Alternatywy dla dzbanka filtrującego

dzbanek filtrujący woda
Zasady działania dzbanka filtrującego są bardzo proste. Znajdujący się w nim wkład skutecznie chroni przed przenikaniem szkodliwych substancji, które wpływają nie tylko na jakość wody, ale również jej smak i zapach | fot.: stock.adobe.com

Ruchy proekologiczne powodują, że coraz więcej osób decyduje się na picie wody z kranu. Samorządowcy przychylają się do takiego pomysłu, ale z drugiej strony wielu z nas potrzebuje dodatkowego akcesorium do oczyszczania wody. W związku z tym powstaje pytanie w jaki sposób ją oczyścić? Czy dzbanki filtrujące są najlepszym wyborem? A może istnieją dla nich jakieś alternatywy?

Moda na zero – waste

Rozszerzająca się tendencja do niwelowania odpadów z pewnością przyczynia się do poprawy stanu środowiska naturalnego. Dbając jednak o ekologię nie warto zapominać o własnym zdrowiu. Porzucanie wody butelkowanej na rzecz wody kranowej nie dla wszystkich jest idealną opcją. Z jednej strony względy zanieczyszczenia powietrza i środowiska,  z drugiej pewność, że pijemy czystą i smaczną wodę, której smak całkowicie nam odpowiada. Na szczęście okazuje się, że jedno i drugie można ze sobą w łatwy sposób pogodzić. Stosując dzbanek filtrujący lub zamienniki.

Jak działa dzbanek filtrujący?

Zasady działania dzbanka filtrującego są bardzo proste. Znajdujący się w nim wkład skutecznie chroni przed przenikaniem szkodliwych substancji, które wpływają nie tylko na jakość wody, ale również jej smak i zapach. Najczęściej stosowane są filtry węglowe, które są całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Warto jednak podkreślić, że choć zatrzymują przenikanie chloru czy piasku, to nie chronią przez związkami chemicznymi jakimi są wirusy i bakterie.

Co wybrać zamiast dzbanka filtrującego?

Dobrym zamiennikiem dla dzbanka filtrującego jest filtr na kran. Skutecznie powstrzymuje zanieczyszczenia, zanim woda wypłynie z kranu. Wkłady również są wymienne. Jego cena jest jednak wyższa. Podczas gdy za dzbanek zapłacimy ok. 30-150 zł, filtr na kran kosztuje od 150 do 250 zł. Natomiast inwestując około 400 zł można zyskać system odwróconej osmozy na kran, który zwiększa czystość wody. System sprawdza się szczególnie w przypadku posiadania własnej studni. Ponadto dzbanek oczyszcza wyłącznie określoną ilość wody, natomiast filtr oczyszcza bez ograniczeń. Warto także wykonać badania wody z kranu. Ich wyniki pozwolą ocenić jakość wody. Może się okazać, że jest ona równie dobra jak ta butelkowana ze sklepu.

Kolejną alternatywą dla dzbanków filtrujących są butelki z wkładem filtrującym, które działają na podobnej zasadzie. Gwarantują jednak mobilność. Okazuje się, że wiele osób, zwłaszcza aktywnych chętnie sięga po tę opcję. Dzięki niej zawsze można mieć butelkę wody w zasięgu ręki, szczególnie w podróży lub podczas treningu na zewnątrz. Rozwiązanie jest jednak średnio korzystne dla kilkuosobowej rodziny w warunkach domowych. Warto również podkreślić, że decydując się na własną butelkę wkładem, należy zwrócić uwagę na tworzywo, z którego jest wykonana. Aby zachować jej higieniczność, należy myć ją w wysokich temperaturach. Złej jakości materiał szybko się odkształci. Specjaliści zalecają wybór tworzywa bez BPA z atestem, np. Polipropylen (PP), które jest bezpieczne dla zdrowia.

IIM