Kinkiet – jak go dobrać do stylu wnętrza?

kinkiet wnętrze
Kinkiet to specjalny rodzaj lampy w którym zastosowano klosz, najczęściej ozdobny | fot.: materiał partnera

Kinkiet to specjalny rodzaj lampy w którym zastosowano klosz, najczęściej ozdobny. Spełnia on funkcję rozpraszającą światło w wielu kierunkach. Nadaje się zwłaszcza do długich korytarzy, przedpokoi, a także niektórych pomieszczeń użytkowych. W jaki sposób dobrać go do określonego stylu wnętrza? Podpowiadamy.

Jak dobrać kinkiet do stylu łazienki?

Wybierając kinkiet do stylowej łazienki warto kierować się przede wszystkim jego walorami użytkowymi. Jeśli planujemy zamontować go nad umywalką to należy zwrócić uwagę na to, aby oferował delikatną poświatę. Najlepiej jeśli ukryta w środku żarówka będzie zasłonięta przez ciemniejszy abażur. W ten sposób światło nie będzie nas bezpośrednio razić w oczy, a pozwoli komfortowo korzystać z łazienki.

Jeśli chodzi o styl kinkietu to warto wybierać model bez zbędnych, szklanych dodatków. Gdy naszym celem jest stworzenie łazienki minimalistycznej to dobrym pomysłem jest zamontowaniu co najmniej ich kilku, w mniejszych rozmiarach. Powinny być umieszczone bezpośrednio nad lustrem. W ten sposób nie zwracają na siebie zbytniej uwagi i nie zajmują dużo miejsca. Taki styl pasuje do stylu skandynawskiego i nowoczesnego. Do klasycznego wnętrza można wybrać kinkiety z delikatnymi złotymi zdobieniami.

Jak dobrać kinkiet do stylu salonu?

Coraz częściej kinkiet stanowi istotny element ozdobny w salonach urządzonych w stylu klasycznym. Nie zastępuje głównego oświetlenia, ale spełnia zupełnie inną rolę. Przyciąga uwagę i pozwala skupić wzrok na elementach, które chcemy wyróżnić na ścianie lub we wnętrzu salonu. Światło padające bezpośrednio na duży obraz, pamiątki rodzinne albo puchar z którego jesteśmy dumni zwiększy prestiż całego pomieszczenia. Delikatna poświata wzbudza zachwyt zarówno u domowników, jak i u gości.

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów kinkietów przeznaczonych do obszernych i reprezentacyjnych wnętrz takich jak salon. Warto wybierać styl, który wpasuje się w pozostałe wyposażenie wnętrza, aby razem stworzyć harmonijne wrażenie. Należy jednak pamiętać o tym, aby uważnie dobierać ilość kinkietów. Zbyt duża ilość rozproszonego światła nie pozwoli skupić się na jednym, najbardziej istotnym elemencie w pomieszczeniu.

Jak wybrać kinkiet do korytarza lub przedpokoju?

W przypadku długich korytarzy lub podłużnego przedpokoju sprawdzi się co najmniej kilka kinkietów umiejscowionych w tej samej odległości od siebie. Małe pomieszczenie najlepiej oświetlać za pomocą lampy skierowanej ze światłem ku górze, co optycznie polepszy odbiór wnętrza.

Materiał partnera

Tags from the story
, ,