Kiedy przebić uszy dziecku? Jakie kolczyki wybrać jako pierwsze? Poradnik

tył głowy małego dziecka
Pierwsze kolczyki dla dziecka powinny być wysterylizowane i wykonane z wysokiej jakości materiału - srebra lub złota | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Zabieg przekłucia uszu to bardzo emocjonująca chwila dla dziecka. Mamy maluszków mają zwykle sporo wątpliwości kiedy zdecydować się na przebicie uszu, gdzie to zrobić, jaką metodą oraz jakie kolczyki powinny być założone jako pierwsze. Kiedy jest dobry czas na przekłucie uszu i jak się do tego przygotować? Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje konsultowane z ekspertem jubilerskim ze sklepu Tessoria.

Przebijanie uszu niemowlętom – wady i zalety

dziewczynka w sukience króliczka
Za przebijaniem uszu malutkim dzieciom przemawia kilka argumentów | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Wizyty u kosmetyczki młodych mam z niemowlętami jeszcze jakiś czas temu wcale nie było rzadkością. Za przebijaniem uszu malutkim dzieciom przemawia kilka argumentów. Najważniejszym z nich jest to, że dziecko nie pamięta bólu. Kolejne dotyczą kwestii praktycznych i estetycznych: rodzice uważają, że łatwiej rozpoznać płeć, jeśli niemowlę ma kolczyki oraz wygląda po prostu ładniej.

Przeciwnicy tak wczesnego przebijania uszu traktują wymienione wyżej argumenty jako kaprys rodziców i uważają, że dziecko i tak odczuwa ból związany z przebiciem uszu, a do tego dużo łatwiej o zakażenie rany brudnymi rączkami. Przekłucie uszu nie jest bardzo bolesne, ale mimo wszystko narusza ciągłość skóry, co niesie ryzyko zakażenia. Między innymi z tego powodu lepiej wstrzymać się do momentu, kiedy dziewczynka będzie świadoma oraz, co najważniejsze, będzie mogła zdecydować czy w ogóle chce nosić kolczyki. Kolejnym argumentem przeciwko jest duża energiczność małych dzieci. Wspólne zabawy z rówieśnikami mogą skończyć się wyrwaniem kolczyka. Zdecydowanie warto poczekać aż dziecko samo poprosi o kolczyki. Być może spodobają mu się kolorowe modele z dziecięcych kolekcji biżuterii srebrnej i podejmie decyzję o przebiciu uszu. Polecamy w takiej sytuacji wytłumaczyć dokładnie cały proces i ostrzec przed chwilowym bólem w czasie przekłuwania.

Gdzie przebić uszy dziecku?

Na pewno nie powinno przebijać się uszu samodzielnie. Stanowczo odradzamy również wizyty u kosmetyczek, które posługują się pistoletami. Tego rodzaju sprzęt szybko radzi sobie z założeniem kolczyka, ale nie robi tego w prawidłowy sposób. Użycie pistoletu wiąże się ze zmiażdżeniem płatka ucha co znacznie wydłuża proces gojenia. Poza tym bardzo trudno jest wysterylizować wszystkie elementy pistoletu, dlatego mogą znaleźć się na nim bakterie. Przeniesione do świeżej dziurki stwarzają ryzyko zakażenia. Chociaż metoda z użyciem pistoletu nie jest polecana, to jest zdecydowanie najszybsza i najmniej stresująca, dlatego decydują się na nią mamy niemowlaków.

Bardziej rekomendowaną opcją jest wizyta w profesjonalnym salonie piercingu, gdzie wykwalifikowany piercer przekłuje ucho za pomocą wysterylizowanej igły. Tak wykonane przekłucie goją się szybciej, minimalizują ryzyko zbierania się ropy lub podrażnień.

Pierwsze kolczyki dla dziecka

Srebrne kolczyki Myszka Minnie
Srebrne kolczyki Myszka Minnie |fot.: materiał partnera zewnętrznego

Pierwsze kolczyki dla dziecka powinny być wysterylizowane i wykonane z wysokiej jakości materiału – srebra lub złota. Oba kruszce charakteryzują się właściwościami bakteriobójczymi, dzięki czemu przyspieszają gojenie, a poza tym nie uczulają. Jaki rodzaj kolczyków wybrać?

• Na sztyfcie, ponieważ to najwygodniejszy rodzaj zapięcia, który nie będzie przeszkadzał dziecku w nauce i zabawie.

• Bez zdobień – bogato zdobione kolczyki mogą być ciężkie i podrażniać świeżo przekłute uszy.

• Proste, gładkie oraz lekkie – im prostszy model tym lepiej! Dobrze sprawdzą się kolczyki kulki lub motylki.

Nie można zapomnieć o prawidłowej pielęgnacji. Świeżo przekłute dziurki powinno się dwa razy dziennie przecierać srebrem koloidalnym lub octeniseptem. Przy wystąpieniu niepokojących objawów, takich jak zbieranie się ropy lub znaczne zaczerwienienie, warto się skonsultować z piercerem wykonującym zabieg.

Biżuteria dziecięca w sklepie Tessoria

Różowe kolczyki motylki na sztyfcie
Różowe kolczyki motylki na sztyfcie | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Sklep jubilerski online oferuje specjalną kolekcję biżuterii dziecięcej, która jest wyjątkowo lekka oraz wytrzymała. Wszystkie modele są wykonane z wysokiej jakości srebra. Zastosowane materiały nie uczulają i przyspieszają proces gojenia się świeżo przekłutych uszu. Na małe elegantki czekają kolorowe kolczyki, bajkowe zawieszki oraz wyjątkowe bransoletki z możliwością personalizacji. To kolekcja stworzona specjalnie dla dziewczynek, które są ciągle w ruchu, ale jednocześnie chcą cieszyć się wesołą, kolorową biżuterią!


Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
,