Jedną z ważnych umiejętności, jaką muszą opanować dzieci, jest radzenie sobie ze stresem. Pociechy mogą doświadczać go w każdym wieku i w związku z różnymi sytuacjami. Może to być stres szkolny lub związany z wizytami u lekarzy, czy nawet z relacjami w grupie rówieśniczej. Istotne jest zapewnienie pociechom możliwości rozładowania napięcia. Należy o tym pamiętać również w przypadku emocji takich jak gniew. Pomocne w takich sytuacjach mogą okazać się zabawki antystresowe. Co warto o nich wiedzieć?
Czym są antystresowe zabawki?
W tej kategorii odnaleźć można wiele różnorodnych przedmiotów. Ich znaczna część uważana jest aktualnie wśród młodzieży za wyjątkowo modne gadżety. Można tu odnaleźć między innymi tak zwane gniotki, czyli miękkie i elastyczne przedmioty, które można bezpiecznie ściskać w rękach na wiele sposobów. Zazwyczaj wykonane z gumy, mogą posiadać też różne rodzaje wypełnienia, które udaje się formować. Warto wiedzieć, że takie akcesoria przyjmują zwykle przyjazne i atrakcyjne formy. Mogą mieć kształty zwierząt lub postaci z bajek. Pojawiają się tu też modne motywy, takie jak jednorożce czy dinozaury. Oprócz tzw. gniotków, można odnaleźć w tej grupie również masy do ściskania i sprężyste piłeczki. Inne rodzaje zabawek umożliwiających redukcję napięcia to tzw. „pop it” czyli gumowe akcesoria z elementami, które można wciskać. Przypominają popularną folię bąbelkową. Dobrym sposobem na rozładowanie stresu są też takie gadżety, jak jojo i kendama. Jak działają zabawki antystresowe?
Dlaczego warto się nimi zainteresować?
Wszelkiego rodzaju elastyczne przedmioty do ściskania wymuszają naprężanie i rozluźnianie mięśni dłoni. Tym samym ułatwiają zniwelowanie napięć w pozostałych partiach ciała. Wraz ze wzrostem stresu dochodzi do powstawania coraz większego napięcia w organizmie. Zabawki z tej kategorii pomagają się zrelaksować. Oprócz nauki radzenia sobie ze stresem mogą przynieść również inne korzyści. Zabawa gniotkami i piłkami antystresowymi wspomaga rozwój motoryki małej i zdolności manualnych. Ćwiczenie tych umiejętności jest ważne na każdym etapie, szczególnie jednak u dzieci pomiędzy 2. a 7. rokiem życia. Zarówno masy do zgniatania, jak i akcesoria typu „pop it” wymagają od dziecka skupienia się na przedmiocie. Może to być również dobry sposób na doskonalenie koncentracji. Zabawki, które umożliwiają szybkie rozładowanie napięcia z pewnością przydadzą się pociechom w chwilach silnego wzburzenia emocjonalnego. Aby rozładować długotrwały i powoli narastający stres, warto regularnie oddawać się pochłaniającym i wyciszającym aktywnościom. Dobrym rozwiązaniem z tej kategorii są właśnie takie elementy jak jojo czy kendama. Korzystnym wyborem mogą okazać się też puzzle, klocki i układanki.
Znalezienie zdrowych i bezpiecznych sposobów na rozładowanie napięcia z pewnością pomoże dziecku nauczyć się radzić sobie z emocjami. Zrelaksowanie się lub obniżenie poziomu gniewu może zapobiec napadom agresji lub zamknięciu się w sobie. Należy pamiętać również o rozmowach z pociechą i wspólnym szukaniu sposobów na zredukowanie stresu.
MRY