Kreatywne spędzanie czasu ze swoim dzieckiem – ciekawe pomysły na zabawę

dziewczynka w szarym namiocie z lampkami
Pewne kultowe zabawy przechodzą z pokolenia na pokolenie i przekazujemy swoim dzieciom pomysły, które były częścią naszego dzieciństwa | fot.: stock.adobe.com

Wszyscy rodzice dobrze wiedzą, że wychowywanie dzieci jest bardzo zajmujące. Maluchy są absorbujące i często domagają się naszej uwagi. Niezależnie od tego, czy pracujemy zawodowo, czy poświęcamy im cały nasz czas, czasami brakuje nam pomysłów na to, aby kreatywnie się wspólnie pobawić.

Rozwój i frajda

Trzeba powiedzieć sobie jasno, że chwile, które spędzamy z dzieckiem są bardzo potrzebne i ważne dla jego rozwoju. Żadna zabawka nie zastąpi rodzica. Zdarza się, że brakuje nam też energii i siły, bywamy przepracowani, ale niektóre proste zabawy z dzieckiem mogą poprawić również nam nastrój i dodać zapału. Pewne kultowe zabawy przechodzą z pokolenia na pokolenie i przekazujemy swoim dzieciom pomysły, które były częścią naszego dzieciństwa. Jednym z nich może być budowanie bazy i domów z koców i kołder, których konstrukcja opiera się na krzesłach. Trzeba oczywiście zadbać o bezpieczeństwo takiej prowizorycznej budowy, a zazwyczaj sprawia ona maluchom wiele frajdy. Dzięki temu dzieci uczą się planowania i  mają wielką radość kiedy mogą schować się przed wzrokiem rodzica lub rodzeństwa. Właśnie dlatego zabawa w chowanego również jest tak wyjątkowa. Zawsze jest w niej element zaskoczenia, a wiele dzieci właśnie dzięki tej zabawie uczy się liczyć. Połączenie zabawy z edukacją to strzał w dziesiątkę. Nasza latorośl podświadomie zapoznaje się z cyframi i uczy logicznego myślenia.

Zabawki dopasowane do etapu rozwojowego

Jeśli zależy nam na tym, aby dziecko dość szybko było samodzielne i nauczyło się organizować sobie czas to warto szukać zajmujących zabawek, jednak trzeba pamiętać, aby zawsze dostosowywać formę zabawy do etapu rozwojowego. W przeciwnym wypadku dziecko może się zniechęcić, że coś mu nie wychodzi. Nic na siłę! Zawsze lepiej poczekać na odpowiedni moment niż forsować zabawę, z której dziecko nie ma przyjemności. Przykładem mogą być klocki, które dziecko na ogół zaczyna układać dopiero około 2- 3 roku życia. Jeśli oddamy je w ręce malucha za wcześnie może nas dopaść frustracja. Dobre zestawy klocków to świetny sposób na rozwijanie kreatywności i inteligencji przestrzennej, dlatego są uwielbiane przez rodziców i dzieci.

Zabawy manualne

Spędzając czas w domu mamy mniejsze możliwości niż na powietrzu jednak ogranicza nas tylko wyobraźnia. Możemy samodzielnie zrobić ubranka dla lalek lub wykonać ozdobne dekoracje do domu z różnych resztek materiałów, które mamy w szufladach. W każdym domu są takie tkaniny lub stare ubrania. Dobrze jest wykorzystać to, co już nam się nie przyda, a przy okazji przekonać się jak wiele rzeczy może mieć zastosowanie. Uczymy dzięki temu dzieci, że nic się nie musi zmarnować. Zrobienie ozdobnego zajączka ze skarpetki jest banalnie proste i zawsze wywoła uśmiech zadowolenia. Możemy też zrobić zabawki sensoryczne z balona, który napełnimy mąką ziemniaczaną, a następnie namalujemy buzię i oczy. Ta elastyczna emotikona może znaleźć się na półce malucha i być praktyczną ozdobą. Taki gniotek może się przydać dzieciom w różnym wieku.

AWO

Tags from the story
,