Potrącenie pieszego – jak uzyskać odszkodowanie?

potrącenie pieszego
Każdy, kto został potrącony przez samochód jako pieszy i odniósł obrażenia lub w jego przypadku nastąpiło uszkodzenie mienia, może być uprawniony do otrzymania odszkodowania | fot.: materiał partnera

Jeżeli doszło do potrącenia pieszego, w takim przypadku w wielu sytuacjach otrzymać może on odszkodowanie, które ma na celu wynagrodzenie doznanych przez niego szkód. W jaki sposób się o nie ubiegać?

Kiedy można otrzymać odszkodowanie za potrącenie pieszego?

Każdy, kto został potrącony przez samochód jako pieszy i odniósł obrażenia lub w jego przypadku nastąpiło uszkodzenie mienia, może być uprawniony do otrzymania odszkodowania.

O odszkodowanie mogą ubiegać się:

  • Potrącony pieszy,
  • Członkowie rodziny pieszego, jeżeli pieszy jest nieletni lub jeżeli obrażenia pieszego spowodowały jego śmierć.

Potrącenie pieszego – ile pieniędzy można otrzymać?

Za potrącenie pieszego odszkodowanie zawsze jest ustalane indywidualnie, uwzględniając między innymi doznane obrażenia ciała, szkody majątkowe, koszty związane z powrotem do zdrowia.

Bardzo jest trudno określić, jaka jest konkretna kwota odszkodowania, ponieważ w niektórych przypadkach będzie to około 10 tysięcy złotych, natomiast w innych można otrzymać ponad 50 tysięcy złotych, a nawet więcej.

Kto może pomóc w uzyskaniu odszkodowania?

Aby otrzymać odszkodowanie, pieszy lub jego przedstawiciel musi zgłosić sprawę do ubezpieczyciela albo też bezpośrednio skierować ją do sądu.

Jeśli zostałeś potrącony przez samochód jako pieszy, wsparcie w takiej procedurze mogą zapewnić:

  • Adwokat z kancelarii odszkodowawczej – ten prawnik może pomóc Ci przejść przez cały proces prawny, zebrać dowody i negocjować z firmami ubezpieczeniowymi, aby uzyskać maksymalne możliwe odszkodowanie. W przypadku braku powodzenia negocjacji z ubezpieczycielem może też pomóc w skierowaniu przeciwko niemu sprawy sądowej.
  • Agent ubezpieczeniowy – może on udzielić więcej informacji dotyczących ubiegania się o odszkodowanie u danego ubezpieczyciela oraz może pomóc Ci w złożeniu wniosku o odszkodowanie w firmie ubezpieczeniowej lub w firmie ubezpieczeniowej sprawcy wypadku.

Zaleca się zasięgnąć porady profesjonalisty tak szybko, jak to możliwe po wypadku, aby skutecznie chronić swoje prawa i otrzymać należne odszkodowanie jak najszybciej.

Jak długo trwają sprawy o przyznanie odszkodowania?

Czas potrzebny na otrzymanie odszkodowania za wypadek z udziałem pieszych zależy od kilku czynników, w tym:

  • Złożoność sprawy – będzie ona trwać dłużej, jeśli przyczyna wypadku jest przedmiotem sporu lub jeśli zaangażowanych jest wiele stron.
  • Dostępność dowodów – czas potrzebny na zebranie i analizę dowodów, w tym dokumentacji medycznej, raportów policyjnych i zeznań świadków, może mieć wpływ na długość trwania sprawy.
  • Ugoda lub proces – w przypadku procesów sądowych sprawy trwają dłużej niż przy ugodach.

Zazwyczaj prosta sprawa może zostać rozwiązana w ciągu kilku miesięcy, podczas gdy bardziej skomplikowana może zająć kilka lat.

Materiał partnera