Jakie waluty najbardziej straciły na wartości w nowym roku?

Mężczyzna czyta wiadoności biznesowe
Zapowiada się ciężki rok dla najważniejszej waluty na świecie. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Na rynku walutowym przełom roku nie zawsze jest gorący. Ale tym razem przyniósł zmiany. Jakie waluty najbardziej straciły na wartości w nowym roku? Nieoczekiwanie największy spadek w styczniu 2019 roku zaliczył dolar amerykański.

Zapowiada się ciężki rok dla najważniejszej waluty na świecie. W nowym roku dolar amerykański okazał się największym przegranym. Z taką sytuacją nie mieliśmy do czynienia od dawna. Ponieważ dolar amerykański stanowi odniesienie wobec pozostałych walut, większość z nich zyskała na wartości, również złoty. Kursy walut zmieniają się co sekundę, ale ten spadek trudno było przewidzieć. Dlaczego dolar stracił w nowym roku?

Dolar amerykański tanieje

Powodów dla których dolar amerykański tanieje jest kilka. Chodzi m.in. o spór na linii USA-Chiny dotyczący ceł. Choć inwestorzy liczą na to, że konflikt zostanie zażegnany, ich nerwy zostają poddane próbie. Narracja polityczna płynąca z USA nie jest optymistyczna, a wojna handlowa prędko się nie zakończy. W dodatku istnieje ryzyko podwyższenia stóp procentowych przez FED i dalszy spadek tempa wzrostu gospodarczego USA. Problemy ma także chińska gospodarka, której wskaźniki dotyczące bilansu handlowego pozostawiają wiele do życzenia.

Konflikt USA-Chiny negatywnie wpływa na finanse polskich przedsiębiorców, którzy coraz częściej pytają: Czy z Chinami lepiej rozliczać się w juanach? Okazuje się, że tak i nie chodzi tu wyłącznie o stabilność kursu dolara.

Funt i euro drożeją

Jednocześnie drożeją waluty takie jak funt brytyjski i euro. Choć przyszłość funta brytyjskiego jest niepewna z uwagi na komplikacje związane z Brexitem, jeśli chodzi o euro są podstawy do tego, aby sądzić, że w 2019 waluta UE będzie się umacniać. Powodem jest przewidywana poprawa warunków ekonomicznych w krajach rozwijających się.

Złoty polski bez zmian

Co ciekawe w pierwszym tygodniu stycznia 2019 kurs złotego zyskał 4 grosze do dolara i 3 grosze do franka szwajcarskiego. Stało się to zgodnie z trendem na rynku walutowym, w którym pojawił się sentyment do ryzyka.

Jakie waluty najwięcej straciły w nowym roku? Podsumowanie

Kiedy dolar jest słaby, także Polacy oszczędzają na kupnie walut. Ale niezależnie od tego, czy ich kursy rosną, czy spadają, od wielu lat najlepsze ceny walut są w kantorach internetowych, takich jak kantoronline.pl. Warto o tym pamiętać za każdym razem, gdy mamy do wymiany większą kwotę lub transakcji walutowych dokonujemy regularnie.


Materiał partnera zewnętrznego

Tags from the story
, ,