Wkładki laktacyjne — jak ich używać?

Kobieta podczas karmienia piersią
Wkładki laktacyjne mogą przydać się już w ciąży i towarzyszyć Ci do końca karmienia piersią. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Wyprawka młodej mamy powinna uwzględniać wkładki laktacyjne. Są one niezbędne w okresie karmienia piersią, aby ochronić odzież przed wypływającym mlekiem. Pomagają też zadbać o higienę osobistą i komfort, zwłaszcza, gdy wychodzisz. Sprawdzą się także nocą i podczas odstawiania od piersi, gdy przerwy w karmieniu mogą być dłuższe. Dowiedz się wszystkiego o wkładkach laktacyjnych.

Wkładki laktacyjne mogą przydać się już w ciąży i towarzyszyć Ci do końca karmienia piersią. Zanim zrobisz sobie ich zapas, przetestuj kilka modeli, np. wkładki laktacyjne Lovi, aby porównać ich grubość, chłonność oraz budowę. Wybór odpowiednich produktów pozwoli Ci czuć się świeżo i pewnie w każdej sytuacji.

Kiedy sięgnąć po wkładki laktacyjne?

Wkładki laktacyjne mogą przydać się jeszcze w czasie ciąży. Zwłaszcza w ostatnich tygodniach wiele kobiet obserwuje u siebie wyciek siary. Obecność wydzieliny jest czymś najzupełniej normalnym i świadczy o tym, że organizm przygotowuje się do porodu oraz dalszej laktacji. Zazwyczaj mleko pojawia się w znikomych ilościach, ale bywa też tak, że kobiety budzą się z mokrą koszulą. Pomocą w tej sytuacji będą właśnie wkładki laktacyjne, które zostały zaprojektowane tak, aby optymalnie chronić bieliznę i odzież, niosąc uczucie suchości.

Pierwsze doby po porodzie również nie zawsze wiążą się z produkcją dużej ilości mleka. Większość kobiet zauważa, że laktacja rozkręca się dopiero przy pomocy ssącego malucha. Nawał pokarmu zazwyczaj ma miejsce po upływie około 40 godzin od porodu i może powodować spory dyskomfort. Wówczas wkładki okażą się niezwykle pomocne.

Kiedy miną pierwsze trudności i proces karmienia ureguluje się, wówczas produkcja mleka będzie odpowiadała potrzebom malucha. Nie oznacza to jednak, że wkładki laktacyjne przestaną być przydatne. Wręcz przeciwnie. Wiele kobiet zauważa, że karmiąc jedną piersią z drugiej następuje wyciek. Podobne sytuacje mają miejsce miedzy karmieniami, kiedy przerwa ta wydłuża się np. z powodu snu dziecka czy wyjścia mamy. Zwłaszcza, gdy korzysta ona z laktatora może zauważyć pobudzenie produkcji mleka, a więc intensyfikację wycieków.

Chcąc uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, zabrudzenia bielizny, odzieży czy pościeli oraz w trosce o suchość i higienę warto zaopatrzyć się w zapas wkładek laktacyjnych.

Rodzaje wkładek laktacyjnych

Kupując wkładki laktacyjne możesz zdecydować się na modele jednorazowe lub takie, przeznaczone do wielokrotnego użytku. Producenci proponują:

  • wkładki jednorazowe — cieszące się dużą popularnością wśród kobiet, gwarantują uczucie suchości i są bardzo higieniczne. Skutecznie chłoną wyciekający pokarm, neutralizują jego zapach, chronią bieliznę przed zabrudzeniami, a odzież przed nieestetycznymi plamami. Są wygodne, ponieważ pakowane pojedynczo możesz zabrać ze sobą wszędzie i wymienić np. w toalecie. Dobrze przylegają do piersi i nie odznaczają się pod bielizną. Dzięki paskom samoprzylepnym nie przesuwają się i nie ocierają brodawki. Składają się z dwóch warstw — delikatnej, bawełnianej powłoki oraz wkładu żelującego. Są dobre na noc i na dzień, a dzięki obecności otworków wentylacyjnych umożliwiają stałą cyrkulację powietrza, chroniąc skórę przed podrażnieniami.
  • wkładki wielorazowe — ekologiczne i przystosowane do wielokrotnego użytku. Wkładki uszyte są z materiału, najczęściej jest to bawełna lub bambus, niekiedy wełna. Chronią odzież przed zabrudzeniem, ale polecane są raczej w okresie ustabilizowanej laktacji, kiedy wycieki są mniejsze. Najlepiej, kiedy oprócz warstwy materiałowej posiadają też warstwę odprowadzającą wilgoć na zewnątrz, wówczas ich skuteczność jest większa. Są przyjazne dla skóry i miękkie, ale ze względu na brak samoprzylepnego paska mogą przesuwać się w biustonoszu. Brak wyprofilowania jest kolejną wadą i powoduje mało estetyczne zagniecenia widoczne zwłaszcza na dopasowanej odzieży.
  • wkładki silikonowe —zwane też muszlami mają pojemniczek na mleko oraz warstwę, która oddziela pierś od biustonosza. Dobre dla kobiet, u których występują problemy z laktacją lub doszło do uszkodzenia brodawek.

Wybór konkretnych wkładek laktacyjnych zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji kobiety oraz od ilości wyciekającego mleka. Dużą popularnością cieszą się jednorazowe wkładki laktacyjne Lovi, które gwarantują wygodę noszenia, są estetycznie wykonane i skutecznie wchłaniają wyciekające mleko.

Zalety wkładek laktacyjnych Lovi

Największą zaletą wkładek laktacyjnych Lovi jest ich chłonność oraz budowa. To dwie niezwykle ważne cechy, które wpływają na komfort kobiety. Za zatrzymanie płynu wewnątrz odpowiada wkład żelujący, który uniemożliwia przeciekanie i chroni przed nieprzyjemnym uczuciem wilgoci.

Kobiety, które wybierają wkładki laktacyjne tej marki, zwracają uwagę na ich elastyczność. Perfekcyjnie dopasowują się do kształtu miseczki oraz piersi i nie przesuwają się, dzięki obecności pasków samoprzylepnych. Są przy tym bardzo delikatne dla skóry, a dzięki właściwościom oddychającym chronią przed odparzeniami, gwarantując stałą cyrkulację powietrza. To ważne zwłaszcza w ciąży czy na początku laktacji, kiedy piersi pozostają wyjątkowo wrażliwe na dotyk. Cienkie i oddychające będą praktycznie niewyczuwalne i niewidoczne nawet pod dopasowaną odzieżą. Eleganckie wykończenie imitacją koronki sprawi, że każda mama będzie czuła się zadbana bez względu na okoliczności.


Materiał partnera zewnętrznego