Bankietowy savoir vivre – o jakich zasadach dobrego zachowania nie można zapominać podczas ważnych, uroczystych przyjęć?

para na eleganckim przyjęciu
Najważniejszy podczas wieczornego wyjścia jest dobór odpowiedniego do okazji stroju | fot.: stock.adobe.com

Podczas ważnych, uroczystych wyjść niemal każdy z nas boi się niewłaściwego zachowania, które wynika przede wszystkim z naszej niewiedzy, jednak przez pozostałych gości może być odebrane jako oznaka złego wychowania. Strach ten często ogarnia nas do tego stopnia, że rezygnujemy z wyjścia na uroczyste przyjęcie. Tymczasem wystarczy pamiętać o kilku ważnych zasadach, aby wypaść jak najlepiej.

Odpowiedni strój to podstawa

Najważniejszy podczas wieczornego wyjścia jest dobór odpowiedniego do okazji stroju. Ten zwykle motywowany jest stopniem sformalizowania imprezy, jednak w przypadku wieczornych bankietów w większości przypadków obowiązuje ścisły dress code. Złamanie go może nawet być powodem do niewpuszczenia nas na przyjęcie. Panowie powinni założyć garnitur – jest to absolutne minimum elegancji. Można również postawić na frak lub surdut, jednak ze względu na to, że nie każdy posiada w szafie tak eleganckie stroje, zwykły garnitur wraz z odpowiednią koszulą, butami, muszką lub krawatem powinien w zupełności wystarczyć. Panie natomiast nie mogą wybierać na oficjalne wyjścia sukienek koktajlowych, a jedynie wieczorowe. Często oznacza to konieczność założenia długiej, wręcz balowej sukni, choć dopuszczalne jest również ubranie krótszej sukienki. Pamiętajmy jednak, że nie może być ona o kroju mini. Dodatkowo panie powinny postawić na stonowany, lekki makijaż.

Zachowanie przy stole

Zasiadając do stołu należy zachowywać się dostojnie i elegancko nawet, jeśli nie do końca potrafimy odnaleźć się w sytuacji. W kwestii alkoholu należy zdać się na kelnerów, którzy obsługują przyjęcie. Problematyczne mogą być także potrawy, których nigdy nie jedliśmy i których zwyczajnie nie znamy. Zamiast próbować każdego możliwego sposobu na zjedzenie dania, o wiele lepiej jest zwyczajnie zapytać siedzącą obok osobę, jakich sztućców należy użyć bądź czym w ogóle jest podane danie. Nie świadczy to bowiem o naszej niewiedzy, a o ciekawości i zainteresowaniu imprezą. Pamiętajmy, że kto pyta, nie błądzi. W przypadku szwedzkiego stołu nie należy nakładać sobie zbyt dużo na talerze – o wiele lepiej jest dołożyć, niż zostawić resztki jedzenia.

Przyjemna konwersacja

Oficjalne przyjęcie wymaga odpowiedniego doboru tematów, na które będziemy rozmawiać. Warto zadbać o to, aby konwersacja z innymi uczestnikami imprezy była po prostu miła i przyjemna. Niedopuszczalne są kłótnie czy zarozumiały ton. Dlatego też należy unikać tematów politycznych, związanych z religią czy innymi przekonaniami, które mogą urazić inne osoby. Istnieje cały szereg tematów neutralnych, które warto poruszyć na oficjalnym przyjęciu w miejscu takich, które mogą wywołać kłótnie.

Przestrzeganie kilku zasad dobrego wychowania na oficjalnym przyjęciu gwarantuje, że wypadniemy dobrze w oczach innych uczestników imprezy. Pamiętajmy, że na przyjęciu powinniśmy się przede wszystkim dobrze bawić, a nie ciągle zastanawiać się, czy nasze zachowanie jest adekwatne do sytuacji. Wystarczy pamiętać o paru zasadach, które uczynią imprezę przyjemną.


KTK

Tags from the story
, ,