Grypa żołądkowa u dzieci – czym jest i jak ją leczyć?

Chore dziecko
Grypa żołądkowa może być niebezpieczna - zwłaszcza dla najmłodszych. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Atak jelitówki, zwanej też grypą żołądkową, nigdy nie jest przyjemny. Biegunki, wymioty… ogólne wyczerpanie organizmu. Grypa żołądkowa jest jednak nie tylko poważnym dyskomfortem życia, może być niebezpieczna – zwłaszcza dla najmłodszych.

Grypa żołądkowa – czym jest?

Grypę żołądkową, czyli zakażenie przewodu pokarmowego, powodują rotawirusy. Przenoszone są one drogą kropelkową oraz na skórze. Co gorsza, rotawirusa można „złapać” zarówno od osoby chorej, jak tej, która już wyzdrowiała lub… jest zarażona, ale jeszcze nie wystąpiły u niej objawy! Wszystko to sprawia, że grypa żołądkowa jest bardzo zaraźliwa.

Rotawirusy przedostają się do układu pokarmowego i rozpoczynają jego kolonizację. Uszkadzają śluzówkę, doprowadzając do zakażenia. Choroba rozwija się przez kilka dni – zazwyczaj od 1 do 3. Gdy organizm podejmuje walkę z rotawirusami, pojawia się gorączka, a z czasem kolejne symptomy: gwałtowne wymioty lub biegunki. Ten etap może trwać kolejne od 3 do 5 dni, czasem nawet dłużej.

Grypa żołądkowa – jak ją leczyć?

Grypy żołądkowej się nie leczy – można jedynie łagodzić przebieg choroby. Jak postępować z dzieckiem podczas grypy żołądkowej?

  • Zamiast zwykłej wody, maluch powinien pić taką z zawartością elektrolitów – je także traci podczas biegunki czy wymiotów. W aptekach można zakupić specjalne napoje z elektrolitami lub saszetki do rozpuszczenia w wodzie.
  • Podawaj dziecku picie bez przerwy w małych porcjach – najlepiej co najmniej kilka łyżeczek wody co kilkanaście minut. Większe ilości mogą spowodować wymioty lub biegunkę.
  • Pamiętaj o lekkostrawnej diecie! Możesz podawać maluchowi kleiki ryżowe, gotowany ryż, gotowane lub pieczone jabłko, jagody, kisiel (najlepiej domowej roboty, a nie gotowy z torebki). Nie dawaj dziecku mleka!

Jeśli Twoje dziecko dopadła grypa żołądkowa, cały czas obserwuj stan jego skóry –zwiotczała i mało elastyczna to pierwsza oznaka odwodnienia. Wtedy konieczny jest kontakt z lekarzem.

Więcej informacji o tym, jak radzić sobie z chorującymi dziećmi znajdziesz na www.zdrowemaluchy.pl.


Materiał partnera zewnętrznego