęszczały na różnego rodzaju zajęcia sportowe. Bardzo dużą popularnością cieszą się judo, karate oraz joga. Zanim jednak poślemy dziecko na konkretne zajęcia, dobrze byłoby się czegoś o nich dowiedzieć. 

Jakie są zalety judo oraz karate?

Sporty walki cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Nie ma się temu co dziwić, bo wspierają one walkę z wadami postawy i zapobiegają ich pogłębianiu się. Jak zaś powszechnie wiadomo, tego rodzaju kłopoty dotykają coraz więcej dzieci. Poza tym, zarówno karate, jak i judo to sporty, które wspierają koordynację ruchową dziecka. Dbają także o to, aby pociecha nie miała kłopotów z równowagą. Wbrew pozorom, sportami walki takimi jak karate oraz judo zainteresowani są nie tylko chłopcy, ale również i dziewczynki. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdemu dziecku będą podobały się tego rodzaju aktywności fizyczne. I choć każdy ze sportów ma swoją dynamikę treningów, w przypadku dzieci stawia się przede wszystkim na ćwiczenia ogólnorozwojowe. Dodatkowe punkty dostaje od nas judo za cały system padów, przewrotów i najróżniejszych ćwiczeń wpływających na czucie swojego ciała.

Dlaczego warto posłać swoje dziecko na zajęcia z jogi?

Jeżeli potrzebuje zajęć ogólnorozwojowych, istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że pokocha zajęcia z jogi. Co ciekawe, tego rodzaju aktywność fizyczna również wspiera prawidłową postawę ciała dziecka. Ponadto, joga pozwala zredukować stres, którego dzieciom w wieku szkolnym niestety nie brakuje. Dzięki jodze można będzie także poprawić swoją równowagę. Osoby, które rozpoczęły przygodę z jogą w wieku dziecięcym, rzadko kiedy borykają się z bólami kręgosłupa w życiu dorosłym. Ważne jest to, aby zajęcia były prowadzone przez osobę, która ma doświadczenie w pracy z dziećmi. Jeśli nasza pociecha wybiera się na zajęcia z jogi, zapewnijmy jej także odpowiedni strój i ekwipunek. Wydaje się, że dobrym pomysłem będzie zakup maty antypoślizgowej, jak również wygodnego stroju. Pomocne mogą okazać się także klocki do jogi, które ułatwią dziecku wchodzenie w niektóre z pozycji. 

Wielu rodziców zastanawia się nad tym, na jakiego rodzaju zajęcia posłać swoją pociechę. Wybierać możemy spośród naprawdę przeróżnych rodzajów aktywności. Postawić można chociażby na sporty walki, które mają szansę przypaść do gustu przede wszystkim pewnym siebie i otwartym na świat dzieciom. Jeśli nasza pociecha jest skryta i spokojna, spodobać może się jej na przykład joga. Bardzo ważne jest to, aby wybrać odpowiednie miejsce, do którego dziecko będzie uczęszczało na zajęcia. Jeśli jest to możliwe, zapewnijmy pociesze jakieś towarzystwo. Wówczas dziecko poczuje się zdecydowanie pewniej. 

AUN

Tags from the story
, , ,