Jak odpowiednio zabezpieczyć dziecko w foteliku rowerowym?

dziecko w foteliku rowerowym
Obecnie w sprzedaży dostępne są foteliki rowerowe montowane z przodu lub z tyłu roweru | fot.: materiał partnera

Za oknami coraz ładniejsza pogoda, a w kalendarzu lada moment pierwszy dzień wiosny. To doskonały czas, aby rozpocząć rodzinne przejażdżki rowerowe. Jednak zanim wyruszycie na wycieczkę ze swoimi pociechami warto zadbać o ich bezpieczeństwo. Starsze dzieci powinny mieć sprawne rowery, a dla młodszych warto przygotować wygodny fotelik rowerowy.

W jakim wieku zabrać dziecko na pierwszą przejażdżkę rowerową?

Jeśli do przewożenia malucha wykorzystujesz specjalny wózek, możesz zabrać na wycieczkę nawet niemowlę. Jeśli korzystasz z fotelika rowerowego na wycieczkę pojedzie z Tobą malec po ukończeniu pierwszego roku życia. Tak przynajmniej deklarują w opisach fotelików ich producenci. Pediatrzy i fizjoterapeuci zalecają, aby z jazdą w rowerowych fotelikach poczekać, aż dziecko ukończy 2 – 3 rok życia. Jest to związane z rozwojem układu mięśniowo-szkieletowego dziecka. W tym wieku siedzi ono stabilnie a kręgosłup jest bardziej odporny na wstrząsy powstające podczas jazdy na rowerze.

Jaki fotelik rowerowy wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele fotelików rowerowych, jednak nie każdy jest tak samo dobry. Wybierając fotelik dla swojego dziecka postaw na model dobrej jakości. Fotelik powinien posiadać wygodne siedzisko z wysokim oparciem a także podnóżek, który zapobiegnie wkręceniu nóg dziecka w szprychy. Bardzo ważne są również pasy utrzymujące dziecko w foteliku. Podczas zakupu fotelika warto zapytać o elementy amortyzujące, które zmniejszają wstrząsy odczuwane przez dziecko podczas jazdy. Obecnie w sprzedaży dostępne są foteliki rowerowe montowane z przodu lub z tyłu roweru. Decydując się na zakup fotelika lepiej postawić na modele montowane z tyłu, ponieważ są bezpieczniejsze dla malucha.

Jak bezpiecznie przewozić dziecko rowerem?

Aby bezpiecznie podróżować z małym dzieckiem nie wystarczy samo posiadanie fotelika rowerowego trzeba także dobrze go używać. Zanim wyruszysz na przejażdżkę dokładnie sprawdź czy fotelik jest dobrze zamontowany. Sadzając dziecko w foteliku sprawdź czy jest mu wygodnie i dokładnie zapnij pasy. Sprawdź też czy nóżki malca są odpowiednio zabezpieczone w podnóżku. Pamiętaj również o tym, że malec na rowerze musi mieć założony kask, który ochroni jego główkę w razie upadku. Kolejnym ważnym elementem gwarantującym bezpieczeństwo poruszania się na rowerze jest oświetlenie pojazdu. To rzecz, o której zdarza się nam zapominać, a jest niezwykle ważna, zwłaszcza wtedy, gdy przejażdżka przeciągnie się nieco i na dworze zapadnie zmrok. Poza oświetleniem w postaci lampek warto zadbać także o elementy odblaskowe umieszczone w różnych miejscach roweru. Pamiętaj też, aby nie parkować rowerem, na którym znajduje się dziecko. Zanim zdejmiesz malca z roweru lepiej trzymać pojazd. Czasami nawet niewielki ruch dziecka może spowodować groźny upadek.

Rower to doskonała forma rekreacji dla całej rodziny. Wspólne przejażdżki czy biwaki za miastem to świetna zabawa dla małych i dużych. Jednakże, aby podróżowanie było przyjemnością musi być także bezpieczne. Dlatego tak ważne jest, by przed wyjazdem sprawdzić czy wszystkie jednoślady są sprawne. Dodatkowo trzeba zadbać o dobrej jakości fotelik rowerowy, który zapewni bezpieczeństwo najmłodszym podróżnikom.

Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story