Sprawdzone sposoby na problemy z potencją

problemy z potencją
Brak ruchu, otyłość i nadwaga, słaba kondycja, niezdrowa dieta, stres i smog (a także palenie papierosów!) bardzo niekorzystnie wpływają na męskie libido i możliwości seksualne | fot.: materiał partnera

Panowie borykający się z problemami z erekcją nieraz zastanawiają się, czy istnieje jeden sprawdzony, skuteczny sposób na kłopoty z potencją. Niestety, nie ma takiej cudownej metody, która zaradziłaby wszystkim problemom niezależnie od ich genezy. Jest jednak także dobra wiadomość: istnieje wiele skutecznych sposobów na kłopoty z erekcją, trzeba jednak najpierw poznać tych kłopotów przyczynę i odpowiednio dobrać metodę, by im zaradzić. Dowiedz się więcej na ten temat!

Skąd biorą się problemy z potencją?

Siedzący tryb życia, jaki prowadzi coraz więcej osób w krajach rozwiniętych, stres, przemęczenie, wysokoprzetworzona żywność i zanieczyszczenie środowiska zdecydowanie nie sprzyjają zdrowiu. Jedną z konsekwencji tego stanu rzeczy w przypadku mężczyzn są problemy z potencją. Brak ruchu, otyłość i nadwaga, słaba kondycja, niezdrowa dieta, stres i smog (a także palenie papierosów!) bardzo niekorzystnie wpływają na męskie libido i możliwości seksualne. Do tego dochodzą choroby cywilizacyjne takie jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca czy depresja, których negatywny wpływ na potencję jest dobrze poznany[1]. Ryzyko rozwoju chorób metabolicznych i układowych rośnie wraz z wiekiem – szacuje się, że nawet połowa mężczyzn po 40. roku życia może borykać się z ich skutkami w postaci zaburzeń erekcji [2]. Problemy z potencją mogą mieć też wiele innych przyczyn, ale zawsze świadczą o tym, że najwyższy czas wykonać badania kontrolne, zmienić nawyki żywieniowe i tryb życia oraz rzucić palenie.

Jak rozpoznać przyczynę problemów z potencją?

Przyczyn problemów z potencją jest wiele, więc najlepsze, co można zrobić, to udać się do lekarza, który pomoże rozwikłać tę sprawę. Przy zaburzeniach erekcji właściwym specjalistą jest urolog lub seksuolog [3], ale podstawowe badania może zlecić także lekarz rodzinny. Zależnie od przyczyny problemów ze wzwodem skieruje on na dalsze leczenie do odpowiedniego specjalisty lub doradzi sposób postępowania właściwy w danym przypadku. Czasami wystarczy zmiana diety, innym razem wskazane jest leczenie farmakologiczne. Badania pomocne w diagnostyce problemów z erekcją to przede wszystkim morfologia, oznaczenie poziomu glukozy i męskich hormonów, a także wykonanie lipidogramu (stężenie cholesterolu, trójglicerydów).

Jak zaradzić problemom z potencją?

Jeśli chcemy zadbać o swoje zdrowie, a zatem także o potencję, czas na zmiany w trybie życia i jadłospisie. Zaleca się regularną, codzienną porcję ruchu w postaci spaceru oraz umiarkowany wysiłek fizyczny dwa-trzy razy w tygodniu. W menu powinny znaleźć się produkty bogate w cynk, selen, cholinę i kwasy omega-3. To składniki odżywcze niezbędne do właściwego funkcjonowania układu nerwowego i mózgu oraz układu krążenia, a to one są w dużej mierze odpowiedzialne za mechanizm erekcji [4]. Warto zrezygnować z fast foodów i słodyczy na rzecz warzyw, owoców i dobrej jakości nabiału, chudego mięsa oraz ryb, orzechów, nasion i zdrowych olei roślinnych tłoczonych na zimno. Przy kłopotach z osiągnięciem i utrzymaniem wzwodu przydatne są również leki z sildenafilem, np. Mensil i Mensil Max*. Sildenafil w odpowiedzi na pobudzenie seksualne, przywraca zaburzony mechanizm erekcji poprzez zwiększenie dopływu krwi do prącia, opóźnia również moment wytrysku [3,5]. Produkty lecznicze Mensil przeznaczone są dla mężczyzn powyżej 18. roku życia, pamiętajmy też, by nie przekraczać zalecanej dziennej dawki. Dla lepszego efektu zaleca się zażyć tabletkę na czczo, ponieważ obfity posiłek może opóźnić działanie leku. Dla czerpania większej radości z intymnego zbliżenia można dodatkowo zadbać o atmosferę w sypialni i zawczasu przygotować zmysłowe ubranie, czy dodatki. Nic tak nie zabija radości z seksu jak monotonia i nuda, które mogą przełożyć się na problemy z osiągnięciem i utrzymaniem wzwodu. Skutecznym sposobem na ich uniknięcie będzie zatem także zadbanie o gorącą atmosferę w związku i zerwanie z rutyną w sferze intymnej.

* Mensil oraz Mensil Max zawierają substancję czynną – syldenafil, który należy do leków z grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 (PDE5). Lek działa poprzez wspomaganie rozkurczu naczyń krwionośnych w prąciu, zwiększając napływ krwi do prącia podczas podniecenia seksualnego. Syldenafil pomaga osiągnąć wzwód jedynie pod warunkiem uprzedniego pobudzenia seksualnego.
Leki Mensil i Mensil Max są stosowane w leczeniu zaburzeń wzwodu u dorosłych mężczyzn, definiowanych jako niemożność uzyskania lub utrzymania erekcji prącia wystarczającej do odbycia stosunku płciowego.

Przypisy:

1. Bartosz Grabski, Wojciech Cichoń, Zaburzenia erekcji, https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/zaburzenia-seksualne/u-mezczyzn/92036,zaburzenia-erekcji, data dostępu 28.01.2022.

2. Łukasz Szczygieł, Zaburzenia sprawności seksualnej u mężczyzn, online: Praktyka lekarska, Farmakoterapia, http://www.praktyka-lekarska.pl/impotencja.pdf, data dostępu 28.01.2022.

3. Zbigniew Lew-Starowicz, Diagnostyka różnicowa zaburzeń erekcji, Seksuologia Polska 2005, 3, 2, 60–63.

4. Barbara Michalik, Cholina i inozytol. „Żyjmy Dłużej”, 5/2000.

5. Na podstawie Charakterystyk Produktów Leczniczych Mensil i Mensil Max.

MENSIL, 25 mg, tabletki do rozgryzania i żucia. Skład: Jedna tabletka zawiera 25 mg syldenafilu w postaci cytrynianu. 

MENSIL MAX, 50 mg, tabletki do rozgryzania i żucia. Skład: Jedna tabletka zawiera 50 mg syldenafilu w postaci cytrynianu. 

Postać farmaceutyczna: Tabletki do rozgryzania i żucia. Wskazania do stosowania: Produkty lecznicze MENSIL i MENSIL MAX są wskazane do stosowania u dorosłych mężczyzn z zaburzeniami erekcji, czyli niezdolnością uzyskania lub utrzymania erekcji prącia wystarczającej do odbycia stosunku płciowego. W celu skutecznego działania produktów leczniczych Mensil i Mensil Max niezbędna jest stymulacja seksualna. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ze względu na wpływ syldenafilu na przemiany metaboliczne, w których biorą udział tlenek azotu i cykliczny guanozynomonofosforan (cGMP), nasila on hipotensyjne działanie azotanów. Przeciwwskazane jest zatem równoczesne stosowanie syldenafilu z lekami uwalniającymi tlenek azotu (takimi jak azotyn amylu) lub azotanami w jakiejkolwiek postaci. Jednoczesne stosowanie inhibitorów PDE5, w tym syldenafilu, i leków pobudzających cyklazę guanylową, takich jak riocyguat, jest przeciwwskazane, ponieważ może prowadzić do objawowego niedociśnienia tętniczego. Produktów leczniczych przeznaczonych do leczenia zaburzeń erekcji, w tym syldenafilu nie należy stosować u mężczyzn, u których aktywność seksualna nie jest wskazana (np. pacjenci z ciężkimi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, takimi jak niestabilna dławica piersiowa lub ciężka niewydolność serca). Produkty lecznicze Mensil i Mensil Max są przeciwwskazane u pacjentów, którzy utracili wzrok w jednym oku w wyniku niezwiązanej z zapaleniem tętnic przedniej niedokrwiennej neuropatii nerwu wzrokowego (ang. non-arteric anterior ischemic optic neuropaty, NAION), niezależnie od tego, czy miało to związek, czy nie miało związku z wcześniejszą ekspozycją na inhibitor PDE5. Nie badano bezpieczeństwa stosowania syldenafilu w następujących grupach pacjentów: pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby, hipotonią (ciśnienie krwi <90/50 mm Hg), po niedawno przebytym udarze lub zawale serca oraz ze stwierdzonymi dziedzicznymi zmianami degeneracyjnymi siatkówki, takimi jak retinitis pigmentosa (niewielka część tych pacjentów ma genetycznie uwarunkowane nieprawidłowości fosfodiesterazy siatkówki). Stosowanie syldenafilu u tych pacjentów jest przeciwwskazane. Podmiot odpowiedzialny: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242 E. Przed zastosowaniem należy zapoznać się z zatwierdzoną charakterystyką preparatu. Dalsze informacje dostępne na życzenie. 

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu. 

Materiał partnera

Tags from the story
, ,