Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze meblościanki do salonu?

nowoczesna meblościanka
Jasne kolory dodają lekkości meblom i rozjaśniają pokój | fot.: stock.adobe.com

Meblościanka to mebel praktyczny. Wstawienie jej to najlepsza recepta na problem braku miejsca na przechowywanie rzeczy. Ma sporo szafek, półek, szuflad. Zajmie dużą część ściany, ale jeśli wybierze się właściwą, to salon sporo zyska. Będzie współtworzyć jego styl, charakter i dodawać mu uroku.

Jaki styl i kolor meblościanki?

Ogólny podział meblościanek to meble klasyczne i nowoczesne. Klasyczne to najczęściej jedna duża bryła, którą tworzą znajdujące się obok siebie elementy. Takie meble mają różne zdobienia i są masywne, Dodają przytulności, ale mogą przytłaczać. Druga opcja to meblościanki do salonu w stylu nowoczesnym. Charakteryzują się prostotą. Często mają elementy wiszące. Są lżejsze pod względem wizualnym.

Kolor meblościanki będzie współgrał z innymi meblami. Wybierając go, trzeba mieć na uwadze efekt. Jasne kolory dodają lekkości meblom i rozjaśniają pokój. Jasna meblościanka klasyczna nie jest tak masywna, jak ciemna. Z ciemnymi meblami jest bardziej przytulnie, ale pomniejszają optycznie. Wybierając kolory, patrzy się też na to, jakie dają odczucia. Niektóre wniosą z sobą ciepło, inne chłód; jedne są spokojne, inne dynamiczne. Gdy ważny jest efekt dynamiczności, to dobrym wyborem są meble w dwóch kolorach albo w kolorze wyrazistym.

Jak pojemny ma być regał w salonie?

Meble te mogą być bardziej i mniej pojemne. Jeśli to jedyny duży regał w mieszkaniu i nie ma w nim np. garderoby, to lepsza jest większa meblościanka. Więcej miejsca zajmie, ale nie będzie problemu, gdzie coś schować. Wybierając meblościankę do salonu, można ocenić, jak pojemna jest potrzebna. Uwzględnia się: ilość rzeczy do przechowywania, inne meble temu służące, wielkość mieszkania. W duży mieszkaniu więcej jest miejsca, które można wygospodarować na pojemne meble typu szafki, regały. Niekiedy meblościanka w salonie ma być tylko atrakcyjnym elementem wyposażenia. Ma zapewniać domowy klimat, wprowadzać przyjazną atmosferę, zdobić wnętrze. Nie ma potrzeby, by chować do niej wiele rzeczy. Wtedy może być w niej mniej elementów.

Elementy tworzące meblościankę

Mebel ten składa się z szafek, z szuflad oraz z półek. Część jego elementów może być do powieszenia na ścianie. Większość stawia się na podłodze. W skład mebla może wejść też szafa. Trzeba się zastanowić, jaka meblościanka do salonu także pod tym względem. Nie tylko jest ważne, ile ma być miejsca w meblu, ale też, jakiego rodzaju. Drobiazgi lepiej umieścić w szufladzie. Duże rzeczy mogą znaleźć się w szafkach. Półki służą temu, co ma zostać wyeksponowane. Im ich więcej, tym dłużej potrwa sprzątanie regału. Niekiedy może być potrzebne, by meblościance towarzyszyła szafa. Musi być ona taka sama jak pozostałe części mebla. Dlatego szukając meblościanki do salonu, trzeba wtedy brać pod uwagę jedynie modele z szafą.

Te wszystkie kwestie związane z wyborem meblościanki są ważne. Warto przemyśleć, jakie cechy powinna mieć, bo dokonuje się wyboru na bardzo długi czas. Zastanawiając się nad powyższymi kwestiami, nie można pominąć i oczywistości. Wymiary mebla muszą pasować do miejsca, gdzie chce się go ustawić.

SBA