Wyprawka dla noworodka. Ile kosztuje i skąd wziąć pieniądze?

Wyprawka dla noworodka
Dzięki ogromnemu wyborowi stylowych ubranek, ciekawych zabawek czy ślicznych łóżeczek, można zapewnić dziecku wszystko to, co najlepsze | fot.: StockAdobe.com

Kompletowanie wyprawki dla noworodka to spore wyzwanie, o czym szybko przekonują się zwłaszcza ci rodzice, którzy spodziewają się pierwszego dziecka. Co będzie potrzebne, a co raczej się nie przyda? Ile może kosztować cała operacja? Skąd wziąć na nią pieniądze? To jedne z najczęstszych pytań, jakie towarzyszą im w przygotowaniach do przyjścia pociechy na świat.

Asortyment sklepów z akcesoriami dla niemowląt potrafi być bardzo szeroki, a składające się na niego produkty… urzekające. Dzięki ogromnemu wyborowi stylowych ubranek, ciekawych zabawek czy ślicznych łóżeczek, można zapewnić dziecku wszystko to, co najlepsze. Z drugiej strony, to właśnie ten bogaty, kolorowy asortyment często prowokuje do nieprzemyślanych zakupów. W efekcie, młodzi rodzice nabywają wiele akcesoriów, które okazują się w ogóle nieprzydatne, a w najlepszym wypadku, przydatne w niewielkim stopniu. Dlatego też, wyprawkę dla noworodka dobrze jest kompletować stopniowo, tak, by decyzje zakupowe lepiej odpowiadały specyfice nowej rzeczywistości. W co warto zaopatrzyć się jeszcze przed narodzinami dziecka?

Niezbędne elementy wyprawki dla noworodka

Do niezbędnych rzeczy, o które trzeba zadbać zanim pojawi się dziecko, należy zaliczyć przemeblowanie mieszkania. Noworodek musi mieć do dyspozycji miejsce, w którym będzie mógł komfortowo, pod opieką bliskich, spędzić pierwsze miesiące życia. W tym kontekście trzeba liczyć się z takimi wydatkami, jak choćby zakup kołyski, łóżeczka, materacyka, przewijaka czy kocyka. Przyda się również szafka, która pomieści akcesoria i kosmetyki dla malucha. Koniecznie należy też zadbać o odpowiednie oświetlenie, które nie będzie raziło jego wrażliwych oczu.

Standardowa wyprawka dla noworodka składa się również z ubranek dziecięcych, produktów do kąpieli i pielęgnacji, środków higienicznych, a także wózka oraz fotelika samochodowego. Jeśli chodzi o odzież, noworodek potrzebuje przede wszystkim śpioszków, body z długim i krótkim rękawem, czapeczki, skarpetek i pajacyka; przyda mu się również rozpinana bluzka i spodenki na gumkę. Niezbędne akcesoria kąpielowe i pielęgnacyjne to bawełniane ręczniki, plastikowa wanienka ze stojakiem, czy też delikatna szczoteczka do włosów. Wśród produktów higienicznych nie może zabraknąć pieluszek, chusteczek nawilżanych, płynu do kąpieli, balsamu czy kremu na odparzenia.

Wyprawka dla noworodka może również zawierać aplikator do leków, urządzenie do usuwania wydzieliny z nosa, czy też monitor oddechu. Tego typu elementy nie są jednak zaliczane do kategorii must have.

Ile kosztuje wyprawka dla noworodka?

Z powyższego fragmentu jednoznacznie wynika, że na pytanie, ile kosztuje wyprawka dla dziecka, odpowiedź może być tylko jedna: to zależy. Największe koszty ponoszą rodzice przy pierwszym dziecku, co bierze się stąd, że z jednej strony muszą skompletować wyprawkę od zera, z drugiej zaś, nie mają w tym zakresie doświadczenia. Najdroższe pozycje na liście wydatków stanowią: przygotowanie kącika dla noworodka, a także zakup urządzeń, takich jak wózek czy fotelik samochodowy. Nawet jeśli te ostatnie zostaną zakupione z drugiej ręki, a w mieszkaniu nie będzie przeprowadzany remont, podstawowa wyprawka dla noworodka i tak będzie kosztować łącznie minimum około 2000 złotych. W wielu przypadkach kończy się jednak na kwocie co najmniej dwa razy wyższej, a czasami – przekraczającej 10000 zł.

W najlepszej sytuacji są oczywiście ci, którzy ubranka oraz inne akcesoria otrzymają od rodziny lub przyjaciół. Jeśli przy kompletowaniu wyprawki dla noworodka będzie można uniknąć zakupu fotelika, wózka i łóżeczka, jej całkowity koszt może zamknąć się w kwocie 1000-1500 złotych. Należy jednak podkreślić, że mowa tu o sumie wydatków, które będzie trzeba ponieść tuż przed lub ewentualnie zaraz po narodzinach dziecka. Po upływie kilku miesięcy pojawią się kolejne koszty, związane z zakupem większych ubrań, zabawek lub bujaczka, czy też ewentualnymi prywatnymi wizytami lekarskimi.

Jak poradzić sobie z zakupem wyprawki dla noworodka?

By móc sprawnie uporać się z zakupem wyprawki, trzeba dobrze ocenić swoje możliwości finansowe i dokładnie zaplanować budżet (przydatne mogą okazać się tu porady dostępne na: https://www.euroloan.pl/aktualnosci/planowanie-budzetu-domowego). Dzięki temu łatwiej jest zachować kontrolę nad wydatkami i nie ulec pokusie kupowania atrakcyjnych, ale jednocześnie nie do końca potrzebnych akcesoriów.

Warto również otworzyć się na produkty mniej znanych producentów, a także serwisy aukcyjne i sklepy online, gdzie wiele elementów wyprawki można kupić taniej, niż w galeriach handlowych. Jeśli mimo oszczędnego podejścia nie wystarcza środków na jej skompletowanie, w ostateczności można skorzystać z niewielkiego kredytu lub pożyczki pozabankowej.


Artykuł sponsorowany