Jeden pokój – trójka dzieci. Jak to ogarnąć i stworzyć dla każdego strefę prywatności oraz nauki

pokój dla 3 dzieci
Dobry projekt zagospodarowania pokoju, ale i wybór odpowiednich mebli do każdej strefy ma tu potrójną wagę | fot.: materiał partnera

Nie każdy dysponuje dużym mieszkaniem, a pojawienie się kolejnego dziecka, gdy ma się kredyt hipoteczny często uniemożliwia zmiany lokum na większe. W końcu trzeba spłacać o wiele więcej i nawet wynajem wiele by tu nie pomógł. Zresztą o to jest trudno, a znalezienie lokatorów wymaga czasu. Korzystna zamiana z dopłatą też nie zawsze wchodzi w rachubę. Realia są takie, że czasem jeden pokój trzeba przeznaczyć dla trójki dzieci. Jak w takiej sytuacji sobie poradzić i każdemu zapewnić strefę prywatności i odpowiednie warunki do nauki?

Podział pokoju na trzy części – czy to możliwe?

Na samym początku warto zastanowić się nad sposobem podziału pokoju. Oczywiste jest, że przy dużej przestrzeni nie będzie z tym problemu, bo wtedy można postawić pół ściankę z jednej strony, a z innej np. dekoracyjny parawan albo kolejną wnękę. W mniejszym pokoju, gdzie każdy centymetr kwadratowy się liczy istotniejsze będzie dobranie takich mebli i wybór takich rozwiązań, które jej nie przytoczą. Jasne, że świetnie byłoby wstawić do pokoju trzy osobne łóżka, ale przestrzeń nie zawsze na to pozwala i trzeba kombinować z łóżkami modułowymi czy też dwuosobowymi. Dobry projekt zagospodarowania pokoju, ale i wybór odpowiednich mebli do każdej strefy ma tu potrójną wagę. Jeśli zatem osobnych mebli postawić się nie da, mamy dla Was inne przydatne rozwiązania.

Jedno łóżko dla trójki dzieci albo łóżko podwójne i pojedyncze, czyli najbardziej ergonomiczne rozwiązania

Jeśli chodzi o dobór łóżka do małego pokoju dla trójki pociech, to nasuwa się piętrowe. Ale przecież tu mamy dwa, a gdzie to trzecie? Otóż trzecie może znaleźć się w wysuwanym pojemniku, oczywiście, jeśli jest przystosowany do tego rodzaju rozwiązania. Wtedy de facto każdy ma swoje osobne łóżko, choć są one połączone. Zatem nawet w bardzo małym pokoju można zapewnić miejsce do snu dla trójki dzieci. Takie łóżko może stać się również centrum rozrywki, aa jednocześnie każdy ma swoją strefę prywatności. Inną możliwością jest wybór jednego łóżka podwójnego i jednego pojedynczego. Jednak tu wyróżnione jest tylko jedno dziecko. Lepszą opcją będą dwa pojedyncze łóżka i jedno modułowe. Można wybrać regał na książki, który wieczorem będzie przemieniał się w miejsce do spania. Półkotapczan jest popularnym i ergonomicznym rozwiązaniem.

Biurka biurowe dla każdego z trójki dzieci – jak znaleźć na nie miejsce i stworzyć strefę nauki

Wiemy już co nieco o podziale i doborze łóżek. Jak jeszcze można zapewnić trójce dzieci odpowiednie warunki? Na pewno konieczne jest stworzenie ergonomicznej strefy nauki. Jak zmieścić trzy biurka biurowe w jednym pokoju? Można postawić na model narożny albo dwa biurka i jedno łączone z piętrowym łóżkiem. Takie rozwiązania także się sprawdzają. Istotne znaczenie ma by strefa nauki była wygodna. Zamiast dużych regałów, chyba, że jeden jest półkotapczanem, warto wybrać półki wiszące, na których zmieszczą się pomoce naukowe. Nie trzeba się obawiać, że dzieciom książki pospadają na głowy, bowiem są takie półki, które mają częściowo zabudowaną przednią część albo są zamykane całkowicie, co zapobiega tego rodzaju zdarzeniom. W ten sposób można też zwiększyć funkcjonalność biurek biurowych. Pomiędzy pojedynczymi biurkami można ustawić parawany albo stworzyć półścianki. Przez to dzieci będą miały więcej prywatności.

Jak zorganizować garderobę dla trójki dzieci? Przydatne rozwiązania

Ostatnią kwestią jest funkcjonalna garderoba. Trójka dzieci i jedna garderoba to już wyzwanie. Zamiast szafy z podziałem na półki i drążki, lepiej postawić na jedno lub drugie. Oczywiście drążki na niektóre rzeczy się przydają. Jeśli jednak jest to pokój chłopaków, to szafa z pólkami powinna wystarczyć, a swoje garnitury, których mają zapewne po jednym egzemplarzu mogą zawiesić w szafie zwanej popularnie bieliżniarką, czyli jednodrzwiowej, ale dla odmiany wyposażonej nie w półki, a drążek. Można również wybrać inne rozwiązanie. Duża szafa z drążkiem, z podziałem na trzy części, a także komoda z kilkoma szufladami, najlepiej sześcioma, by każdy miał przynajmniej dwie. Znajdziesz szafy przesuwne, których wnętrze możesz samodzielnie skonfigurować i to będzie rozwiązanie dla Ciebie w przypadku trójki dzieci.

Pokój dla trójki dzieci może być ergonomiczny i każdy może mieć własną przestrzeń. Nawet w małym pokoju da się to zrobić. Trzeba jednak wykorzystać nowoczesne rozwiązania designerskie, które sprawiają, że można zachować funkcjonalność.

Materiał partnera

Tags from the story